Własne wymiary, wyjątkowy wygląd: cortenowe donice dostosowane do twoich

Donice ogrodowe na wymiar Donice na wymiar CORTEN

ElementyDonice z blachy corten na wymiar jednym z ulubionych obecnie materiałów projektantów i architektów jest stal corten. Nie jest w tym nic dziwnego, materiał oprócz doskonałych parametrów wytrzymałościowych, cechuje się także pięknym, rdzawym kolorem. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych produktów wykonanych z tego materiału. 

Donice ze stali corten – zalety

Materiał, jakim jest stal corten posiada wiele zalet, za które jest ceniona przez użytkowników. Idealnie nadaje się ona do ogrodu, np. jako ogrodowe donice corten. W przeciwieństwie produktów z innych materiałów nie wymaga regularnego malowania i dodatkowej obróbki. Pokryta warstwą patyny powierzchnia jest najlepszą ochroną przed korozją. Doniczki z cortenu mogą przez kilkadziesiąt lat stać w ogrodzie pozostając w nienaruszonym stanie.

Corten jest nie tylko atrakcyjnym wizualnie, ale także bardzo trwałym materiałem. Dużą popularnością cieszy się ze względu na swój nietypowy wygląd. Pomarańczowo-brązowa, często niejednorodna powierzchnia dobrze wygląda z roślinnością oraz pasuje do większości innych materiałów wykorzystywanych w ogrodzie, np. kamienia, drewna i betonu. Donice corten można poddawać perforacji, która umożliwia uzyskanie niezwykłym efektów dekoracyjnych. 

Elementy mogą być także produkowane według indywidualnych wytycznych klientów. Donice na wymiar mogą mieć różne długości (od 60 do 300 cm), szerokości (od 30 do 200 cm) oraz wysokości (od 30 do 120 cm). Klient może wybrać kształt: prostokątny lub kwadratowy. Wszystkie donice ogrodowe muszą posiadać otwory odpływowe, i również w tym przypadku klient może zdecydować o ich ilości i rozmieszczeniu. Donice corten na wymiar pozwalają stworzenie unikalnych i niepowtarzalnych produktów. 

Zabrudzenia – Jak sobie z nimi radzić?

Jak każdy materiał, również stal corten posiada wady. Jeśli jednak producent wykorzystuje zalecenia dotyczące donic corten, nie powinno się napotykać na problemy. Ważne jest odpowiednie umiejscowienie i montaż produktów. Należy dopilnować, aby na ich powierzchni nie zbierała się woda. Długotrwały kontakt z wilgocią zwiększa ryzyko zniszczenia powłoki. Dlatego nie powinno się stosować donic kortenowych w mokrym środowisku. Inną wadą materiału jest ryzyko zabrudzenia innych powierzchni. We wstępnej eksploatacji, deszcz wypłukuje powstałą warstwę rdzy, która może barwić inne elementy. Problem powinien ustąpić po kilku tygodniach. 

Donice ze stali corten na wymiar

Klienci bardzo szybko docenili donice corten ze względu na ich nietuzinkowy wygląd i odporność na zjawiska pogodowe. Produkty z tego materiału sprawdzą się w każdym ogrodzie i tarasie. Dodatkową zaletą jest ich ciągła zmiana wyglądu (pod wpływem wody i powietrza). W słoneczne, ciepłe dni donice się rozjaśniają, a w deszczowe i chłodne przyciemniają. Donice corten sprawdzają się także w aranżacji ogrodów nowoczesnych, ponieważ wprowadzają do nich odrobine elegancji. Można je wykorzystać do różnych nasadzeń, ale najlepiej posadzić w nich rośliny całoroczne, które dobrze wyglądają także zimą. Wszak ujemne temperatury nie powodują żadnych szkód na donicach z tego materiału. Dzięki naturalnej konserwacji patyną, żadne warunki pogodowe nie wpływają na ich wytrzymałość. Są to produkty wysoko antykorozyjne oraz nie wymagają szczególnej pielęgnacji. 

Na rynku dostępne są donice w różnych kształtach i rozmiarach. Możliwe jest także wykonanie donic corten na wymiar, dzięki czemu ogród lub taras może być jeszcze bardziej unikatowy i niepowtarzalny. Do produkcji donic wykorzystuje się blachę o grubości 2 mm, dzięki czemu produkty są trwałe i odporne na odkształcenia (nawet po uderzeniu z dużą siłą). Donice posiadają otwory odpływowe, które są niezbędne do usunięcia nadmiaru wody z pojemnika. Zapewnia to dobre warunki dla posadzonych w donicach roślin.

Warstwa patyny, wytwarzająca się z czasem na materiale, chroni produkt przed zmianami. Dlatego nawet głębsze zarysowania nie są problemem, ponieważ po pewnym czasie są zakryte kolejną warstwą patyny. Ciągle przeobrażanie się donic z cortenu  zapewnia ciekawe efekty wizualne, produkt stale zmienia odcienie i strukturę rdzy.

 

Corten i twoja kreatywność: donice na wymiar jako element wyjątkowej aranżacji ogrodu

Donice doskonale współgrają ze szkłem i drewnem. Można je zestawiać z nowoczesnymi meblami ogrodowymi oraz drewnianym patio, co pozwoli uzyskać piękny efekt. Najczęściej spotykane donice na rynku są w kształcie prostopadłościanów. Idealnie wpasowują się one w modernistyczne i minimalistyczne aranżacje. Donice w kształcie brył zwężanych ku dołowi lub walców to produkty cenione przez miłośników niebanalnych i nietypowych aranżacji. Rdzawy kolor metalu sprawdzi się także w industrialnych wystrojach. Donice podłużne pasują w stylów skandynawskich, dopełniając niewielką przestrzeń. Dobrze sprawdzą się także w stylu rustykalnym, wraz z dodatkowym oświetleniem, podkreślającym romantyczne akcenty.

Donice ogrodowe ze stali corten można stosować zarówno w ogrodach i działkach, ale także na tarasach i balkonach. Stosuje się je także w przestrzeni miejskiej, na chodnikach, placach zabaw i parkach. Stal corten znakomicie dopełnia zarówno nowoczesną, jak i zabytkową architekturę. 

Donica ze stali corten Cubi 81400 x 1400 x h:800 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 242300 x 400 x h:500 [mm]
Donica ze stali corten Cecilia 3800 x 800 x h:905 [mm]
Agenda
Zapytanie