Donice jako piękna i trwała dekoracja ogrodu

ogród bez doniczek

Jednym ze sposobów na piękne i trwałe dekoracje w ogrodzie są donice z betonu architektonicznego. Dostępne są one dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, dlatego można łatwy sposób wybrać odpowiedni produkt do danej przestrzeni. Dzięki prostym kształtom i stonowanej kolorystyce, donice ogrodowe sprawdzą się w różnych ogrodach o rozmaitych stylach.

Donice prostokątne ogrodowe mogą być wykorzystywane do tworzenia aranżacji w każdej przestrzeni, zarówno prywatnej, jak i publicznej. Zaletą donic wykonanych z betonu jest ich unikatowy wygląd. Na powierzchni betonu tworzą się ciekawe efekty, czyniąc daną donicę niepowtarzalną. Oprócz eleganckiego wyglądu, donice są cenione za wysoką wytrzymałość i trwałość. Są one odporne na wszelkie warunki atmosferyczne oraz nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Nawet silne oddziałujące promienie słoneczne nie spowodują wypłowienia koloru, a siarczysty mróz i zacinający deszcz nie spowoduje pękania i kruszenia się materiału. Ponadto, wysokie donice ogrodowe  mają małe wymagania pielęgnacyjne. Nie potrzeba nakładać na nie żadnych powłok ochronnych (farby lub lakieru) oraz szczególnie mocno czyścić. Wystarczy co parę tygodni przetrzeć je wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Donice ogrodowe cieszą się dużą popularnością w przestrzeniach publicznych (na chodnicach, w parkach oraz ogródkach restauracyjnych), a także w nowoczesnych i stylowych ogrodach. Stonowane odcienie oraz geometryczne kształty pozwalają w łatwy sposób dopasować donice do każdego stylu i przestrzeni. Przy większych roślinach ważne jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru donicy do pojemnika. Wybranie zbyt małej donicy może skutkować szybką koniecznością przesadzenia jej do większego pojemnika.

Duży ciężar jest istotny w przypadku dużych donic ogrodowych, ponieważ wraz z dużą ilością podłoża i większą rośliną, całkowite obciążenie jest dość duże. Często jest ono zbyt duże dla stropów balkonów i tarasów, dlatego te donice nie sprawdzą się w każdym miejscu. Decydując się na donice na taras należy mieć to na uwadze. Ponadto, duży ciężar sprawia także duży problem przy ewentualnym przemieszczeniu donicy. Przed postawieniem donicy należy dobrze przemyśleć jej położenie, ponieważ powtórne przestawianie jest dość uciążliwe.

Donice ogrodowe są bardzo specyficznymi produktami, z którymi należy właściwie się obchodzić. Przed posadzeniem roślin konieczne jest prawidłowe zadbanie o elementy wypełnienia donicy, czyli o izolację, drenaż oraz podłoże.

Jak wykonać prawidłową izolację donicy?

Pierwszą i niezbędną czynnością w przygotowaniu donicy jest wykonanie izolacji. Jej zadaniem jest ochrona rośliny przez zbyt niskimi i wysokimi temperaturami. Izolację najczęściej wykonuje się ze styropianu, który umieszcza się na każdej z bocznych ścian wewnętrznych donicy. Prawidłowo wykonana izolacja chroni rośliny przez wahaniami temperatury oraz jej zbyt niskimi i wysokimi wartościami. Dzięki temu, rośliny pozostawione na zimę w ogrodzie, bezpiecznie ją przetrwają.

Jak prawidłowo wykonać drenaż donicy?

Następną ważną kwestią jest odpowiednio wykonany drenaż donicy. Jego zadaniem jest umożliwienie swobodnego odpływu wilgoci z donicy. Oczywiście, przed rozpoczęciem przygotowań z donicą, należy sprawdzić, czy posiada ona drożne kanały odpływowe. Drenaż najczęściej wykonuje się keramzytu, ale można także zastosować potłuczone fragmenty ceramiczne lub żwir. Grubość warstwy drenażowej musi być dopasowana do wielkości donicy (drenaż powinien mieć od 3 do 10 cm). Materiał drenażowy należy wsypać na dno donicy, następnie ułożyć na nim warstwę agrowłókniny oraz przysypać ziemią. Zadaniem agrowłókniny jest ochrona drenażu przez zapchaniem, zabrudzeniem oraz zaklejeniem przez podłoże.

Jak wybrać odpowiednią ziemie do donicy?

Ostatnim, równie istotnym elementem w przygotowaniu donicy ogrodowej  do sadzenia roślin jest odpowiednie podłoże. To również bardzo ważny aspekt, ponieważ odpowiednia ziemia jest niezbędna do prawidłowego rozwoju rośliny. Gleba musi być żyzna i przepuszczalna, aby posiadała zdolność do magazynowania wody. Jeśli jej struktura nie jest zadowalająca, można wymieszać ją z hydrożelem, kompostem i piaskiem. Zastosowana ziemia powinna mieć także dopasowane pH do gatunku rośliny. Duża część roślin dobrze rozwija się w podłożu o lekko kwaśnym odczynie, ale niektóre rośliny wymagają innego odczynu pH i szczególnych wymagań. Sadzenie roślin w donicach kwadratowych pozwala dobrze dobrać odczyn pH do danego gatunku rośliny. W przypadku sadzenia w gruncie jest to trudniejsze. 

Agenda
Zapytanie