DONICE OGRODOWE JAK WYBRAĆ?

Czym się kierować przy wyborze donic ogrodowych?
Dekorować i podkreślać przestrzeń można na wiele sposobów. Jednym z elementów, który można wykorzystać w tym celu są donice ogrodowe. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, różniących się od siebie rozmiarem, kształtem, kolorem oraz wykorzystanym w produkcji materiałem. Do wyboru są donice wykonane z plastiku, drewna, betonu, tworzyw sztucznych, aluminium lub ze stali corten. Czym się kierować przy wyborze donic ogrodowych?
Wielkość donicy ogrodowej
Zasadniczą kwestią przy wyborze donic są wymagania rośliny, jaka ma zostać w nich posadzona. Każdy gatunek rośliny ma różne wymagania i potrzeby. Wielkość pojemnika nie zależy jedynie od preferencji właściciela ogrodu, należy ją także dostosować do posadzonej w donicy rośliny. Niektóre gatunki roślin preferują niewielkie donice, które uniemożliwią zbyt nadmierny rozwój bryły korzeniowej. Natomiast inne rośliny potrzebują dużej donicy, aby prawidłowo się rozwijać i intensywnie kwitnąć, np. donicy ogrodowej 150 cm.
Waga donicy ogrodowej
Inną ważną kwestią jest przechowywanie donicy zimą. Niektóre gatunki roślin źle znoszą trudne, zimowe warunki, dlatego na zimę muszą być przenoszone do cieplejszych pomieszczeń. Przenoszenie dużych donic ogrodowych może być problematyczne, dlatego jeśli roślina wymaga przenoszenia jej do cieplejszego miejsca, warto wybrać donice z lekkich, ale wytrzymałych materiałów (np. aluminium). Wtedy, nawet przeniesienie wysokiej lub dużej donicy, np. donicy ogrodowej 100×100 nie będzie problemem. Niektóre gatunki roślin (zazwyczaj większe rośliny) mogą pozostawać na zimę w ogrodzie. Nie potrzeba ich szczególnie zabezpieczać i chronić przed zimnem. Do takich roślin można z powodzeniem zastosować pojemniki z cięższych i masywnych materiałów, np. betonu. Donice ogrodowe 120 cm często są ocieplone styropianem, który chroni korzenie roślin przed mrozem.
Donice ogrodowe z drewna
Drewno jest materiałem doskonale komponującym się z roślinnością. Drewniane pojemniki mogą mieć różne rozmiary, od niewielkich doniczek z kantówek po duże skrzynie z drewna, np. donica ogrodowa 100x50x50. Wybierając produkty z drewna należy pamiętać o konieczności ich regularnej konserwacji oraz ochrony od wewnątrz. Drewniane donice wykłada się wewnątrz folią, chroniącą materiał przez zbyt dużą wilgocią. Donice drewniane mogą być eleganckim wyposażeniem altan i ogrodów. Doskonale pasują do innych drewnianych akcesoriów ogrodowych, np. mebli lub pergoli.
Donice ogrodowe z betonu
Donice z betonu architektonicznego są produktami o dużej masie. Przez to, najlepiej sprawdzą się do zastosowania stacjonarnego. Ich zaletą jest duża wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne, zmienne temperatury i wilgoć. Ponadto są także odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz nie wymagają dodatkowego zabezpieczania zimą. Donice ogrodowe 100 cm z betonu często są wykorzystywane do ozdoby przestrzeni miejskiej. Z powodzeniem można je także wykorzystywać do aranżacji prywatnych ogrodów.
Donice ogrodowe z metalu
Mniej popularnymi donicami są donice z metalu. Mogą być wykonywane z różnego rodzaju materiału, np. aluminium lub stali corten. Ich masa zależy wykorzystanego materiału i jego grubości. Najczęściej wybierane są pojemniki o dużych rozmiarach, np. donice ogrodowe 100×50. Zaletami pojemników z tego materiału jest odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, donice ze stali corten są odporne na korozję. Mogą one stać w jednym miejscu przez cały rok.
Donice ogrodowe z plastiku
Pojemniki z plastiku są jednymi z najczęściej wybieranych donic. Mogą być produkowane w różnych kolorach i kształtach. Popularne są podłużne pojemniki stosowane na balkonach, np. donice ogrodowe 120 cm. Pojemniki z plastiku są lekkie, dlatego z łatwością można je przenosić. Wadą tego rozwiązania jest duża podatność na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Poza tym, donice z plastiku szybko odbarwiają się pod wpływem promieni słonecznych. Donice z plastiku także mogą pięknie zdobyć przestrzeń, niestety wytrzymałość tego materiału nie dorównuje innych tworzywom.
Dobór donic do typu ogrodu – wielkość ogrodu
Donice ogrodowe zawsze powinny być dobierane do możliwości danej przestrzeni. W niewielkich ogrodach dobrze będą wyglądać donice z plastiku lub drewna, które dodadzą przestrzeni lekkości. Tam warto także postawić na donicę o mniejszych rozmiarach, ponieważ zbyt duża donica ograniczy przestrzeń oraz utrudni potencjalne przenoszenie roślin. W większych przestrzeniach można pozwolić sobie na większe pojemniki z bardziej masywnych materiałów, np. z betonu architektonicznego.
Dobór donic do typu ogrodu – styl ogrodu
Oprócz wielkości przestrzeni, ważną kwestią jest także styl zastosowany w ogrodzie. W nowoczesnych ogrodach, najlepiej sprawdzą się donice z plastiku lub ceramiki o stonowanej barwie i prostej formie. Popularne w ostatnim czasie są donice pastelowe lub białe. Jasny odcień donicy naturalnie podkreśla charakter kompozycji oraz przyciąga wzrok. W ogrodach rustykalnych najlepiej sprawdzą donice z drewna, najlepiej z widocznym usłojeniem. Takie pojemniki podkreślą sielski nastrój otoczenia.