Donice ogrodowe i tarasowe – różnice

donice ogrodowe i tarasowe z różnych materiałów

Klienci mogą zdecydować się na donice ogrodowe i tarasowe. Czym powinny różnić się te elementy małej architektury? Na pewno w czasie wyboru należy zwracać uwagę na aspekty estetyczne, dopasowanie do danego miejsca, czy rodzaju roślinności. Jakie donice betonowe w ogrodzie najlepiej się sprawdzają? Co natomiast wybrać na taras? Dlaczego te elementy nie powinny być np. zbyt ciężkie? Donice na kółkach ze stali corten mogą być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają mobilnych i trwałych opcji. W jakich miejscach ustawiać donice bez nóżek? Donice na kółkach ze stali corten ułatwiają przemieszczanie i dostosowanie przestrzeni w zależności od potrzeb. O tym i o wielu innych zagadnieniach dowiesz się z dzisiejszego poradnika!

Czym różnią się ogrodowe donice i tarasowe?

Jakie różnice mają donice ogrodowe i tarasowe? Trzeba je selekcjonować m.in. pod kątem danego miejsca, konkretnej aranżacji i roślin. Wybierając coś do ogrodu, mamy większe pole do manewru. Tarasy są z reguły dużo mniejsze, dlatego decyzje są trudniejsze. W przypadku ogrodów możemy np. postawić na donice betonowe przed domem. Mniejsze większe, lżejsze, czy cięższe. Nie ma przeszkód, aby swobodnie dopasować je do wyglądu danego miejsca oraz sposobu zastosowania. W praktyce Klienci mają nieograniczone pole do manewru. Jeśli ktoś chce zdecydować się np. na donice tarasowe z włókna szklanego, to musi je idealnie dobrać do danej lokalizacji. M.in. pod kątem materiału oraz rozmiarów. W końcu te elementy nie mogą być zbyt ciężkie i duże, ponieważ nie będą tam dobrze pasować. Przy okazji mogą także stwarzać zagrożenie. Ważna jest również solidność i wytrzymałość. Na szczęście sklep WOF oferuje rozmaite donice, które są odporne np. na opady atmosferyczne, promieniowanie, czy nawet mrozy.

Donica betonowa Tommaso1000 x h:600[mm]
Donica aluminiowa Apollo 252000 x 500 x h:705 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 201500 x 500 x h:705 [mm]

Jak wybierać donice do ogrodu?

Czym kierować się kupując donice ogrodowe? Muszą być one wybrane m.in. pod kątem materiału. Ważne jest także dopasowanie do rodzaju aranżacji. Nie można też zapominać o całej infrastrukturze otoczenia. Do dyspozycji są m.in. donice z betonu, aluminium, corten, czy włókna szklanego. Poza tym należy dobrać te produkty do danej aranżacji. Bardzo uniwersalne są betonowe donice, które pasują do każdego rodzaju ogrodu. Z kolei elementy wykonane z tworzywa sztucznego są przede wszystkim rekomendowane do ogrodów rustykalnych itp. To nie koniec. Należy również dobierać donice do innych elementów, które znajdują się już w ogrodach. Co ważne, masz tutaj dwie opcje. Możesz zdecydować się na zgodne kolory lub zadziałać na zasadzie kontrastu. Np. jeśli chodzi o betonowe donice, to Klienci mają do wyboru trzy barwy (białą, szarą i antracyt). Kolejnym istotnym elementem jest dopasowanie pod kątem sposobu wykorzystania. W końcu są nie tylko pojemniki na rośliny. Przy ich pomocy można np. wydzielać poszczególne strefy.

Jakie donice wybrać na taras?

Na jakie donice tarasowe na kółkach się zdecydować? Co wybrać pod kątem tego pomieszczenia? Trzeba zwracać uwagę na materiał. Ważne jest też dobranie do ilości wolnej przestrzeni i rodzaju roślinności. Na pewno kupując donice ogrodowe masz większe pole do manewru. W tym przypadku materiał nie może być zbyt ciężki. Nie powinno zatem zaskakiwać, że bardzo popularne są donice tarasowe wykonane z aluminium i tworzyw sztucznych. Ponadto trzeba zwracać uwagę na ilość miejsca. Na tarasie kluczowe są elementy do siedzenia (krzesła, czy fotele). Nie może także zabraknąć stołu. Dopiero potem można zacząć zastanawiać się, ile jest miejsca, które może być udekorowane np. tarasowymi donicami. Nie przesadzaj z ich liczbą, by inne elementy nie zostały przez to przytłoczone. Dodatkowo wybieraj tarasowe donice pod kątem roślin, które masz zamiar zasadzić. Czasami np. trzeba zdecydować się na większe produkty. Po to, by roślinki mogły się prawidłowo rozwijać.

Donice na taras nie powinny być zbyt ciężkie

Niestety, donice na taras nie mogą być za ciężkie. W innym razie może dojść do uszkodzenia podłogi. Tak samo, jak tych elementów małej architektury oraz zasadzonych roślin itd. Pamiętaj, że np. betonowe donice są relatywnie ciężkie. A do tego dochodzi masa podłoża plus roślin. To może być zbyt duże obciążenie np. dla podłogi, która znajduje się na Twoim prywatnym tarasie. Niestety, wówczas trzeba liczyć się np. z jej uszkodzeniem, co będzie groźne także dla domowników oraz gości. Ulokuj zatem donice betonowe przy tarasie, a nie bezpośrednio na tarasie. Jeśli bardzo interesuje Cię ten materiał, to nie przesadzaj z liczbą zastosowanych produktów. Zawsze warto skonsultować się np. z inspektorami budowlanymi. Na taras bardziej rekomendowane są donice z innych, lżejszych materiałów. Możesz zatem wybrać m.in. produkty aluminiowe, z tworzyw sztucznych itp. Są one bardzo solidne, odporne i dodatkowo nie stanowią zagrożenia np. dla tarasowej podłogi.

Gdzie ustawić donice bez nóżek?

Nie wiesz, gdzie ustawić donice bez nóżek? W ogrodzie lub na tarasie? Jak zdecydujesz się na donice bez tych dodatkowych akcesoriów, to musisz wybrać powierzchnie przepuszczalne. Większe pole do manewru będzie, jak kupisz donice z nóżkami. Wówczas np. te betonowe produkty mogą zostać przez Ciebie ustawione praktycznie na każdym podłożu. Jest tutaj tylko jeden warunek – musi być ono odpowiednio stabilne.

Agenda
Zapytanie