Stal corten w ogrodzie

Donica z cortenu struktura

Stal corten nie jest nowym odkryciem, znana jest już od XVIII wieku, kiedy to przemysłowcy ze Stanów Zjednoczonych szukali bardziej trwałego i łatwiejszego w obróbce materiału. Pierwszym zastosowaniem stali corten była budowa wagonów przemysłowych. Dopiero po pewnym czasie doceniono nie tylko wytrzymałość, ale także niepowtarzalny wygląd materiału. Obecnie stal corten wykorzystuje się w wielu dziedzinach, także architekturze i aranżacji ogrodów tworząc między innyimi donice corten.

Donica ze stali corten Cubi 211800 x 800 x h:600 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 181200 x 800 x h:1000 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 171200 x 300 x h:300 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 161000 x 800 x h:900 [mm]

Dlaczego stal corten jest tak ceniona?

Mimo tego, że przemysłowcy wynaleźli stal corten jako trwały i niedrogi surowiec, z czasem doceniono jej charakterystyczny wygląd oraz wysoki design. Obecnie wiele osób chętnie wykorzystuje stal corten w ogrodach, restauracjach i przestrzeniach miejskich jako nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie.

Produkty ze stali corten są unikatowe oraz bardzo ciekawe. Przez ciągle zmieniający się wygląd, ozdoby z cortenu do ogrodu są niepowtarzalne. Cechą charakterystyczną materiału jest powstawanie na powierzchni stali barwnej warstwy patyny. Jest to wynik oddziaływania na stal corten w ogrodzie zjawisk zewnętrznych. Wyglądem osad przypomina rdzę, ale nie jest to oznaka niszczenia materiału, a jego warstwa ochronna. Chroni ona produkty, np. donice ze stali corten przez niepożądanym działaniem warunków pogodowym. Dzięki niej produkty nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym ani korozji. Dodatkową zaletą jest piękny efekt wizualny, powstający w kilku etapach. Cały proces trwa około 36 miesięcy, w zależności od warunków atmosferycznych oddziałujących na donice corten, np. wilgotności powietrza.

Powstająca na stali corten warstwa patyny początkowo jest jasnożółta, następnie przechodząc w kolor pomarańczowy, kończąc na brązowym. Ostateczny efekt i wygląd donic corten zależy od czynników zewnętrznych, np. wilgotności i zanieczyszczenia powietrza, nasłonecznienia metalu. Dlatego też, donice corten z tej samej partii produkcyjnej, po zastosowaniu w innych warunkach mogą przybrać inny wygląd. Zmienny wygląd donic corten sprawia, że cała aranżacja jest niezwykle dynamiczna oraz ciekawa.

Oprócz walorów estetycznych, stal corten w ogrodzie jest ceniona za wysoką trwałość. Produkty z tego materiału pozostaną tak samo wytrzymałe przez długie lata. Dodatkowo stal corten nie musi być pielęgnowana, zabezpieczana lub impregnowana. Jedyną kwestią, jakiej należy unikać jest stojąca woda, ponieważ zbyt długie i nieprzerwane oddziaływanie wilgoci może skutkować uszkodzeniem produktu.

Zastosowanie stali corten

Stal corten jest popularnym i chętnie wykorzystywanym materiałem w wielu dziedzinach, np. przemyśle, architekturze oraz aranżacji. Nietypowy wygląd materiału sprawia, że świetnie wpasowuje się w elewacje budynków oraz aranżacje przestrzeni ogrodowej. Można z niej tworzyć balustrady, murki i stopnie. Materiał świetnie także sprawdzi się jako materiał na donice corten. Niesamowity wygląd, nierównomierna i barwa struktura będzie znakomitym tłem dla roślin. Stal corten jest odporna na działania warunków atmosferycznych, dlatego można wykorzystywać ją także do produkcji dużych donic do ogrodu. Można w nich sadzić rośliny potrzebujące dużej przestrzeni, np. drzewa i krzewy. Dzięki donic xxl można cieszyć się gatunkami dużych roślin w miejscach, gdzie normalnie byłoby to niemożliwe.

Innym zastosowaniem materiału są ozdoby z cortenu do ogrodu, np. rzeźby w różnych formach (imitacje roślin i zwierząt, ażurowe przesłony, sylwetki ludzi).

Materiał doskonale komponuje z nowoczesnymi i minimalistycznymi przestrzeniami. Dobrze wygląda wraz z drewnem, betonem architektonicznym lub kamieniem. Stal corten jest chętnie wykorzystywana w przestrzeniach prywatnych, jak i publicznych.

Materiał dobrze sprawdzi się także na elewacjach budynków, zarówno pokrywając niewielkie fragmenty, jak i duże przestrzenie. Stal można także wykorzystywać do budowy mostków, dzięki niepowtarzalnemu wyglądowi, każdy element ze stali corten będzie przyciągał uwagę oraz zapadał w pamięć. Dzięki temu można w prosty sposób stworzyć zaskakujące efekty.

Oprócz donic corten, z materiału można także stworzyć inne elementy wyposażenia ogrodu, np. grille, paleniska lub meble ogrodowe.

donice na kółkach z cortenu model paolo mobile
Donice z cortenu w ogrodzie

Wady i zalety stali corten w ogrodzie

Wcześniej wymieniono zalety stali corten. Są to między innymi wysoka trwałość, odporność, łatwa obróbka oraz niepowtarzalny wygląd. Niestety jak każdy materiał, również stal corten posiada wady.

Pierwszą z nich jest ryzyko pobrudzenia innych powierzchni w ogrodzie. W początkowej fazie powstawania rdzawego osadu na powierzchni donic corten, osad może spływać wraz z wodą. Jest to naturalna cecha materiału. Po kilku tygodniach problem powinien ustać. Zaleca się, aby produkty ze stali corten stosować na łatwo czyszczących powierzchniach, np. posadzkach ze żwiru lub kamieni.

Drugą wadą, która może być także zaletą, jest wysoka waga produktu. Duże donice do ogrodu ze stali corten mogą okazać się za ciężkie w niektórych przestrzeniach, zwłaszcza na balkonach i tarasach. Wybierając donice należy zwrócić, czy może zostać ona postawiona w danym miejscu.

Przeczytaj także artykuł – CORTEN – DONICE, KTÓRE ZAWSZE BĘDĄ WYGLĄDAĆ NOWOCZEŚNIE

Agenda
Zapytanie