Choroby roślin – Jak chronić rośliny doniczkowe?

rośliny doniczkowe

Choroby roślin

Sen z powiek miłośników roślin często spędzają przeróżne szkodniki, grzyby bądź inne patogeny atakujące rośliny. Musimy zdawać sobie sprawę, że rośliny osłabione nieodpowiednią pielęgnacją, czy niewłaściwymi warunkami uprawy są bardziej narażone na ataki chorobotwórczych czynników. Mocne, zdrowe rośliny łatwiej poradzą sobie z atakiem szkodników. Sposoby leczenia roślin nie są uniwersalnymi i musimy je dostosować do gatunku roślin oraz do sposobu ich uprawy. Domowe sposoby na choroby roślin są równie skuteczne co chemiczne opryski. Są jednak ekologiczne i nie zaszkodzą ani nam, ani naszym domowym zwierzętom.

Żółte plamy na liściach

Jedną z pierwszych oznak choroby roślin są żółte plamy na liściach. W tym przypadku w pierwszej kolejności powinniśmy się przyjrzeć podłożu w doniczce. Żółte plamy mogą być spowodowane zarówno przesuszeniem bryły korzeniowej (podlejmy roślinę) jak i zalaniem rośliny (trzeba szybko pozbyć się nadmiaru wody). Jeśli cała roślina straciła intensywność koloru liści, to znaczy, że w podłożu brakuje składników pokarmowych. Musimy zasilić roślinę lub przesadzić do nowego, bogatego w składniki pokarmowe podłoża. Przy tej okazji przyjrzyjmy się korzeniom, być może trzeba będzie również wymienić donicę na większą lub – w niektórych przypadkach – zredukować ilość korzeni. Dlatego zawsze upewnijmy się, że nasze donice ogrodowe szare mają odpowiednie otwory odpływowe w dnie oraz warstwę drenażową. 

Jak zwalczyć grzyby na kwiatach?

Rośliny doniczkowe często są atakowane przez różnego rodzaje grzyby. Na liściach i pędach pojawia się szary nalot, albo brązowe czy też czarne plamy.  Rośliny zrzucają liście i kwiaty. Zamierają pędy. Może dojść do ich gnicia. Choroby grzybowe zwykle atakują rośliny słabe, co jest następstwem nieprawidłowej pielęgnacji. Wpływ na to ma zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, za dużo lub za mało wody, przenawożenie lub zbyt mało składników pokarmowych w podłożu. W takich przypadkach wystarczy zwykle poprawa warunków uprawy roślin. W warunkach domowych lepiej nie wykonywać oprysków chemicznych. Jeśli stan roślin nie ulegnie poprawie, możemy podejrzewać atak pasożytów.

Jak rozpoznać szkodniki kwiatów

Najczęściej spotykanymi są tarczniki i miseczniki. Zwykle pojawiają się na pędach i liściach roślin zimą, gdy powietrze w domu jest ciepłe i suche. Ukryte pod przyklejonymi tarczkami jaja, larwy i samice owadów wysysają z rośliny soki. W sklepach możemy znaleźć wiele środków chemicznych do oprysków roślin, które są jednak toksyczne również dla ludzi i zwierząt domowych. Jednak poświęcając trochę czasu można pozbyć się tych nieproszonych gości bez powyższych środków. Najlepiej przygotować roztwór szarego mydła i wody, bądź płynu do mycia naczyń i delikatnie z pomocą bawełnianych wacików zmywać tarczki z rośliny. Należy często zmieniać wacik, żeby nie przenosić owadów z miejsca na miejsce. Na koniec zaleca się przetrzeć liście wodą z dodatkiem denaturatu.  Zabieg zmywania należy powtarzać co jakiś czas przez  2 tygodnie.

Szkodliwe owady

W pobliżu roślin doniczkowych często możemy zaobserwować latające drobne owady w postaci czarnych muszek lub białych motylków. Czarne muszki to ziemiórki, a białe motylki to zwykle mączlik szklarniowy. Oba rodzaje to dość uciążliwe szkodniki, które szkodzą roślinom. Możemy oczywiście zastosować środki chemiczne, jednak nie jesteśmy na nie skazani. Przygotujmy wywar z pokrzywy i skrzypu polnego i tym wywarem możemy podlewać podłoże roślin. Oprócz tego można zastosować pułapki lepowe na owady latające. Żółte tabliczki z lepem skutecznie wyeliminują latające owady, które nie zniosą już jaj, a co za tym idzie uniemożliwią dalsze rozmnażanie tych szkodników. Na młodych pędach roślin mogą pojawić się mszyce. W tym przypadku należy sporządzić wyciąg z tytoniu, którym możemy opryskiwać rośliny.

Agenda
Zapytanie