Donice z betonu architektonicznego w ogrodzie

Beton architektoniczny w ogrodzie

Donice z betonu- sposób na nowoczesny i stylowy ogród

W ostatnich latach beton architektoniczny jest jednym z bardziej popularnych materiałów i coraz częściej jest wykorzystywany. Występuje już nie tylko we wnętrzach, ale także jako element architektury krajobrazu oraz w formie różnych dekoracji. Coraz bardziej popularne stają się wszelkie zewnętrzne dodatki z betonu oraz donice ogrodowe szare. Najczęściej decydujemy się na betonowe meble ogrodowe, betonowe elementy na tarasie, wokół domu oraz przy ogrodzeniu. Beton pojawia się głównie w formie donic i klombów, które pomagają zapanować nad ogrodową roślinnością i pozwalają odpowiednio ją wyeksponować. Mamy do wyboru donice ogrodowe prostokątne, okrągłe, kwadratowe i owalne, wysokie lub niskie, a każdy kształt w dziesiątkach różnych rozmiarów. Tak duży wybór pozwala na stworzenie wielu kompozycji. W zależności od rozmiaru i kształtu betonowe doniczki można dopasować do każdego gatunku roślin i umieścić je w dowolnym miejscu. Warunkiem jest tylko wytrzymałość podłoża ze względu na ciężar wypełnionych donic.

Donica betonowa Geraldo 92000 x 400 x h:400 [mm]
Donica betonowa Geraldo 81800 x 400 x h:400 [mm]
Donica betonowa Geraldo 51200 x 500 x h:500 [mm]
Donica betonowa Davide 51000 x 1000 x h:800 [mm]

Beton architektoniczny – efektowny i praktyczny materiał dla wielbicieli minimalizmu

Betonowe dodatki są doceniane szczególnie przez wielbicieli nowoczesnego stylu industrialnego i loftowego. Tym, co sprawiło, że beton stał się tak modnym i pożądanym materiałem, jest przede wszystkim jego wygląd. Beton architektoniczny cechuje naturalna forma i pozornie nieidealna faktura, którą zachwycają się wszyscy miłośnicy minimalizmu i prostych, ale efektownych rozwiązań. Klasyczny, surowy wygląd, proste kształty i stonowana kolorystyka doskonale komponują się z każdym otoczeniem. Wysokie donice ogrodowe sprawiają wrażenie topornych i ciężkich, ale jednocześnie są bardzo eleganckie i stylowe. Wbrew pozorom betonowe dekoracje sprawdzą się nawet w oficjalnych miejscach, takich jak biurowce, restauracyjne ogródki czy tereny wokół firmy.

Jak wyeksponować betonowe donice na tarasie i w ogrodzie?

Beton architektoniczny wspaniale komponuje się zarówno z zieloną, jak i kwitnącą roślinnością. Doskonale łączy się też z innymi tworzywami i praktycznie każdym kolorem. Możemy go wykorzystać jako dodatek, umieszczając pośród drewnianych konstrukcji tarasu lub altany ogrodowej. Donice z betonu architektonicznego będą się też pięknie prezentowały ustawione wzdłuż ogrodzenia lub jako dekoracja umieszczona przed budynkiem. Niewielka donica na nóżkach może być z kolei ozdobą wejścia i stanąć np. przy bramie lub drzwiach wejściowych. Nawet niewielkie betonowe doniczki są ciężkie i stabilne, więc z powodzeniem mogą zdobić miejsca nieogrodzone, bez ryzyka zniszczenia lub kradzieży. Sprawdzą się zarówno jako dekoracja prywatnej posesji, jak i ozdoba przestrzeni publicznej. Aby betonowa donica prezentowała się jak najlepiej, warto zadbać, aby była prawidłowo wypełniona.

Jakie rośliny dobrać do donic z betonu architektonicznego?

Beton architektoniczny będzie dobrym tłem dla wszystkich roślin, a prosta forma betonowych donic pozwala na sporą dowolność w kwestii wypełnienia. Możemy tutaj naprawdę poszaleć i obsadzić taką donicę po brzegi. Świetnie będą wyglądały w niej paprocie i rośliny zwisające lub romantyczne kompozycje kwitnących kwiatów takich jak fuksja czy surfinia. Jako kontrast dla szarego betonu świetnie sprawdzą się wszelkie rośliny egzotyczne, jak palmy czy oleandry. Jeśli zastosujemy odpowiedni stelaż, możemy posadzić pnące bugenwille, a nawet róże. Jeśli zależy nam na czymś spokojniejszym, możemy zdecydować się na pojedyncze drzewka lub krzewy ozdobne. Perfekcyjnie przycięty iglak lub drzewko bonsai wspaniale dopełnią nowoczesną stylistykę ogrodu. Wybierając niskie doniczki ozdobne, możemy zasadzić w nich np. wysokie i rozłożyste trawy pampasowe. W wysokich z kolei pięknie będą się prezentowały krzewy lawendy lub wrzośce, a nawet wielobarwne bratki. Raz postawiona donica zapewne nie zmieni swojego miejsca przez długi czas, więc praktycznym rozwiązaniem jest wybór roślin wieloletnich.

Donica z betonu – jak prawidłowo o nią dbać?

Jedną z największych zalet dekoracji z betonu jest ich trwałość. Beton architektoniczny jest bardzo wytrzymały i solidny, a dzięki temu niezwykle uniwersalny. Betonowe donice na taras i do ogrodu są całkowicie odporne na czynniki atmosferyczne. Nie zniszczą ich niskie temperatury, nadmierna wilgoć ani mocne promienie słoneczne. Betonowa donica jest także odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Najczęściej w momencie zakupu, donica jest już fabrycznie zaimpregnowana. Dzięki temu bez żadnych dodatkowych zabiegów będzie w stanie zdobić nasz ogród lub taras przez wiele lat. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest zapewnienie prawidłowego ustawienia i odpowiedniego podłoża dla roślin. Donice posiadają otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody, zabezpieczając beton przed pękaniem a korzenie roślin przed gniciem. Aby zapewnić prawidłowy odpływ wody, należy ustawić donicę na gumowych podkładkach. Donice, które mają wbudowane nóżki nie wymagają tego zabiegu. Każda roślina wymaga drenażu w postaci odpowiedniego wypełnienia jej wnętrza. Aby go zapewnić, trzeba przed wsypaniem ziemi umieścić w doniczce kamienie, keramzyt i gruboziarnisty piasek w proporcjach zależnych od wysokości donicy.

Agenda
Zapytanie