10 ROŚLIN OWOCOWYCH DO UPRAWY W DONICACH

poziomki na krzaku

W każdym z nas jest pragnienie obcowania z naturą. Nawet mieszkańcy dużych blokowisk odpoczywają w wolnych chwilach w miejskich parkach czy niewielkich przyblokowych skwerach. Każdy z nas chce też cieszyć się smacznymi, zdrowymi owocami i warzywami. Jednak owoce oferowane w handlu często wzbudzają uzasadnione obawy, że oprócz zdrowych witamin zawierają również wiele związków szkodliwych bądź wręcz trujących, które pozwalają wydłużyć czas przechowywania owoców i poprawiają ich wygląd.

Dlatego coraz więcej osób decyduje się na uprawę swoich własnych owoców w domu. Drzewko owocowe w domu w doniczce lub specjalnym pojemniku na balkonie czy tarasie to doskonały sposób na dostarczanie sobie świeżych i bezpiecznych owoców. Nie tylko możemy cieszyć się ich smakiem, ale także mieć pewność, że są one wolne od szkodliwych substancji chemicznych.

Własne drzewko owocowe w domu to nie tylko źródło pysznych i zdrowych przysmaków, ale również sposób na zbliżenie się do natury, nawet jeśli nie mamy dostępu do ogrodu. Dbając o roślinę, uczymy się troski o środowisko i zdobywamy satysfakcję z własnych plonów. Warto zainwestować czas i uwagę w hodowlę drzewka owocowego, by z każdym sezonem cieszyć się obfitością smacznych owoców bez obaw o ich jakość i bezpieczeństwo.

A MOŻE WŁASNE DRZEWKO OWOCE W DOMU?

Producenci roślin, aby zaspokoić potrzeby wszystkich wielbicieli własnych owoców, każdego roku wypuszczają na rynek nowe odmiany, które można hodować we własnym mieszkaniu lub na niewielkim balkonie czy tarasie. Uprawa owoców w domu jest możliwa. W domu najłatwiej hodować rośliny egzotyczne. Do uprawy w doniczce poleca się zwłaszcza cytrusy oraz figi.

MANDARYNKA DONICZKOWA, PIELĘGNACJA

Dla początkującego ogrodnika najlepiej nadają się cytrusy. Mandarynki, cytryny, kumkwaty – oferta centrów ogrodniczych jest bardzo szeroka. Mandarynka powinna rosnąć w widnym miejscu pokoju. Parapet po krótkim czasie staje się dla niej zbyt wąski. Mandarynka w donicy karłowacieje, ale to nie przeszkadza jej obficie kwitnąć i owocować. Bardzo dobrze znosi cięcie. Kwiaty ma mocno pachnące i samopylne. Jeśli mamy możliwość, dobrze jest ją latem wynieść na balkon, bo uwielbia słońce. Możemy oczywiście wyprowadzić drzewko z nasion, ale wtedy na owoce możemy czekać nawet 20 lat. Dlatego lepiej prowadzić ją z sadzonki z drzewka, które już owocowało.

FIGOWIEC  POSPOLITY – DRZEWKO OWOCOWE W DOMU

Od niedawna można zakupić figowce w doniczkach obsypane małymi, smacznymi figami. Figowiec jest dość łatwy w uprawie, jednak przy zakupie upewnijmy się, że jest rośliną tzw partenokarpiczną, tzn. taką, która nie potrzebuje drugiego drzewka w celu zapylenia. Figowiec powinien rosnąć w żyznej ziemi liściowej i dobrze go przesadzać raz do roku. Latem można doniczkę wystawić na balkon, taras lub do ogrodu. Jesienią figa gubi liście. Nie powinniśmy jej już podlewać. Najlepiej zimuje w chłodnym pomieszczeniu.

PAPRYCZKI WPROST Z DONICZKI.

Na kuchennym parapecie wspaniale prezentują się kolorowe, jadalne papryczki. Zwykle są to odmiany dedykowane do uprawy w niewielkich doniczkach. Przy odpowiedniej pielęgnacji (światło, słońce, woda, naturalny nawóz BIOHUMUS) mogą owocować nawet przez kilka lat. Kiedy zaczynają gubić liście można przyciąć gałązki krzaczka, aby pobudzić go do zagęszczenia i kwitnięcia.

OWOCOWY OGRÓD NA BALKONIE

Na każdym balkonie znajdzie się miejsce dla drzewka owocowego. Rynek ogrodniczy to miejsce w którym znajdziemy wiele odmian jabłoni, gruszy, czereśni, śliw, a nawet moreli i brzoskwiń. Na niewielkiej powierzchni zmieszczą się odmiany kolumnowe, które zwykle nie wymagają przycinania. Są też dostępne drzewka owocowe, na których są zaszczepione dwie odmiany tego samego gatunku. Są to bardzo dekoracyjne rośliny, zwłaszcza gdy w okresie kwitnienia kwiaty, a w okresie owocowania owoce różnią się kolorami. Pamiętajmy jednak o częstym podlewaniu drzewek, ponieważ donice ograniczają ilość podłoża rośliny.

Drzewko owocowe w domu -KRZEWY OWOCOWE

Agrest lub porzeczki szczepione na pniu nie zajmują wiele miejsca. Smaczne owoce skubane wprost z krzaczka smakują najlepiej w czasie chwili relaksu. Jednak zanim zawiążą owoce zapewnijmy im bogate w składniki mineralne podłoże oraz regularne podlewanie. Do uprawy w donicach nadają się też niskie odmiany borówki amerykańskiej, np. Bluegold. Borówkę możemy uprawiać w czystym kwaśnym torfie. Najlepiej owocuje, gdy posadzimy dwa egzemplarze, które będą zapylać się krzyżowo.

TRUSKAWKI NA BALKONIE

W wiszących doniczkach, amplach pięknie prezentują się na balkonie truskawki o zwisających pędach. Wymagają obfitego nawożenia oraz regularnego podlewania. Truskawki na balkonie powinny mieć nieograniczony dostęp do słońca, które nada ich owocom piękny kolor oraz wspaniały aromat. Do uprawy doniczkowej najlepiej nadają się odmiany “Albion” lub “Temptation” charakteryzujące się dużą mrozoopornością.

KU PAMIĘCI

Podsumowując: drzewko owocowe w domu czy też na balkonie do rozwoju potrzebuje:

  • naturalnego światła
  • odpowiedniego podłoża
  • nawożenia
  • regularnego podlewania

Roślina, która może zimować na świeżym powietrzu (nieegzotyczna) powinna mieć na okres zimy zabezpieczone przed zmarznięciem korzenie. Takie zabezpieczenie posiadają donice naszej firmy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Przykładowe donice dla roślin owocowych

Agenda
Zapytanie