10 ROŚLIN, KTÓRE DOSKONALE SPRAWDZĄ SIĘ NA DOMOWYM PATIO

Rośliny w patio

Rośliny to najlepsza dekoracja jaką można zastosować mając dom z patio. Należy je odpowiednio dobrać, aby stworzona kompozycja roślinna tworzyła harmonijną całość. Dobrze jest również wkomponować w całość elementy dekoracyjne. Patio w ogrodzie powinno być miejscem do odpoczynku. Kwiaty ogrodowe z pewnością potrafią stworzyć dla otoczenia miły charakter. Styl oraz dekoracyjność roślin daje nam możliwość zaprezentowania czegoś zupełnie innego w ogrodzie. Do wyboru są tysiące roślin, jednak kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę.

URZĄDZENIE PATIO

Zanim zaczniemy sadzić kwiaty, warto zrobić najpierw sam projekt patio. Celem jest dobre rozmieszczenie mebli ogrodowych oraz odpowiednich roślin. Nie można dopuścić, aby wysokie kwiaty rosły tuż obok mebli – widok na cały ogród zostanie przez nie zasłonięty. Patio może mieć różny kształt, ale najczęściej tworzy się je na planie prostokąta lub koła. Dzięki tym planom można dobrze rozplanować układ roślin. Rośliny mogą być różnorodne, jednak nie powinny mieć mocnych zapachów. Zbyt mocny aromat może źle wpływać na komfort przebywania w patio.

OCHRONA PRZED WIATREM

Roślinami, które mają przystroić patio w domu, są krzewy. Należy jednak wybrać takie, które nie rozrastają się zbyt mocno i są one skupione w jednym punkcie. Warto jednak pomyśleć o roślinach iglastych, które mogą chronić patio przed wiatrem. Są to cis lub żywotnik. Można również wybrać krzewy liściaste, takie jak ostrokrzew lub laurowiśnię. Dzięki takiej ochronie będzie można przebywać na patio w wietrzne dni.

Innym sposobem na ochronę patio w ogrodzie jest posadzenie drzew. Ich wysokość nie musi być duża, a ich atuty dekoracyjne powinny być najważniejsze. Do tego można dodać drzewka, które dadzą cień. Jeśli jednak drzewa nie będą komponować się z projektem, można wykorzystać gotowe zadaszenia z tkanin.

DEKORACYJNIE

Różnorodność roślin jest ważna do wystroju domu. Tak więc warto łączyć byliny z roślinami jednorocznymi, które przyciągać będą kolorowe motyle. Na pewno ważnymi roślinami w patio są zioła. Kwitnąca mięta nada otoczeniu przyjemnego zapachu, a lawenda będzie cieszyć nasze oczy pięknym odcieniem fioletu. Dodatkowo można posadzić oregano i bazylię, które watro wykorzystywać do potraw. Warto również posadzić niskie krzewy owocowe. Dzieci, przebywające na powietrzu, będą miały łatwy dostęp do świeżych owoców. Jest to również dobry sposób na wykorzystywanie tych owoców do ciast czy deserów.

ROŚLINY W DONICACH

Do wszystkich wymienionych rodzajów roślin ogrodowych, pasować będą kompozycje w donicach. Dzięki nim oszczędzimy czas na ich przesadzanie, a zimą możemy schować je do domu. Wybierając kwiaty do ogrodu, możemy kupić te, które odznaczają się wyjątkową odpornością na warunki pogodowe. Taką rośliną zdecydowanie jest echmea wstęgowata. Nie ma dużych wymagań, za to warto trzymać ją na zewnątrz. Odżywia się pokarmem z powietrza – jest epifitem.

Nieco mniejsze, kompozycje w donicach mogą tworzyć wrzośce. Podobne są do wrzosów, jednak kwitną dopiero jesienią. Ich fioletowe kwiatki widać już w połowie wiosny, więc mogą jako jedne z pierwszych dekorować patio w ogrodzie.

Kwiaty doniczkowe nie odznaczają się dużą wysokością, warto więc dopasować doniczki do wybranych rodzajów kwiatów. Dobrze jest wykorzystać donice w stylu minimalistycznym, na przykład Alessio. Kwadratowe donice pasują do każdego wystroju patio i kompozycji roślinnych. Donice kamienne, aluminiowe czy plastikowe to tylko część dostępnych możliwości dekoracyjnych donic.

Przydają się na domowym patio

Agenda
Zapytanie