10 PROPOZYCJI KRZEWÓW DO DONIC

bukszpan w donicy

Krzewy w donicach stanowią niebanalną ozdobę balkonów i tarasów. Mogą też być wspaniałym uzupełnieniem roślinnych aranżacji w ogrodach. Ich zaletą jest również mobilność, co pozwala zmieniać kompozycje roślinne wg własnego uznania. Krzewy ozdobne to niezliczona ilość gatunków, które zadowolą najbardziej wybrednych miłośników roślin. Ponadto mogą stanowić – zwłaszcza na balkonach – niebanalną osłonę zarówno od sąsiadów jak i hałaśliwych ulic, chroniąc przed pyłem i przed spalinami.

Krzewy ozdobne – iglaste

Krzewy do donic zdobiące balkony, również zimą, to krzewy iglaste. Spośród oferowanych na rynku do wyboru mamy wolno rosnące cisy, które przepięknie prezentują się w betonowych lub kamiennych donicach. Cis wymaga ziemi żyznej, ale raczej zasadowej. Można go ciąć w przeróżne formy. Jako roślina rodzima z łatwością przezimuje w zabezpieczonej przed mrozem donicy.

Wiele miniaturowych odmian posiadają również żywotniki (Thuja). Pięknie prezentuje się wolno rosnąca, wielopędowa odmiana żywotnika zachodniego “Teddy”, o regularnie kulistym, nie wymagającym cięcia pokroju.

Krzewy liściaste w doniczkach

Wybierając krzewy na balkon słoneczny warto posadzić budleję Davida nazywaną motylim krzewem. Budleja wymaga żyznej, wilgotnej gleby. Przepięknie kwitnie przez całe lato, zwabiając swoimi kwiatami roje motyli. Do odmian polecanych do uprawy w donicach należą “Buzz Sky Blue”, “Blue Chip”, “Pink Micro Chip”, “Lilac Chip”, “White Ball”.

W donicach na słonecznym balkonie poradzą sobie również pięciorniki krzewiaste. Ich zaletą jest długie i obfite kwitnienie. Najlepiej rosną w żyznej, lekko wilgotnej ziemi, o obojętnym odczynie PH. Ale znoszą również okresowe susze.

Na słoneczny balkon warto również zaprosić królową ogrodów: różę. Jej miniaturowe odmiany wspaniale nadają się do uprawy w donicach na balkonach i tarasach. Musimy jej zapewnić lekko kwaśne i stale wilgotne oraz bogate w składniki pokarmowe podłoże.

Krzewy ozdobne na balkon południowy

Wydawało by się, że trudno wybrać krzewy na balkon południowy. Warto pokusić się o posadzenie w donicy ketmii syryjskiej. Nie jest to zbyt łatwa w uprawie roślina. Jednak zapewniając jej bogatą w składniki odżywcze przepuszczalną i stale wilgotną glebę, odwdzięczy się ona pod koniec lata obfitym kwitnieniem.

Nie zapomnijmy o posadzeniu w donicach przepięknie kwitnących hortensji ogrodowych. Zapewnijmy im półcieniste stanowisko, żyzną, kwaśną glebę oraz obfite podlewanie. Na zimę musimy je jednak dobrze owinąć białą agrowłókniną, ponieważ pąki kwiatowe tworzą się w roku poprzedzającym kwitnienie.

Do wdzięcznych w uprawie w donicach należą również krzewy ozdobne z liści. Tego rodzaju krzewy do donic to przede wszystkim berberysy. Ogrodnicy oferują na rynku wiele wolno rosnących i karłowych odmian w całej gamie kolorów liści, od ciemno-czerwonych aż po pomarańczowe i różowe. Berberysy to rośliny odporne na mróz i słońce, tolerancyjne w zakresie rodzaju gleby. Wspaniale nadają się do formowania. Posiadają kolce.

Krzewy do donic to również trzmielina oskrzydlona, która jesienią przebarwia się na ognistoczerwony kolor, a zimą ukazuje ozdobne pędy z odstającymi “skrzydełkami”, skąd nazwa tej odmiany. Również trzmielina Fortune’a dobrze znosi sadzenie w donicach. Oba rodzaje trzmieliny nadają się do formowania.

Wszystkie wymienione krzewy balkonowe posadzone w donicach wymagają regularnego podlewania. W okresie zimy rośliny powinny mieć zabezpieczony system korzeniowy przed przemarzaniem. Ponadto należy je podlewać w okresie odwilży. Zanim posadzimy krzewy do donic, wybierzmy pojemniki które są odporne na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Wiosną najlepiej zasilić krzewy ozdobne nawozami długo działającymi.

Donice dla krzewów

Agenda
Zapytanie