JAKIE DONICE TARASOWE ? ROŚLINY DONICZKOWE DLA POCZĄTKUJĄCEGO OGRODNIKA

rośliny doniczkowe dla początkującego ogrodnika

DONICE TARASOWE – JAKIE ROśliny Wybrać?

Donice tarasowe stanowią świetny sposób na urozmaicenie wyglądu tarasu. Chociaż uprawa roślin w doniczkach może być trudna, jej efekty są tego warte. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie rośliny do Twojej lokalizacji i przestrzegania zasad pielęgnacji. Ogród kojarzy się przede wszystkim z przestrzenią, zielenią, kwiatami oraz z własnoręcznie wyhodowanymi owocami i warzywami. Jednak nie każdy ma do dyspozycji kawałek ziemi. W takim przypadku każdy początkujący ogrodnik może się pokusić o założenie własnego ogrodu na tarasie, balkonie.  Nasza firma oferuje szeroki zakres donic, które pozwolą na stworzenie wielu aranżacji zarówno ozdobnych jak i użytkowych, w każdego rodzaju przestrzeni.

AMATORSKA UPRAWA ROŚLIN W DONICACH TARASOWYCH

Kiedy już zdecydujesz się na posadzenie roślin w doniczkach na tarasie, musisz zastanowić się nad tym, jakie donice będą najlepiej pasowały do Twojej koncepcji. W przestrzeni tarasowej możemy uprawiać zioła, które dodadzą aromatu przygotowywanym posiłkom. Większość ziół, takich jak oregano, tymianek czy rozmaryn dobrze będzie się czuła w miejscach słonecznych. Rośliny te będą dobrze rosły w piaszczystej, przepuszczalnej ziemi. Są w stanie znieść chwilowe zapominanie o ich podlewaniu. Musimy jednak pamiętać, że w małych doniczkach i na słonecznym parapecie gleba wysycha szybciej.  W miejscach półcienistych sprawdzi się pietruszka naciowa, czy też bazylia, które wymagają trochę więcej wilgoci oraz zasobniejszego podłoża. W małych doniczkach możemy też uprawiać szczypiorek, czy rzeżuchę.

Donica aluminiowa Apollo 8 Mobile1200 x 1200 x h:703 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 51000 x 1000 x h:505 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 201500 x 500 x h:705 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 121400 x 1400 x h:505 [mm]

DONICE TARASOWE DLA POCZĄTKUJĄCEGO OGRODNIKA

Donice tarasowe są doskonałym sposobem, aby wprowadzić życie na twój taras. Wybierając odpowiednie donice do uprawy roślin na swoim tarasie, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jakich gatunków roślin chcesz hodować. Donice do uprawy roślin bardzo się różnią i musisz wziąć pod uwagę ich kształt, kolor, materiał z jakiego są zrobione oraz dodatki takie jak otwory drenażowe czy osłony przeciwsłoneczne itd. Warto szukać produktów wykonanych z trwałego materiału. Kolejny istotny aspekt to wielkość donicy. Ważne, aby pasowała do rozmiaru tarasu i była dostosowana do gatunku rośliny, który chcesz zasadzić. Początkujący ogrodnik dysponujący przestrzenią balkonu lub tarasu może uprawiać w donicach tarasowych rośliny typowo ogrodowe: ozdobne oraz użytkowe. Wspaniale będą się w nich prezentować dedykowane do uprawy w donicach ogrodowych miniaturowe gatunki drzew i krzewów owocowych. Na tarasie lub balkonie możemy też uprawiać większość warzyw. Bardzo modna w ostatnim czasie jest uprawa pomidorów bądź papryki.

Ogród jest też przestrzenią bogatą w rośliny ozdobne. Oprócz warzyw i owoców w aranżacjach pojemnikowych nie powinno zabraknąć krzewów ozdobnych, bylin czy też kwiatów jednorocznych. Łatwe ogrodnictwo zapewnią nam rośliny odporne na choroby, nie atakowane przez szkodniki. Na balkonach i tarasach mogą rosnąć rośliny, które nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji. Wystarczy je podlać od czasu do czasu, wymienić podłoże (a przy dużych roślinach jedynie jego wierzchnią warstwę) oraz uzupełnić składniki pokarmowe przez zastosowanie właściwych nawozów. Od lat na balkonach możemy spotkać przepięknie kwitnące bielunie (datury) czy też oleandry. Jeśli zapewnimy im właściwe nawożenie i podlewanie, a zimą przechowamy w mrozoodpornych pomieszczeniach, odwdzięczą się nam one przepięknym kwitnieniem. Musimy pamiętać, aby wszelkie zabiegi pielęgnacyjne przy tych roślinach wykonywać w rękawicach ochronnych.

Donica ze stali corten Cubi 232000 x 500 x h:500 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 222000 x 500 x h:400 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 211800 x 800 x h:600 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 171200 x 300 x h:300 [mm]

PORADY OGRODNICZE

Początkujący ogrodnik często zadaje pytanie: jak sadzić rośliny? Z przymrużeniem oka chciałoby się zawołać: “zielonym do góry”! A tak poważnie, to odpowiedź na zadane pytanie jest niezwykle trudna. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że każda roślina wymaga odpowiednich dla niej warunków. Są rośliny łatwe w uprawie, które mogą rosnąć prawie wszędzie. Jednak w większości warto poszukać informacji na temat warunków, w jakich dana roślina będzie czuła się najlepiej. Podstawową sprawą jest zapewnienie roślinom stanowiska z odpowiednim dla nich dostępem do naturalnego światła. Nie każda roślina będzie się dobrze czuła w pełnym słońcu. Niektórym musimy zapewnić słońce jedynie przez część dnia albo powinniśmy zapewnić zacienienie jedynie w obrębie bryły korzeniowej (np. powojnikom). Nie warto też przesadzać z nawożeniem. Owszem, bywają rośliny żarłoczne, jak np. róże, czy pacioreczniki (kanny). Jednak przenawożenie może spowodować ich obumieranie. Rozsądnym jest stosowanie nawozów długodziałających, które zastosowane raz, na początku sezonu ogrodniczego zapewnią roślinom bujny wzrost, kwitnienie czy też owocowanie. Ziemia, w której sadzimy rośliny powinna być też odpowiednio zróżnicowana pod względem kwasowości. Rośliny wrzosowate (wrzosy, azalie, kiścień itp.) wymagają gleby kwaśnej, którą zapewnimy przez dodanie do podłoża kwaśnego torfu.  Natomiast w glebie zasadowej (wapiennej) dobrze czują się np. bukszpan wiecznie zielony, czy też dereń biały.

Warto swój pierwszy w życiu ogród założyć w donicach. Pozwoli nam to z bliska obserwować otaczającą nas naturę.

Donice dla początkującego ogrodnika

Agenda
Zapytanie