Prace ogrodowe na jesień. Jak przygotować ogród do zimy?

Prace ogrodowe na jesień

Jesień w ogrodzie to wielość barw, kolorowych liści, mieniących się kolorowych owoców na wielu ozdobnych krzewach. Jest to także okres zbioru owoców i warzyw, ale to również intensywne prace ogrodowe.

Zadbany ogród to duże wyzwanie dla każdego, kto lubi otaczać się piękną przestrzenią. Ogród to oprawa naszego domu i wizytówka jego właściciela. Jesienne prace w ogrodzie mają olbrzymi wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz ogród w następnym sezonie. Warto więc tak zaplanować kalendarz prac w ogrodzie, aby dobrze zabezpieczyć i przygotować rośliny do zimy. Należy też przygotować glebę, aby była cennym podłożem dla roślin w kolejnym roku wegetacyjnym.

Niezbędne jesienne prace ogrodowe

Prace w ogrodzie jesienią polegają na uporządkowaniu terenu, pozbyciu się resztek obumarłych roślin oraz zabezpieczeniu zimujących roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Jesienne podlewanie roślin

Mało kto zdaje sobie sprawę że ogród jesienią również należy podlewać. Jeśli przydarzy nam się sucha jesień, powinniśmy intensywnie podlewać zimozielone rośliny, aby zabezpieczyły w swoich komórkach odpowiedni zapas wody na zimę. Również w zimie kiedy nie ma mrozu, powinniśmy zielone gatunki drzew i krzewów podlewać wodą.

Zabezpieczenie roślin przez mrozem – to najbardziej popularne prace w ogrodzie jesienią

Należy mieć na uwadze, że rośliny okrywamy dopiero kiedy temperatura spadnie poniżej -5 stopni. Jeśli okryjemy rośliny wcześniej, wówczas rośliny mogą gnić. Rośliny w zależności od gatunku okrywamy słomą, korą, gałązkami iglastymi, włókniną lub trocinami. Ważne, aby zabezpieczyć rośliny rosnące w miejscach zimnych wiatrów. Pnie drzewek owocowych oraz ozdobnych zabezpieczamy przed pękaniem poprzez bielenie ich wapnem ogrodniczym.

Sadzenie cebul i wysiew nasion

Warto znać kalendarz sadzenia roślin, które należy wysadzić jesienią. Należą do nich zimujące rośliny cebulowe, które zakwitają wczesną wiosną. Do  najpopularniejszych należą: tulipany, narcyzy, szafirki, hiacynty, irysy, przebiśniegi. Cebule należy posadzić we wrześniu lub październiku, tak aby rośliny miały czas na ukorzenienie jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Natomiast po pierwszych przymrozkach, cebule należy osłonic ściółką, liśćmi, korą lub gałązkami.

Niektóre rośliny jednoroczne warto też wysiać jesienią, aby w przyszłym sezonie szybciej zakwitły. Do takich roślin należą min. chabry, nagietki i maki. Rośliny dwuletnie takie jak malwy, stokrotki, naparstnice w połowie września można przesadzić i podzielić większe kępy. Wówczas zdarzą się ukorzenić jeszcze przed zimą.

Nawożenie roślin

Jeśli posiadamy przydomowy kompostownik, dobrze jest jesienią nawozić rośliny kompostem. W ten sposób dostarczymy roślinom cennych składników takich jak fosfor i potas. Ogród jesienią nie powinien być nawożony azotem, aby nie przedłużać wzrostu roślin i nie narazić ich w ten sposób na przemarznięcie.

Zabezpieczenie roślin doniczkowych

Prace jesienne w ogrodzie obejmują również zabezpieczenie przed zimnem roślin doniczkowych, które mają zimować na zewnątrz. Małe donice z roślinami możemy umieścić w glebie i usypać kopczyk, tak aby korzenie w donicy nie przymarzły. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wówczas donice ogrodowe na nóżkach osłaniamy wkładając je np. do drewnianej skrzyni lub kartonu i izolując liśćmi, słomą, tekturą, styropianem czy innymi materiałami, które mogą stanowić izolację dla korzeni roślin. Większość donic zakupionych w World of Flowerpots jest ocieplana od wnętrza dwucentymetrową warstwą styropianu. Te donice nie wymagają dodatkowego ocieplenia na okres zimowy. Również pędy roślin doniczkowych należy zabezpieczyć przed wiatrem i mrozem przykrywając je liśćmi, lub gałęziami i ustawiając blisko siebie.

Tak zabezpieczony ogród na jesień, daje nam szansę że wiosną wszystkie rośliny zimujące w ogrodzie odwdzięczą się nam swoim pięknem.

Agenda
Zapytanie