OGRÓD MINIMALISTYCZNY – CZYLI JAKI?

minimalistyczny ogrod

Ogród minimalistyczny to prosta, uporządkowana przestrzeń, w której nie znajdziemy przypadkowych elementów dekoracyjnych, ani miejsc porośniętych bujną roślinnością. Nic tu po krętych ścieżkach wykonanych z różnych dostępnych pod ręką materiałów i tym podobnych dekoracji. W tego typu ogrodzie wszystko ma swoje miejsce, a każdy zakątek jest starannie przemyślany i uporządkowany. Styl minimalistyczny ogrodu sprawdza się, kiedy mamy do zagospodarowania małą przestrzeń. A także kiedy chcemy podkreślić, oprawić jakiś element architektury lub krajobrazu. U nas w kraju styl ten nie jest jeszcze zbyt popularny. Jednak w ciągu kilku lat coraz więcej właścicieli domów z działką zdecydowało się na wprowadzenie tego stylu do swoich ogrodów. Prosty ogród to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają zbyt dużo czasu, żeby poświęcić się pielęgnowaniu roślinności.

Donica ze stali corten Cecilia 2700 x 700 x h:805 [mm]
Donica betonowa Francesco 11000 x 300 x h:800 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 2600 x 600 x h:705 [mm]

JAK ZAPLANOWAĆ OGRÓD MINIMALISTYCZNY?

Podstawowym elementem każdego minimalistycznego ogrodu jest prostota i w tym kierunku trzeba pójść, żeby stworzyć miejsce wolne od wyszukanych dekoracji. Centralnym punktem takiego ogrodu jest równy, zadbany trawnik pozbawiony kolorowych rabat z owalnymi obrzeżami. Można by powiedzieć, że o rabatach jakichkolwiek możemy w tym wypadku zapomnieć. Bardzo często ten kawałek ziemi na świeżym powietrzu stanowi przedłużenie salonu, który wspaniale sprawdza się w cieplejszych miesiącach. Co w takim razie z roślinami? Bo przecież jakieś muszą być w naszym zielonym salonie. Jak najbardziej możemy postawić na rośliny. Jednak starajmy się je wysadzać w kilku miejscach, które będą stanowiły jakiś konkretny zielony akcent. Na przykład na obrzeżach działki lub pod murem budynku.

Dodatkowe miejsce na rośliny

Innym ciekawym rozwiązaniem, często stosowanym w tego typu miejscach są donice do ogrodu. Najlepiej sprawdzą się te odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki temu nie musimy się martwić, że coś niedobrego się z nimi stanie. Bardzo popularnym wyborem do roślin w prostym ogrodzie jest donica z włókna szklanego, sławę zyskała dzięki bardzo dużej wytrzymałości. Kupując tego typu pojemniki na rośliny, możemy mieć pewność, że nie będziemy musieli ich regenerować po jednym sezonie. Idealnie sprawdzą się u osób, które nie mają za wiele czasu, żeby zadbać o swój ogród. Dobór roślin w ogrodzie minimalistycznym stanowi kluczową rolę. Trzeba starannie wybierać sadzonki, gdyż kiedy przedobrzymy w ilości gatunków, zrobi się kompletny miszmasz. A to w prostym ogrodzie jest niewskazane. Dodatkowo w rogu tarasu albo przy wyjściu z domu może stać duża donica do kwiatów. Tutaj też najlepiej wybrać rośliny w jednym tonie. Zachowaj zasadę im prostsze rozwiązania, tym lepszy efekt.

Ogród minimalistyczny – dodatki

Dodatki, które idealnie sprawdzą się w prostym, nieskomplikowanym ogrodzie z pewnością muszą być wykonane z materiałów trwałych. Najlepiej pochodzenia naturalnego albo przynajmniej wzorowane na tych półproduktach. Całą ramę ogrodu możemy stworzyć z drewna, kamienia i zieleni. Świetnym dopełnieniem będzie blacha corten. To idealny materiał do wykorzystania w wielu aranżacjach. Na rynku możemy dostać donice do ogrodu, dekoracyjne panele, meble, balustrady, a nawet gotowe paleniska. Ta pokryta rdzą blacha tworzy wyjątkowy design, a przy okazji jest absolutnie niewymagająca. Nie ma mowy o żadnej konserwacji, ten materiał trzeba pozostawić samemu sobie. Dobrym rozwiązaniem dekoracyjnym będzie długa doniczka, w której można posadzić pasujące do siebie rośliny. I ustawić na tarasie w pobliżu mebli ogrodowych albo bezpośrednio na stole.

Donice do ogrodu minimalistcznego

Agenda
Zapytanie