Obsadzenie donic z włókna szklanego instrukcja

Schemat obsadzenie donicy z włókna szklanego

Wiele osób wybiera donice z włókna szklanego ze względu na ich wyrafinowany design, doskonale komponujący się z różnorodnymi aranżacjami. Ponadto, charakteryzują się one znaczną odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jak się z nimi obchodzić na co dzień? Jakie są inne zalety tych elementów małej architektury? O czym pamiętać w trakcie wyboru odpowiedniego miejsca na donice z włókna szklanego? Obsadzenie donic z włókna szklanego jak wykonać? Na co trzeba potem uważać?

Donice z włókna szklanego: poznaj ich zalety!

Donice z włókna szklanego charakteryzują się rozmaitymi zaletami. Z wyglądu przypominają one produkty z betonu. Są jednak od nich zdecydowanie lżejsze. A to bardzo ułatwia wiele spraw. M.in. transport, umieszczenie w konkretnym miejscu, prace porządkowe czy pielęgnacyjne. Warto zaznaczyć, że donice z włókna szklanego są bardzo eleganckie. Nie brakuje im też uniwersalności (szczególnie chodzi o elementy w stonowanych barwach), ponieważ świetnie sprawdzają się one zarówno w przypadku tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacji. Z powodzeniem można je zastosować np. w przydomowych ogrodach, na tarasach oraz w przestrzeni publicznej (dobrym wyborem są np. produkty w mocnych kolorach). Trzeba podkreślić, że donice z włókna szklanego są bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne (chodzi o opady, mrozy czy promieniowanie UV itd.). Z tego względu mogą być umieszczone na zewnątrz i trzymane tam przez cały rok kalendarzowy. Dodatkowo te donice są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wiele osób ucieszy także to, że są to produkty ekologiczne.

Obsadzenie donic z włókna szklanego oraz ich umieszczanie?

Aby cieszyć się powyższymi zaletami, trzeba odpowiednio ulokować donice z włókna szklanego. Warto zaznaczyć, że te elementy małej architektury są uniwersalne. Można zatem uprawiać w nich różne kwiatki, drzewka, krzewy itd. Istotne jest jednak to, aby wybrać odpowiednie donice (m.in. pod kątem gabarytów), a potem umieścić je w takim miejscu, które zapewni konkretnym roślinkom prawidłowy rozwój. Chodzi tutaj np. o dostęp do słońca.

Należy zatem przed zakupami zapoznać się z wymaganiami konkretnych roślin, a potem dopasować do tego donice i lokalizację. W czasie podejmowania ostatecznych decyzji dobrze byłoby zwrócić uwagę również na ogólny odbiór całej aranżacji. Generalnie donice z włókna szklanego są uniwersalne pod tym kątem, ale trzeba je umiejętnie dobrać do konkretnej kompozycji (na tarasie, w ogrodzie itd.). Jak już wiesz, te produkty są mrozoodporne. Pamiętaj jednak o tym, że donice o wysokim połysku warto przenieść do przestrzeni zewnętrznej (najlepiej zadaszonej w temperaturach poniżej 0℃, żeby skutecznie chronić lakier).

Obsadzenie donic z włókna szklanego krok po kroku?

Chcesz wypełnić donice z włókna szklanego? Jak to zrobić krok po kroku? Ważne jest ocieplenie, dlatego trzeba zastosować styropian (o grubości od 2 cm do 5 cm; w zależności od wielkości donicy). Tym materiałem należy wyłożyć wszystkie boki wewnątrz donicy. Dzięki temu system korzeniowy rośliny będzie zabezpieczony (latem przed przegrzaniem, a zimą przed przemarznięciem). Kolejnym krokiem jest wykonanie drenażu. Dlaczego to ważne? Drenaż tworzy warstwę odsączającą (która sprzyja skutecznemu odprowadzaniu nadmiaru wody) i zabezpiecza wewnątrz otwór odpływowy przed zatkaniem. Jeśli chodzi o małe donice, to wystarczy wsypać 2 cm (do dużych donic około 5 cm).

kamienie do drenażu

Następnym składnikiem jest keramzyt. Jego zadanie to zabezpieczenie wilgoci na dnie donicy (aby korzenie nie miały stałego kontaktu z wodą).

Keramzyt nie tylko skutecznie chłonie wodę, ale jest też odporny na działanie pleśni i grzybów (przez to zasadzone rośliny są mniej podatne na choroby).

Keramzyt

Nie zapominaj o siatce cieniującej, która zabezpieczy drenaż przed zabrudzeniem i zatkaniem otworu odpływowego od wewnątrz.

siatka cieniująca

Później dodaj ziemię. W przypadku kwiatów, ten składnik powinien być przewiewny i przepuszczalny, by korzenie miały optymalne warunki do rozwoju. Porządna ziemia powinna zawierać torf i glinki oraz być wzbogacona o nawozy wieloskładnikowe. Teraz można już przystąpić do właściwego sadzenia! Po dodaniu pierwszej warstwy ziemi, trzeba przytrzymać roślinę. Po to, by obsypać ją kolejnymi warstwami. Co jest ważne? Dodana ziemia ma zakryć korzenie. W tym celu trzeba wykonać też odpowiednie ruchy rośliną. Jeśli naszą roślinę prawidłowo ulokujemy, to dorównujemy ziemi do donicy. Pamiętaj również o ubiciu ziemi (po podlaniu ona opadnie i trzeba będzie po raz kolejny jej dosypać).

Na co należy bardzo uważać po wypełnieniu?

Udało Ci się już wybrać odpowiednie miejsce na donicę z włókna szklanego? Masz już za sobą też etap wypełniania? Na co należy uważać potem? Jeśli donica jest już pełna, to nie powinna być ruszana, ponieważ to spowoduje pęknięcia lakieru… Nie są to może bardzo duże uszkodzenia, ale i tak mają wpływ na walory estetyczne i cechy użytkowe.

Pęknięcie lakieru przy próbie przesuwania pełnej donicy
Pęknięcie lakieru przy próbie przesuwania pełnej donicy
Minimalne pęknięcie jakie powstało przy próbie przesunięcia pełnej donicy
Minimalne pęknięcie jakie powstało przy próbie przesunięcia pełnej donicy

Poza tym nie możesz zostawiać pustych donic na zewnątrz, bo są one lekkie. W związku z tym silniejszy podmuch wiatru itp. może je przewrócić i uszkodzić. Co jeszcze jest ważne? Donice nie mogą być narażone na stały kontakt z wodą. Zadbaj zatem o to, aby np. w okresie zimowym te produkty nie były umieszczone non stop w śniegu. Jeśli zewnętrzna powierzchnia donic będzie miała bowiem zbyt długi kontakt z dużą ilością wilgoci, to może spowodować to ukruszenie.

Pęknięcie lakieru
Tak wygląda górna powłoka lakieru przy próbie przesunięcia pełnej donicy
Agenda
Zapytanie