MÓJ OGRÓD – MARZENIE WIELU MIŁOŚNIKÓW ZIELENI

Ciekawe donice ogrodowe

Mój ogród marzeń – projektowanie ogrodów prywatnych

Tworzenie ogrodów prywatnych samodzielnie może być ekscytującym procesem, który pozwala Ci wyrazić swoją kreatywność i sprawić, że Twoja przestrzeń zewnętrzna wygląda jak marzenie. Bardzo ważną częścią procesu projektowania jest określenie celu, aby móc skupić się na jego realizacji. Przed zaczęciem projektowania ogrodu, należy określić – czy chcesz stworzyc przytulne miejsce do odpoczynku, czy wolność dla twoich ulubionych zwierząt? A może chcesz dużo rosnących owoców i warzyw? Jeśli tak jest, sprawdź lokalne uwarunkowania pogodowe i klimatyczne oraz przeanalizuj teren na swoim podwórku. Zachwycający, ciekawy i zadbany ogród to marzenie wielu osób i najlepsza wizytówka właściciela.Projektowanie ogrodów to sztuka tworzenia pięknego i funkcjonalnego ogrodu wokół Twojej posesji. Obejmuje ono wszystko, od zaplanowania układu ścieżek do identyfikacji i hodowli roślin. To również dbanie o trawniki i inne elementy małej architektury oraz kreatywne ozdabianie otoczenia.   Warto dokładnie przemyśleć i zaplanować jak go wykonać i jakie donice ogrodowe wybrać.

Donica betonowa Violetta 11000 x 400 x h:400 [mm]
Donica betonowa Geraldo 71500 x 500 x h:500 [mm]
Donica betonowa Diego 11000 x 300 x h:800 [mm]
Donica betonowa Alessandro 3600 x 600 x h:600 [mm]

Urządzanie ogrodów – najważniejsze wskazówki

Przed rozpoczeciem projektu warto poświęcić trochę czasu na określenie tego, jaka ilośc miejsca będzie Ci potrzebna i jaki rodzaj roslinności chcesz umiescic w swoim ogrodzie. Pierwszym krokiem do stworzenia wspaniałego ogrodu jest dokładny projekt. Można to zadanie powierzyć specjalistom lub spróbować wykonać projekt samemu. Pozwoli to uniknąć wielu problemów i przypadków, które później będą wymagały przemeblowania. Warto wykonać szkic całej działki w skali 1:100, zaznaczyć jego granice, budynki, które stoją w jej obrębie, studzienki i instalacje. Ponadto trzeba zaznaczyć w swoim projekcie drzewa i rośliny, które już rosną. Projektując warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo.Dobrze jest zadbać o to, aby zasłonić nieestetyczne elementy jak np. banery reklamowe, słupy itp., a wyeksponować to co ładne np. drzewa sąsiada.

Następnie trzeba się zastanowić jakie elementy będą potrzebne w ogrodzie. Inaczej trzeba będzie urządzić ogród dla rodziny z małym dzieckiem, a inaczej dla pary ludzi starszych. Najważniejszym elementem są wszelkie rośliny. Należy się zastanowić, które gatunki będą pasować i gdzie je umieścić.

Kolejną niezwykle istotną kwestią są wszelkie elementy dekoracyjne i dodatki. Dobrym rozwiązaniem są donice. Pomoże to urozmaicić ogród i dodać wiele ciekawych gatunków roślin. Dobrym pomysłem są wytrzymałe i odporne donice stalowe lub okrągła donica z cortenu. Z pewnością dodadzą one stylu i charakteru każdemu ogrodowi. Produkty wykonane z cortenu są bardzo efektowne i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Bardzo ciekawe jest to, że pod wpływem pogody i środowiska patyna, którą są one pokryte zmienia kolor. Dlatego ciężko jest określić jaki kolor będą miały ostatecznie. Donice ze stali corten można ustawić w każdym ogrodzie, a także w altanie, na tarasie czy podjeździe. Trzeba tylko pamiętać, aby nie ustawić ich na podłożu, które może się zabrudzić od patyny (np. jasny bruk).Mozesz skorzystac z porady doświadczonego projektanta ogrodów lub przejrzeć inspirujace galerie online i poczytać artykuly na temat wybierania odpowiednich roslin do twojego ogrodu.

Mój ogród – dekoracje terenów zielonych

Wszelkie elementy dekoracyjne są bardzo istotne. Warto zastanowić się, gdzie stanie altanka, huśtawki dla dzieci i inne ozdoby. Każdą kwestię trzeba dobrze przemyśleć, żeby pasowała do całości. Istotny jest także dobór mebli ogrodowych. Powinny być wygodne, przystosowane do warunków zewnętrznych i pasujące do ogólnie przyjętego stylu. Nie można także zapomnieć o oświetleniu. Lampy wiszące, wbite w ziemię lub stojące to obowiązkowy element. Pełnią nie tylko funkcję praktyczną oświetlając teren nocą, ale także nadają niepowtarzalnego charakteru i klimatu.

Projektując i urządzając ogród marzeń trzeba koniecznie pamiętać o właściwym systemie nawadniania. Pozwoli on na dostarczenie odpowiedniej ilości wody wszelkim rośliną. Jeżeli nawadnianie lub oświetlanie wiąże się z obecnością nieestetycznych kabli warto zastanowić się jak je ukryć. Można zakopać je w ziemi lub np. zakryć ozdobnymi doniczkami (jak np. donice corten).

Donice w Twoim małym ogrodzie

Agenda
Zapytanie