JAK ZAPROJEKTOWAĆ OGRÓD W STYLU ANGIELSKIM?

Ogród angielsk

Projektowanie ogrodu w stylu angielskim jest niezwykle satysfakcjonujące. Może to być doskonały sposób na stworzenie pięknego krajobrazu, który zachwyci Twoich gości i przyjaciół. Kiedy myślisz o angielskim stylu, wyobrażasz sobie piękny, historyczny ogród z różnorodnymi roślinami, kamieniami i innymi elementami. Aby stworzyć taki projekt, musisz pomyśleć o tym jak połączyć te elementy w harmonijną całość. Podstawowym celem jest tworzenie przyjemnego otoczenia, które będzie cieszyło Cię już przez długi czas.Aranżacja ogrodu to coś, do czego coraz częściej przykładamy naprawdę dużą wagę.

Warto, aby przydomowy ogród był urządzony w jakimś konkretnym stylu, wtedy łatwiej będzie dopasować do niego wszelkie dodatkowe elementy wyposażenia takie jak donice betonowe. Ogród w stylu angielskim posiada nietypowy charakter, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Jest on wypełniony zielonym gąszczem różnego rodzaju drzew, krzewów i kwiatów, którą kwitną w tajemniczym półcieniu. W jaki sposób możemy stworzyć ogród w stylu angielskim na naszym podwórku? Jakiego rodzaju rośliny i dekoracje posłużą jako aranżacje do ogrodu i jak skomponować angielską rabatę podpowiadamy w niniejszym artykule.

Donica betonowa Davide 4800 x 800 x h:700 [mm]
Donica betonowa Davide 3600 x 600 x h:600 [mm]

ZASADY TWORZENIA OGRODU ANGIELSKIEGO

Użyj naturalnych materiałów – pokryj glebę piaskiem lub kamieniami i wybierz różne rodzaje trawy do okalania rabat i dróg. Dzięki temu Twój ogród będzie miał bardziej organiczną strukturę. Ogród angielski powinien być przede wszystkim asymetryczny i jak najbardziej naturalny. Do najważniejszych zasad jego tworzenia należy:

  • sadzenie w pełni nieregularnych grup drzew i krzewów;
  • nieregularność i asymetryczność połączona ze swobodą przemieszczania się po ogrodzie;
  • stosowanie jedynie naturalnych form roślinności;
  • tajemniczość i mroczność, którą można uzyskać poprzez między innymi sadzenie kwiatów w półcieniu;
  • prowadzenie malowniczych i falistych ścieżek;
  • wyposażenie w ciekawe elementy dekoracyjne – mała architektura w ogrodzie angielskim powinna uwzględniać między innymi altany, fontanny i różnego rodzaju rzeźby. Wszystko jest odpowiednio dopasowane do klimatu i rozmieszczenia poszczególnym elementów danego ogrodu.

Wśród elementów ozdobnych warto postawić na kamień do ogrodu. W geometryczny chaos ogrodu angielskiego idealnie wpasują się np. prostokątne i kwadratowe donice Stone. Drzewa w ogrodzie powinny mieć powyginane pnie, a na nich powinny się rozpościerać piękne pnące rośliny. Musi tam panować, tzw. zaplanowany „chaos”. który zapewni wrażenie ujarzmionej dzikości otoczenia. Dopełnieniem tego są trawy w ogrodzie , które powinny być dobrze rozmieszczone pomiędzy rabatami i stanowić razem spójną całość.

JAK SKOMPONOWAĆ ANGIELSKĄ RABATĘ?

Najlepsze rośliny do ogrody angielskiego to przede wszystkim:

  • rośliny jednoroczne, w tym: czarnuszka, koper ogrodowy, naparstnica purpurowa i nagietek lekarski;
  • krzewy typowe dla ogrodów w stylu angielskim- budleja Dawida i jaśminowiec wonny.

Angielska rabata jest poprowadzona po linii prostej, o kształcie prostokąta i szerokości co najmniej dwóch metrów. Co więcej, należy ją wnikliwie przemyśleć. Aby stanowiła ozdobę cały rok w swojej kompozycji musi posiadać jakieś gatunki zimozielonych roślin. Najczęściej ma ona jakieś tło, w postaci muru, żywopłotu lub płotu. Stanowi połączenie kontrolowanego chaosu, czyli nieregularnych kęp kwiatowych z porządkiem, a wręcz geometrycznością rozmieszczenia jej różnych akcentów. Warto zadbać o to, aby obsadzić ją piętrowo, z tyłu sadząc najwyższe, a z przodu najniższe rośliny. Musi posiadać powtórzenia i rytmiczność, aby jej pozorny chaos był w jakiś sposób uporządkowany.

PLANOWANIE TO PODSTAWA

Ogród, urządzony w stylu angielskim z pewnością będzie stanowił wspaniałe miejsce do odpoczynku dla całej rodziny. Jednakże musimy pamiętać o tym, że aby tak było należy najpierw naprawdę dobrze zaplanować jego urządzenie. Jednym z pierwszych aspektów projektowania ogrodu w stylu angielskim jest dobieranie odpowiednich roślin. Możesz rozpocząć od wyboru kolorowych kwiatów i efektownych krzewów do stworzenia subtelnych ram. Sadzonki takie jak bukszpan lub lawenda będą tworzyć piękny obraz w Twoim ogrodzie. Każdy ogród, zaprojektowany właśnie w tym stylu musi posiadać także dodatkowe dekoracje. Ponadto, aby uzyskać bardziej zrównoważony ogród angielski, konieczne jest dodanie wodnych elementów takich jak fontanny lub strumienie. Możesz też dodać małe stawy z łatwo uprawianymi roślinami wodnymi do tworzenia pięknych i bujnych akcentów na swoim terenie. Warto, aby mała architektura w ogrodzie angielskim była jak najbardziej minimalistyczna. Do tego celu dobrze posłużą między innymi dodatki, zawierające kamień do ogrodu.

Jeśli masz do dyspozycji więcej miejsca, możesz również dodać kilka skalniaków lub mostków do swojego ogrodu

 Aby dopełnić całości, nie można zapominać o posianiu trawy w ogrodzie, aranżacje której będą pięknym uzupełnieniem malowniczych ścieżek i rabat. Po dobór, jak najlepszych dodatków do tego rodzaju donic ogrodowych i aranżacji zapraszamy na stronę WOF, gdzie pomożemy Państwu dokonać, jak najlepszego wyboru.

Donice do ogrodów w stylu angielskim

Agenda
Zapytanie