Listopad to okres, kiedy powinniśmy zadbać o rośliny przed nadchodzącą zimą. Pojawiają się już pierwsze przymrozki i ziemia zamarza. W tym okresie porządkujemy grządki i grabimy opadłe liście, robimy ostatnie porządki przed nastaniem chłodów. W ogrodzie stosujemy ochronę roślin, posiadających niską odporność na obniżenie temperatury, a zastosowanie odpowiednich osłon powinniśmy przewidzieć na kilka dni przed nadejściem pierwszych przymrozków. Nie należy osłaniać ich wcześniej, eliminując ryzyko powstania grzybni. W zimie rośliny odpoczywają, a żeby mogły robić to w dobrych warunkach, musimy im w tym pomóc. Ochrona roślin przed mrozem to podstawa właściwej pielęgnacji.
Ochrona roślin przed zimą w ogrodzie – skuteczne sposoby
Są różne sposoby na zabezpieczenie roślin na zimę. Każda roślina ma inne potrzeby, ale podstawą jest okrywanie roślin na zimę, zabezpieczenie ich agrowłókniną, słomą czy obsypanie korą.
Krzewy iglaste – warto je obwiązać sznurkiem lub owinąć elastyczną siatką. Zapobiegnie to ich złamaniu pod wpływem zalegającego śniegu. Krzewy iglaste wrażliwe na mróz (np. cyprysik Lawsona, żywotnik wschodni, cedr) należy owinąć dokładnie agrowłókniną lub chochołem ze słomy.
Drzewka owocowe– zabezpieczenia wymagają przede wszystkim młode, nowo posadzone egzemplarze. Do zabiegów, które pomogą roślinom przetrwać zimę należy usypywanie kopczyków z kompostu u podstawy pni. Na pnie należy również założyć osłonki sadownicze, rurki PCV lub inne ochraniacze. Uchronią one młode drzewka przed zniszczeniem przez gryzonie.
W przypadku wszystkich drzew owocowych, nie tylko młodych zalecane jest bielenie pni wapnem. Ochrona roślin na zimę poprzez bielenie, dobrze chroni korę drzewek. Można także smarować pnie drzewek specjalnymi preparatami, które odstraszają zwierzęta.
Róże – ochrona roślin przed zimą to proces, który należy zacząć od wycięcia chorych pędów oraz usunięcia starych liści. Róże osłaniamy matami, bądź włókniną, a ich podstawy obsypujemy kopczykiem ziemi.
Rośliny wieloletnie wrażliwe na niską temperaturę np. lawenda, zawilec japoński, tymianek zabezpieczamy przed mrozem okrywając je słomą, papierem bądź agrowłókniną. Należy unikać okrywania folią, ponieważ nagrzewając się i nie przepuszczając powietrza możemy uszkodzić rośliny.
Rośliny cebulowe czyli tulipany, narcyzy czy hiacynty przykrywamy rozkładając warstwę kompostu, suchych liści, kory, słomy lub torfu o grubości 2–3 cm. Należy robić to, gdy ziemia będzie lekko zmrożona. Gdy zrobimy to za szybko w stertach liści mogą zamieszkać gryzonie, które chętnie zjedzą cebule.
Rośliny wrzosowate i rododendrony mają płytki system korzeniowy, wymagają solidnej ochrony przed mrozem. Aby zabezpieczyć je przed przemarznięciem, glebę wokół należy okryć korą, trocinami lub kompostem. Części nadziemne można przykryć igliwiem albo siatką cieniującą.
Hortensje ogrodowe, magnolie i klony palmowe można osłonić chochołami ze słomy. Dobrym rozwiązaniem będą również pudła kartonowe, wypełnione trocinami lub pokruszonym styropianem. Można je też owinąć falistą tekturą i związać sznurkiem.
Zabezpieczenie donic na zimę
Rośliny w doniczkach – ochrona roślin przed zimą, polega przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniej doniczki. Rośliny doniczkowe są bardzo narażone na przemarznięcie, ponieważ chroni je tylko warstwa, z której wykonana jest donica. Dobrym wyborem będą doniczki z firmy WOF SP. Z O.O. Ich ścianki są ocieplone styropianem, przez co doskonale chronią system korzeniowy. Podobnie działają donice z betonu uhpc, które charakteryzują się niskim przewodnictwem ciepła, przez co chronią rośliny. Szeroki wybór donic można znaleźć na naszej stronie www.wof.pl. Możesz też liczyć na fachową poradę odnośnie aranżacji ogrodów.
Ochrona roślin -Czym okrywać rośliny na zimę?
Do wyboru mamy szereg produktów, które idealnie się do tego nadają. Część z nich to produkty naturalne, które mamy na działce, inne można kupić w sklepach ogrodniczym. Do okrywania roślin na zimę służą: liście, trociny, gałęzie drzew iglastych, słoma, kora, juta, agrowłóknina, kompost czy tektura falista.
Kiedy okrywać rośliny na zimę?
Nie można udzielić na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ dużo zależy od pogody, jaką mamy za oknem. Ochronę roślin przed mrozem zaczynamy, gdy zapowiadane są pierwsze przymrozki, a ziemia zaczyna twardnieć. Gdy zrobimy to za wcześnie, rośliny mogą nie zapaść w stan spoczynku lub zachorować.
By nasze rośliny były zdrowe i cieszyły nas swoim widokiem, musimy pamiętać o pielęgnacji przez cały rok. Dbajmy o rośliny, nie tylko wiosną i latem, ale również zimą.