Jak wybrać donice do ogrodu?

donice zewnętrzne przy nabrzeżu

Pierwsza część skupia się na rodzajach dostępnych donic i materiałach z jakich są wykonane. Donice mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak włókno szklane, beton lub metal; każdy z tych materiałów ma swoje unikalne cechy, więc możesz wybrać taki, który będzie pasował do Twojego ogrodu. Chcesz zaaranżować przestrzeń wokół Twojego domu? Marzy Ci się piękny ogród, gdzie będzie można miło spędzać wolny czas po pracy? Sposobów na udekorowanie tego miejsca jest sporo. Aktualnie coraz popularniejsze są donice betonowe. Dlaczego tak się dzieje? Jakie kwestie wziąć pod uwagę, aby zdecydować się na odpowiednie donice betonowe ogrodowe? O tym dowiesz się z poniższego poradnika.

Jak można zastosować donice w praktyce?

Dla niektórych te produkty są tylko pojemnikami na rośliny. Okazuje się, że donice mogą być wykorzystane także na kilka innych sposobów. Elementy małej architektury ogrodowej tego typu sprawdzają się jako mocne akcenty danej aranżacji, ale mogą być również swobodnie zastosowane w formie odpowiedniego uzupełnienia. Nie ma przeszkód, żeby przy pomocy donic ogrodowych wyodrębnić poszczególne strefy na terenie konkretnego ogrodu. Dzięki temu można wydzielić obszar do sadzenia roślin, trawnik do zabawy dla dzieci, czy miejsce do przyjmowania gości itp. Coraz częściej kupowane są również donice betonowe na taras. Dzięki nim można nie tylko wyposażyć to pomieszczenie w rozmaite rośliny. Odpowiednio dobrane elementy są w stanie nowocześnie przyozdobić to pomieszczenie i nadać mu jedynego w swoim rodzaju klimatu.

Gdzie sprawdzają się duże donice ogrodowe?

Duże donice ogrodowe są doskonałym elementem do dekorowania ogrodu. Wyglądają pięknie i dodają charakteru każdej przestrzeni. Aby jednak uzyskać najlepszy efekt, trzeba wiedzieć gdzie je umieścić.

Pierwszym miejscem, które można wziąć pod uwagę, to przed wejściem do domu – duża donica na zewnątrz bardzo ładnie prezentuje się i tworzy atmosferę luksusu. Można również umieścić je na patio lub taras – tutaj ważne jest wybranie odpowiedniego rozmiaru do powierzchni, aby nie przytłaczała otoczenia. Donice ogrodowe mogą też dobrze wyglądać wokół basenu lub na skarpie – połączenie kolorowych roślin i jasnych donic tworzy piękną i oryginalną dekorację. Jeśli masz dużo miejsca, możesz również umieścić donice w równym szeregu w ogrodzie – to bardzo elegancka opcja aranżacyjna.

Osoby zainteresowane tym zagadnieniem mają spore pole do manewru. Duże donice ogrodowe co prawda mocno się wyróżniają, ale można je fajnie wkomponować do danej aranżacji. Choćby dlatego, że w sklepach online lub stacjonarnych z tym asortymentem nie brakuje wyboru. Dzięki temu możesz selekcjonować te produkty pod kątem wymiarów, masy, materiałów, kształtów, czy kolorystyki. Warto dodać, że te elementy nadają się do mniejszych i zarazem większych przestrzeni na terenie ogrodu. Trzeba pamiętać o pewnej zasadzie. W przypadku mniejszych lokalizacji warto zdecydować się tylko na jedną donicę. W ten sposób nie wystąpi efekt przytłoczenia. W tym przypadku często wybierane są np. donice betonowe na wymiar. Jeśli masz natomiast ogród o relatywnie sporej powierzchni, to możesz zastosować więcej takich elementów. Duże donice ogrodowe są również z powodzeniem umieszczane na tarasach.

Wybór donic: zwróć uwagę na masę

Klienci mogą przebierać w ofertach. Na skutek tego można liczyć na to, że donice betonowe będą perfekcyjnie dopasowane np. do konkretnego ogrodu, czy tarasu. W czasie podejmowania ostatecznych decyzji warto zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych zagadnień. Na pewno ważna jest masa donicy. Najcięższe są produkty wykonane z betonu oraz drewna. Jeszcze przed zakupami warto zastanowić się, czy masa donic wraz umieszczonymi tam potem roślinami nie będzie stanowiła zbyt dużego obciążenia np. dla podłogi na tarasie. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chcesz zdecydować się na kilka donic w jednej lokalizacji. W takiej sytuacji warto skonsultować swoje plany z inspektorem budowlanym. Jeśli chcesz nabyć relatywnie lekkie donice, to do tej grupy należą produkty z włókna szklanego i tworzywa sztucznego.

Nie zapominaj o odpowiednim materiale

Paleta dostępnych rozwiązań jest bardzo szeroka. Klienci mogą zdecydować się m.in. na donice z drewna, które bardzo efektownie się prezentują. Kwestie estetyczne to jedno. Warto zauważyć, że donice tego typu wymagają poświęcenia im sporej ilości czasu. W końcu muszą być regularnie impregnowane i malowane. Drewno jest bowiem podatne na pleśń, czy korozję… Jak nie masz czasu na systematyczne dbanie o donice, to warto zdecydować się np. na produkty wykonane z tworzywa sztucznego. 

Jeśli jednym z głównych kryteriów jest to, aby donice nie były czasochłonne w aspekcie pielęgnacji, to można wybrać jeszcze inne rozwiązania. W ofertach sklepów są np. produkty ze stali corten, czy włókna szklanego. Sporym zainteresowaniem cieszą się także donice betonowe. Produkty tego typu są solidne, odporne (nawet na mocno niekorzystne warunki pogodowe), a przy tym nie wymagają impregnacji i malowania.

Jak dopasować donice do konkretnej aranżacji?

Szukasz czegoś do ogrodów zaaranżowanych w nowoczesnym stylu? W takim położeniu dobrze sprawdzają się np. donice betonowe. Można je odpowiednio komponować z innymi elementami małej architektury. Fakt, te produkty są dość masywne. Jak komuś to przeszkadza, to do dyspozycji są rozmaite imitacje tego materiału. Jeśli chodzi o kształty, to najczęściej wybierane są donice betonowe okrągłe i kwadratowe.

A może chcesz znaleźć coś do stylu rustykalnego? W takiej aranżacji dobrze odnajdują się donice drewniane. Spory wybór sprawia jednak, że te produkty są elastyczne. Nie ma bowiem przeszkód, by selekcjonować je pod względem kolorów, kształtów, czy rodzaju drewna. Dzięki temu uzyskasz optymalną kompozycję.

Na tarasach i balkonach można zastosować np. donice z włókna szklanego. Wszechstronne są również produkty z technorattanu (pasują m.in. do ogrodów wiejskich i tradycyjnych), a także zrealizowane ze stali corten (można je z powodzeniem zastosować w przypadku tak naprawdę każdego ogrodu i pod kątem przestrzeni komercyjnych).

Donica betonowa Geraldo 71500 x 500 x h:500 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 21 Mobile1500 x 500 x h:903 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 181200 x 600 x h:605 [mm]
Agenda
Zapytanie