Jak przygotować ogród na wiosnę?

wiosna w ogrodzie

Przygotowujemy ogród na przyjście wiosny

Jeśli zadajecie sobie pytanie: kiedy przygotować ogród na wiosnę, to najlepiej te przygotowania rozpocząć już w styczniu. Jeśli mamy akurat bezśnieżną i ciepłą zimę, w miejscu, gdzie będziemy uprawiać warzywa możemy rozsypać wapno dolomitowe, które poprawi strukturę gleby oraz ureguluje jej odczyn i właściwości fizyko-chemiczne. To naturalnego pochodzenia wapno zawiera magnez, który jest łatwo przyswajalny przez rośliny na starcie oraz wiele innych naturalnych mikroelementów. Każdego dnia słońce zachodzi coraz później. W dniach, gdy temperatura powietrza jest dodatnia, na przełomie stycznia i lutego powinniśmy pobielić wapnem ogrodniczym pnie drzewek owocowych. Biały kolor odbije ciepłe promienie słońca, które już zaczynają nieźle przygrzewać. Nagrzane przez słońce rośliny mogą szybciej rozpocząć wegetację, co może doprowadzić do pękania pni w czasie nocnych przymrozków.

Wiosenne prace w ogrodzie

Zanim rośliny na dobre rozpoczną wegetację, na przełomie lutego i marca przycinamy gałęzie drzew owocowych. Poprzez cięcie formujemy ich korony tak, aby światło słoneczne mogło się przedostawać aż do wewnątrz korony oraz usuwamy suche i chore pędy. Możemy również przyciąć żywopłoty i uformować zimozielone rośliny, aby nadać im pożądane kształty. Pamiętajmy, że wszelkie cięcia powinniśmy wykonać w dni z dodatnią temperaturą.

Donica ze stali corten Cecilia 18

0,00 
Długość

2000

Szerokość

500

Wysokość

705

Materiał

corten

Kształt

Prostokątny

Kolor Donicy

Corten

Grubość ocieplenia

20

Grubość materiału

2

Waga

75

Donica betonowa Agnese

0,00 
Nóżki

Brak

,

Duże

,

Małe

Długość

1500

Szerokość

1500

Wysokość

290

Materiał

Polimerobeton

Kształt

Okrągły

Kolor Donicy

Biały

,

Czarny

,

Szary

Grubość ocieplenia

0

Waga

125

Donica betonowa Tommaso

0,00 
Nóżki

Brak

,

Duże

,

Małe

Długość

1000

Szerokość

1000

Wysokość

600

Materiał

Polimerobeton

Kształt

Okrągły

Kolor Donicy

Biały

,

Czarny

,

Szary

Grubość ocieplenia

0

Grubość materiału

30

Waga

115

Donica aluminiowa Apollo 20

0,00 
Długość

1500

Szerokość

500

Wysokość

705

Materiał

aluminium

Kształt

Prostokątny

Kolor Donicy

Biały

,

Czarny

,

Szary

,

Dowolny kolor RAL

Grubość ocieplenia

20

Grubość materiału

2

Waga

21

Ogród na wiosnę- pielęgnacja

Niewątpliwym sygnałem, że wiosna na dobre zawitała w naszym ogrodzie są pierwsze kwitnące rośliny cebulowe oraz wcześnie kwitnące – jeszcze bezlistne – krzewy.  Przebiśniegi, krokusy mogą zakwitnąć już przy pierwszej odwilży, kiedy śnieg jeszcze leży na zagonach. Nie możemy jednak dopuścić, aby zmrożony śnieg zalegał na trawniku, bo może doprowadzić do jego zamierania, do powstania tzw. pleśni śniegowej. Zalegający śnieg uszkadza strukturę komórek pędów traw oraz naraża naszą murawę na choroby grzybowe. Jeśli zauważymy długo zalegający lód na roślinach musimy go rozbić, aby zapewnić im swobodny dostęp tlenu. Możemy już rozpocząć przycinanie przeschniętych źdźbeł traw ozdobnych oraz uschłych pędów bylin. Warto to zrobić, zanim ruszy wzrost nowych pędów. Musimy zrobić to na tyle wcześnie, aby ich nie uszkodzić.

Ogród na wiosnę

Kwitnące forsycje to znak, że przyszedł czas na przycinanie krzewów róż. Przy tej okazji rozgarniamy usypane jesienią kopczyki oraz nawozimy róże, najlepiej nawozem długodziałającym. Już w marcu wytyczamy grządki warzywne oraz dokonujemy pierwszych siewów warzyw: wczesnych odmian marchwi i pietruszki a także groszku cukrowego, kopru czy rzodkiewki. Tym roślinom wiosenne przymrozki nie powinny zaszkodzić. Jeśli mamy możliwość przechowania w nieprzemarzającym pomieszczeniu (garaż z dużym oknem, czy też domowe parapety) możemy rozpocząć siewy warzyw na rozsady, które do gruntu wysadzimy dopiero w połowie maja. Wcześniej przygotowane sadzonki pomidorów, ogórków czy dyni wcześniej rozpoczną owocowanie.

Nawożenie

Wiosna w ogrodzie to też czas intensywnego nawożenia. Aby nasze rośliny – zarówno użytkowe jak i ozdobne – przez cały sezon cieszyły nasze oczy i podniebienia, zapewnijmy im odpowiednie dawki nawozów. Oczywiście najlepiej, aby to były nawozy naturalne, np. kompost czy obornik. Z młodych pokrzyw możemy przygotować wyciągi, wywary czy po prostu gnojówkę, którymi możemy nasze uprawy podlewać oraz opryskiwać. Do oprysków roślin ozdobnych można również stosować ziele wrotyczu. Opryski odstraszą nieproszonych gości, jakimi są różnego rodzaju szkodniki oraz stanowią element nawożenia zarówno dolistnego jak i doglebowego. Na rynku ogrodniczym znajdziemy wiele rodzajów nawozów zarówno naturalnych jak i chemicznych. Jednak różnica polega a tym, że nieumiejętne nawożenie nawozami chemicznymi może doprowadzić do zniszczenia roślin.

Balkony i tarasy

Jeśli na balkonie czy tarasie rosną nam rośliny wieloletnie, to i one potrzebują wiosennych prac pielęgnacyjnych. Możemy się zastosować do wszystkich porad wymienionych wyżej. Jeśli jednak uznamy, że rośliny już “wyrosły” z dotychczasowych pojemników, musimy je przesadzić do większych donic, które zapewnią im odpowiednią ilość podłoża do ich wielkości. Doniczki wysokie mogą być szczególnie korzystne dla roślin o głęboki  systemie korzeniowym.

Wiosna a ogród

Wiosna, to czas intensywnych prac w ogrodzie.  Pojawiają się chwasty i pierwsze szkodniki. Wydaje się, że praca nie ma końca. Jednak ten najbardziej kwietny okres jest chyba najbardziej oczekiwanym czasem w ciągu całego roku. Przy całym ogromie pracy natura w pełni rewanżuje się otaczającym nam pięknem. Wiosna w ogrodzie pobudza do życia nie tylko rośliny, ale też nas: ogrodników amatorów, miłośników roślin i przyrody w ogóle. A pielęgnacja ogrodu na wiosnę dodaje nam energii i witalności.

Agenda
Zapytanie