Duże betonowe donice przed domem

betonowa donica na nóżkach

Duże donice betonowe są świetnym sposobem na udekorowanie przestrzeni przed domem. Posadzone w nich kwiaty, trawy lub wiecznie zielone iglaki zapewniają mieszkańcom i gościom namiastkę ogrodu oraz bardzo przyjemny dla oka widok.

Betonowe donice przed domem

W ogródku o eleganckim charakterze szczególną uwagę warto zwrócić na donice aluminiowe. Doskonale wpisują się one w elegancki styl, dodając mu nie tylko estetyki, ale również funkcjonalności. Dzięki nim możemy wyeksponować piękno roślin, nadając ogrodowi wyjątkowy charakter. Donice betonowe przed domem stanowią również doskonałe uzupełnienie aranżacji. Wybierając donice ogrodowe, warto postawić na donice z betonu architektonicznego, które idealnie komponują się z eleganckim stylem ogrodu.

Donica betonowa Nicola 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica betonowa Nicola 4800 x 800 x h:800 [mm]
Donica betonowa Hydra 31200 x h:1000[mm]
Donica betonowa Hydra 21200 x h:800[mm]

Rośliny do posadzenia w donicach przed domem

Rośliny jednoroczne są piękne, ale często wymagają bardziej skomplikowanej pielęgnacji, np. przycinania, usuwania suchych liści i przekwitłych kwiatostanów, nawożenia. Pojedyncze sadzonki nie są drogie, ale zakup kilkunastu sztuk wygeneruje już większy koszt. Roślin jednorocznych nie można wykorzystywać ponownie, wraz z pojawieniem się pierwszych ujemnych temperatur kończy się ich okres wegetacji. Po zakończeniu sezonu rośliny muszą zostać wyrzucone na kompost. Rośliny jednoroczne, podobnie jak krzewy i drzewka wspaniale pasują do bylin, czyli roślin wieloletnich. Plusem roślin wieloletnich jest ich kwitnienie przez wiele lat i brak konieczności corocznej wymiany roślin na nowe. W donicach przed domem można posadzić następujące rośliny jednoroczne: bratki, fuksje, nemezje, petunie, lobelie zwisające, pelargonie i dzwonki.

Wśród roślin wieloletnich, do uprawy w donicach odpowiednie są: rojniki, żurawki, jeżówki, hosty, werbeny, liliowce, goździki i trawy ozdobne. Jeśli do dyspozycji jest kratownica lub pergola, warto posadzić przy niej rośliny pnące, np. clematis, glicynę, dąbrówkę rozłogową, bluszcz, bodziszki lub płożący barwinek. Jeśli rośliny w betonowych donicach ogrodowych rozrosną się zbyt mocno, zawsze można je przesadzić do ogrodu. Dobrym pomysłem jest łączenie roślin wieloletnich o ozdobnych liściach wraz z kwitnącymi roślinami jednorocznymi. Przed zimą rośliny jednoroczne należy usunąć, a wolne miejsca można wypełnić innymi, np. wrzosami.

Donica betonowa Luciano1390 x h:980[mm]
Donica betonowa Geraldo 11000 x 300 x h:800 [mm]
Donica betonowa Francesco 81800 x 400 x h:400 [mm]
Donica betonowa Davide 3600 x 600 x h:600 [mm]

Rośliny sezonowe, krzewy i drzewka w donicach przed domem

Kolorowe wiosenne kwiaty są tym, co cieszy każdego człowieka po długiej zimie. Najwcześniej kwitną tulipany, hiacynty i szafirki, a także stokrotki i bratki. Należy je posadzić już na jesień. Latem można cieszyć się niezliczoną liczbą odmian kwiatów, np. zawsze modnych begonii, pelargonii, werben i niecierpków. Kompozycje z wiosennych kwiatów można uzupełniać gatunkami roślin z ozdobnymi liśćmi, np. wilec purpurowy, wilec ziemniaczany, komarzyce i starce. Warto postawić także na pachnące rośliny, np. maciejki, które nie tylko pięknie wyglądają, ale wieczorem zaczynają wydzielać przepiękny zapach.

W donicach betonowych przed domem można także posadzić krzewy i drzewka doniczkowe. Muszą jednak spełnić one pewne warunki, by stały się odpowiednią dekoracją:

  • muszą charakteryzować się powolnym wzrostem, aby nie nastąpiła potrzeba częstego przesadzania do większej doniczki,
  • muszą mieć ograniczona wielkość, dopasowaną do przestrzeni,
  • najlepiej jest wybrać rośliny, które przez długi czas wyglądają atrakcyjnie,
  • warto wybierać gatunki mrozoodporne, aby roślina w donicy bez problemu przetrwała ujemne temperatury. Można także postawić na donice z izolacją, które będą chronić korzenie roślin przed mrozem.
    •  

Kwiaty ozdobne i rośliny iglaste w donicach przed domem

Przepięknym tłem dla innych roślin mogą być trawy ozdobne lub iglaki. Wygląda to dobrze także zimą, gdy ich bryły zostają oprószone śniegiem. W dużych betonowych donicach można posadzić jodły, np. jodłę koreańską o stożkowym pokroju i soczystozielonych igłach, lub biały świerk Conica, również posiadający stożkowy kształt oraz gęstą bryłę i regularny pokrój.

Trawy ozdobne w donicach mogą być wspaniałym tłem dla roślin jednorocznych. Dostępnych jest wiele gatunków o różnych wielkościach, kształtach i kolorach, dzięki czemu można tworzyć niepowtarzalne kompozycje. Polecanymi gatunkami są np. rozplenica purpurowa, kostrzewa popielata lub trzcinnik ostrokwiatowy. 

Inspiracje na kompozycje w betonowych donicach

Tworząc kwiatową kompozycje w donicy warto jest wybrać tzw. „gwiazdę”, czyli roślinę stanowiącą punkt centralny i górującą nad innymi. Przed nią można dodać rośliny o kolorowych liściach i kwitnące byliny. Na koniec warto posadzić roślinę zwisającą, np. bluszcz, który złagodzi krawędzie betonowej donicy. Rośliny można komponować ze sobą na zasadzie kontraktu, łączyć różne gatunki o podobnych odcieniach, lub wybrać tylko jeden gatunek w jednym kolorze i posadzić go w dużej ilości. Do kompozycji przed domem można dodać także figurki, rzeźby, ławeczki lub poidła dla ptaków.

W kompozycjach w donicach przed domem sprawdzają się małe krzewy, np. bukszpany, tawuły japońskie, ostrokrzewy i berberysy. Pięknie będą wyglądać także kolorowe krzewy, np. lawenda, wrzosy, kocimiętka. Można wykorzystać także lawendę, paprocie, róże, funkie, hortensje. Dobrym wyborem są także szczepione rośliny iglaste, np. cyprysiki, karłowce jałowce i sosny. 

Donica betonowa Geraldo 51200 x 500 x h:500 [mm]
Donica betonowa Francesco 31000 x 500 x h:500 [mm]
Donica betonowa Davide 1400 x 400 x h:800 [mm]
Agenda
Zapytanie