Czym charakteryzują się donice betonowe?

donice betonowe model christina

Eksperci podkreślają, że pierwsze donice betonowe miejskie powstały na terenie stolicy Francji, czyli Paryża. Miało to miejsce w 1867 roku. Od tamtego momentu minęło wiele czasu… Nowoczesne donice betonowe ogrodowe wciąż są natomiast bardzo popularne. Co warto wiedzieć na ich temat? Jak je wybierać? Które rośliny się z nimi świetnie komponują? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższej lekturze!

Donice z betonu: poznaj najważniejsze informacje

Te elementy małej architektury ogrodowej są relatywnie ciężkie. Dlatego jeszcze przed ich zakupem warto zastanowić się nad pewnym zagadnieniem. Masa donic tego typu wraz z umieszczonymi tam roślinami nie może np. zbyt mocno obciążać danej powierzchni, czy podłogi na tarasie. Jak masz zamiar zdecydować się na donice betonowe na niewielkim obszarze, to warto skonsultować się wcześniej z inspektorem budowlanym. Jeśli duża masa jest problemem, to można zdecydować się na imitacje. Z drugiej strony, solidna konstrukcja gwarantuje bardzo dużą odporność na czynniki atmosferyczne. Osoby, które zdecydują się np. na donice betonowe na wymiar mogą być spokojne, ponieważ to inwestycja na długie lata. Tym elementom małej architektury niestraszne są np. rozmaite opady atmosferyczne, czy niskie temperatury itp. Co ważne, donice z betonu nie wymagają od właścicieli poświęcania im sporej ilości czasu. Np. pod kątem impregnacji. Porządne produkty z tej kategorii są bardzo odporne także na rozmaite zanieczyszczenia i nie potrzebują malowania.

Donice betonowe: ogród to  ich naturalne miejsce

Nie można zapominać także o reprezentatywnym charakterze. Donice z betonu są naprawdę stylowe. Można zatem liczyć na odpowiednie walory wizualne. To (w połączeniu z poprzednimi informacjami) daje Klientom bardzo duże pole do manewru. Donice z betonu świetnie sprawdzają się np. w nowoczesnych ogrodach, ale nie tylko. Swobodnie możesz je ulokować także w przypadku aranżacji bardziej klasycznych, stonowanych. Duży wybór (np. pod kątem kształtów) gwarantuje maksymalne ułatwienie pod kątem komponowania danej przestrzeni. Donice z betonu nadają się do ogrodów większych i mniejszych. Jeśli wszystko dokładnie zaplanujesz, to wówczas aranżacja nie będzie przez nie przytłoczona. To nie wszystko. Możesz wybrać z oferty np. donice betonowe okrągłe i zrobić z nich główne punkty kompozycji albo zastosować je w formie tła. Warto dodać, że te produkty świetnie korespondują z innymi elementami małej architektury ogrodowej. Chodzi tutaj m.in. o donice drewniane, ceramiczne itp.

Donice z betonu: co umieścić w środku?

Nie ma przeszkód, by postawić na klasyczne rozwiązania. Jest to zaś połączenie z trawą, tujami, czy berberysami.Po lewo stronie na zdjęciu mamy eleganci przykład. Jak chcesz wprowadzić do ogrodu powiew świeżości, nowoczesnego „pazura”, to możesz urządzić ogródek ziołowy. Donice z betonu są na tyle elastyczne, że w ogóle… nie musisz tam umieszczać żadnych roślin. Eksperci zaznaczają, że alternatywnie można tam wsypać kamyczki, a całość będzie stanowiła nieszablonowy podkład pod rozmaite elementy dekoracyjne.

Donice z betonu na taras

Od niedawna masz taras? Zależy Ci na nowoczesnym designie? Chcesz, aby było także wygodnie i funkcjonalnie? Sporo osób decyduje się na donice betonowe na taras. Wybór tych elementów to często pierwszy krok w kierunku posiadania pięknej, uniwersalnej roślinności. Dzięki temu taras stanie się kolorowy i będzie odbierany przez otoczenie jako przytulne miejsce. Mnogość dostępnych rozwiązań sprawia, że szybko można zdecydować się na odpowiednie donice betonowe pod kątem konkretnej, wymarzonej aranżacji.

Donice z betonu w przestrzeni miejskiej

Jesteś odpowiedzialny za udekorowanie konkretnego miejsca użyteczności publicznej? Szukasz czegoś odpowiedniego np. w przypadku terenu przy miejskiej starówce, czy skweru? Donice z betonu są bardzo uniwersalne. W mig wkomponujesz je do rozmaitych aranżacji. Coraz częściej można dostrzec, że te elementy są umieszczane przez właścicieli restauracji, kawiarni itp. w ogródkach. Przy ich pomocy można poprawić walory wizualne, a także np. szybko oddzielić poszczególne strefy.

Donice z betonu: co jest do wyboru?

Klienci mają w tym temacie spore pole do manewru. Mogą m.in. zdecydować się na donice z betonu pod kątem rodzaju. Jeśli kogoś interesują walory estetyczne, odpowiednia solidność i trwałość na lata, to najczęściej decyduje się na beton architektoniczny lub wysokowartościowy (czyli UHPC). W ofercie nie brakuje różnych kształtów. Bardzo popularne są elementy kwadratowe, prostokątne i okrągłe (w formie mis). Poza tym donice betonowe mogą być selekcjonowane pod względem gabarytów. Dzięki temu swobodnie dopasujesz je do konkretnej aranżacji w aspekcie wysokości (od 50 cm do nawet ponad 200 cm), czy preferowanej średnicy. Bardzo ważna jest także kolorystyka. Niektórym donice z betonu kojarzą się jako produkty o relatywnie surowej charakterystyce. W porządnych sklepach z tym asortymentem możesz zaś zdecydować się na rozmaite kolory. Jeśli chodzi o beton architektoniczny, to do wyboru są dwie barwy (szary i antracyt). W przypadku betonu wysokowartościowego (UHPC) do dyspozycji konsumentów jest także kolor biały.

Donica betonowa Nicola 1400 x 400 x h:800 [mm]
Donica betonowa Francesco 71500 x 500 x h:500 [mm]
Donica betonowa Davide 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Agenda
Zapytanie