CORTEN – DONICE, KTÓRE ZAWSZE BĘDĄ WYGLĄDAĆ NOWOCZEŚNIE

donica metalowa ze stali corten w przestrzeni miejskiej

Zaprojektowanie ogrodu nie jest prostą czynnością. W aranżacji ogrodów z pomocą przychodzą donice ogrodowe. Za ich pomocą można wypełnić każdą przestrzeń, zarówno dużą jak i niewielką. Różnicą będzie jedynie ilość i rozmiar użytych donic. Jednym z najbardziej nowoczesnych donic są obecnie donice ze stali corten. Materiał ten jest doceniony zarówno przez architektów, jak i codziennych użytkowników. Warto wyposażyć ogród, taras lub balkon w donice corten

CZYM CHARAKTERYZUJĄ SIĘ DONICE Z CORTENU? 

Donice ogrodowe są prostym sposobem na urozmaicenie przestrzeni. Można wybrać produkty w jednej stylistyce, tworząc minimalistyczny ogród lub wybrać różnorodne donice, tworząc kontrolowany chaos. Donice ogrodowe są elementami wyposażenia ogrodu o które należy dbać, w zależności od rodzaju zastosowanego materiału. Donice z ceramiki muszą być pokryte szkliwem, a już uszkodzone modele muszą zostać usunięte, aby nie stanowiły zagrożenia dla dzieci i zwierząt. Donice stworzone z drewna wymagają zastosowania czasochłonnej i regularnej konserwacji. Donice z betonu natomiast pasują jedynie do określonym typów ogrodu, zaś pojemniki z tworzyw sztucznych nie będą dobrze wyglądać na tle naturalnego wyglądu ogrodu. 

Odpowiedzią na te problemy są donice ze stali kortenowskiej. Są to mrozoodporne donice odporne na wszelkie warunki pogodowe. Nie zagrażają im zarówno niskie i wysokie temperatury, deszcz, śnieg oraz promienie słoneczne. Ten rodzaj donic nie potrzebuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Cechą charakterystyczną donic corten jest naturalne powstawanie pordzewiałej warstwy ochronnej. Stal corten jest materiałem, który z powodzeniem może być stosowany na zewnątrz, bez konieczności martwienia się o jego wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Donica ze stali corten Cubi 232000 x 500 x h:500 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 211800 x 800 x h:600 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 201500 x 300 x h:800 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 191200 x 1200 x h:1000 [mm]

DONICE ZE STALI CORTEN – ODPORNOŚĆ

Zastosowanie stali corten w donicach sprawia, że są one niezwykłe wytrzymałymi i odpornymi produktami. Inwestycja w ten rodzaj pojemników jest inwestycją na długie lata. Wpływa na to nie tylko znakomita wytrzymałość materiału, ale także długotrwale utrzymujący się piękny wygląd donicy. Pojemniki z innych materiałów po pewnym czasie przestają wyglądać estetycznie. Na produktach z drewna pojawia się mech i osady organiczne, ceramika zaczyna odpryskiwać, a donice z tworzyw sztucznych zaczynają płowieć, co skutkuje nieoczekiwanymi odcieniami. W przypadku donic corten żaden z tym problemów nie występuje. Nie ma znaczenia na jakie warunki atmosferyczne zostanie poddana donica, z czasem będzie wyglądać tylko lepiej. Wraz z upływem czasu ochronna warstwa patyny zyska bardziej wyrazisty i jednolity kolor. 

DO JAKICH ARANŻACJI PASUJĄ DONICE CORTEN? 

Wszystkie przestrzenie, także ogrody można aranżować na różne sposoby przy uwzględnieniu różnych stylów. W ogrodach spotyka się elementy stylu industrialnego, minimalistycznego, rustykalnego wraz ze szklanymi i betonowymi dodatkami. Donice corten są nowoczesnymi produktami, które sprawdzają się w każdym stylu. Naturalny materiał i ciepła barwa pasuje do rustykalnych, wiejskich klimatów, zaś klasyczne donice w kształcie prostopadłościanów podkreślają surowe klimaty. Donice ze stali corten są uniwersalnymi produktami, które wpasowują się w każdy ogród, taras i balkon. 

CZY ROŚLINY W DONICACH Z CORTENU SĄ BEZPIECZNE? 

Nie wszystkie rodzaje donic ogrodowych są tak samo bezpieczne dla posadzonych w nich roślin oraz otoczenia. Rośliny posadzone w drewnianych donicach są narażone na różnorodne choroby grzybowe, spowodowane obecnością drobnoustrojów oraz wysokiej wilgotności. Skutkiem tego może być osłabienie rośliny lub jej całkowite obumarcie. Plastikowe donice w gorące dni mogą zbyt mocno się nagrzewać. Wynikiem tego mogą być szkodliwe opary uwalniane do atmosfery i wchłaniane przez rośliny (szczególnie, jeśli pojemniki są wykonane z tworzyw sztucznych bez certyfikatów). 

Wadą donic ceramicznych jest szybkie odparowywanie wody, przez co gleba w donicy szybko się przesusza, a posadzone w niej rośliny, kwiaty i krzewy zamierają. W przypadku donic ze stali nierdzewnej problemy te nie występują, są one całkowicie bezpieczne dla posadzonych roślin i otoczenia. Ciekawostką jest, że dzięki rdzawej warstwie stali corten, ślimaki nie mogą żerować na roślinach. Składniki rdzy reagują z śluzem ślimaków, przez co nie mogą się one po nich wspinać. 

WODA Z DONIC ZE STALI CORTEN 

Pomimo wielu zalet, dzięki którym stal corten jest doceniana przez konsumentów posiada ona także wady. Jeśli jednak donice corten są użytkowane prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producenta, pojemniki nie powinny sprawiać problemów. Istotną kwestią jest prawidłowy montaż oraz wybranie odpowiedniego miejsca dla donicy. Na powierzchni pojemnika nie może zbierać się woda. Długotrwały kontakt z nią może prowadzić do niszczenia ochronnej warstwy materiału. Dlatego też, produkty ze stali corten nie są polecane w mokrych środowiskach. 

Inną, niekorzystną cechą donic corten jest ryzyko zabrudzenia sąsiadujących powierzchni. Początkowy etap powstawania rdzawej warstwy charakteryzuje się wypłukiwaniem rdzy, która może barwić inne materiały. Dlatego powinno się tymczasowo zabezpieczyć trudne do wyczyszczenia materiały, jak np. beton i kostka brukowa. Po kilku tygodniach problem powinien ustąpić. 

Przeczytaj także artykuł „Donice z cortenu- informacje o materiale

Agenda
Zapytanie