Donice betonowe na osiedlach

donice betonowe na osiedlach

Modernizacja miejsc takich jak skwerki, ogrody i podwórka osiedlowe są dla społeczności lokalną sprawą o wysokiej randze. Wszak jest to najbliższa przestrzeń dla mieszkańców, gdzie spotykają się, odpoczywają i odprężają po ciężkim dniu. Codziennie w drodze do pracy czy szkoły przechodzą przez te miejsca. Podwórka i ogrody osiedlowe powinny nie tylko być funkcjonalne, ale także cieszyć oko swoim wyglądem. Posadzenie roślinności w takich miejscach na pewno zostanie pozytywnie odebrana przez mieszkańców. Ciekawym sposobem na wprowadzenie zieleni i kwiatów w takie miejsca są betonowe donice miejskie.

Donica betonowa Geraldo 92000 x 400 x h:400 [mm]
Donica betonowa Geraldo 81800 x 400 x h:400 [mm]
Donica betonowa Geraldo 51200 x 500 x h:500 [mm]
Donica betonowa Davide 51000 x 1000 x h:800 [mm]

Czym powinny się cechować donice miejskie?

Donice wykorzystywane w przestrzeniach miejskich powinny być odporne na warunki atmosferyczne. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie ich przed kradzieżą oraz ich wygląd, który powinien odpowiednio współgrać z innymi elementami architektury. Odpowiedzią na te wymagania są. Jest to bezpieczny i trwały materiał budowany, wytworzony z cementu, piasku, kruszywa i wody. Wyroby gotowe mogą mieć powierzchnie gładką lub z widocznymi smugami i przebarwieniami. W trakcie produkcji, do masy można dodawać różne produkty barwiące, w wyniku czego, ostateczne produkty mogą mieć różne kolory. Donice betonowe mogą być wykorzystywane w aranżacji obszarów prywatnych oraz otoczenia zewnętrznego. Ze względu na swoją wytrzymałość, są często wybierane w przestrzeniach miejskich. Ich jakość nie obniża się, nawet po długotrwałym oddziaływaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Mogą być wykorzystywane do wydzielania fragmentów przestrzeni publicznej.

Donice betonowe na osiedlowych podwórkach

Uprawianie roślin w donicach pozwala wprowadzić odrobinę zieleni w miejsca pozbawione roślinności. Dodatkową zaletą jest możliwość częstych zmian dekoracji. Z pomocą roślin w donicach można dodać zieleń także na nowych osiedlach, gdzie posadzone rośliny nie zdążyły jeszcze się rozrosnąć.

W uprawie roślin w donicach ważny jest system korzeniowy roślin. Jeśli jest mocno rozbudowany, to donice muszą być większe, aby pomieścić potrzebną ilość ziemi. Wielkość pojemnika zawsze musi być dostosowana do wielkości bryły korzeniowej danej rośliny.

Na rynku dostępne są donice w różnych kształtach i rozmiarach, np. donice betonowe prostokątne, kwadratowe lub okrągłe. Dostępne wymiary donic zaczynają się od 40x40x40 cm kończąc na 100x100x50. Możliwe jest także wykonanie donic betonowych na zamówienie, o nietypowym kształcie i wymiarze. Mniejsze donice można wykorzystać do stworzenia wiosennych ogródków z narcyzami lub tulipanami. Zaś w dużych donicach można posadzić iglaki oraz krzewy ozdobne.

Niezwykle ważną kwestią w donicach ogrodowych jest to, aby posiadały one drożny otwór odpływowy. Jest to niezbędne, aby pozostały one odporne na niską temperaturę lub działanie warunków atmosferycznych. Zamrożona w donicy woda mogłaby ją rozsadzić. Aby tego uniknąć warto zdecydować się na donice ogrodowe na nóżkach. Podwyższenie pojemnika umożliwi swobodny wypływ zalegającej w niej wody. Ważna jest także odpowiednie warstwa drenażowa (np. z keramzytu ogrodowego), pozwalająca na swobodny przepływ wody do otworu odpływowego.

Donica betonowa Geraldo 11000 x 300 x h:800 [mm]
Donica betonowa Davide 1400 x 400 x h:800 [mm]

Aranżacja betonowych donic

Osiedla miejskie często są wyłożone kostką lub betonowymi płytami. Sprawia to, że w takich miejscach naturalnej zieleni jest bardzo mało. Odpowiedzią na ten problem mogą być donice betonowe. Mają one prostą barwę, która stanowi idealne tło do kolorowych roślin, oraz proste kształty, niekonkurujące z pokrojem roślin. Duży ciężar tych donic niweluje ryzyko kradzieży oraz przewrócenia donicy przez wiatr.

Za pomocą dużych donic można stworzyć ogrodzenie oddzielające część przestrzeni. W ten sposób można stworzyć zaciszne i pięknie ukwiecone miejsca wypoczynku. Rozwiązanie to sprawdzi się także przy placach zabaw dla dzieci. Inne elementy wystroju przestrzeni także mogą być wykonane z betonu, np. ławka, siedzisko, stojak na rowery, kosz na śmieci, tworząc jednolitą i zgraną przestrzeń. Betonowe donice można także wykorzystać do zamykania ruchu kołowego na ścieżkach lub uliczkach. „Płot” z donic wraz z kolorowymi donicami doskonale zastąpi tradycyjne łańcuchy u słupki, tworząc jednocześnie wspaniałą i niepowtarzalną dekorację.

Inne zastosowanie betonu architektonicznego w przestrzeniach miejskich

Beton architektoniczny może także zostać wykorzystany do produkcji płyt ogrodowych. Służą one do aranżacji ścieżek osiedlowych i chodników. Można je wykorzystać także do zabezpieczenia skarpy, podniesienia terenu lub wyeksponowania nasadzeń dekoracyjnych. Wspaniale wyglądają z zestawieniu z naturalnymi materiałami, np. drobnymi kamykami lub drewnem oraz ułożone na tle zielonej trawy. Za ich pomocą można dzielić skwery na mniejsze, podnosić rabaty kwiatowe oraz urozmaicać przestrzeń. Na rynku dostępne są różne kształty (kwadrat i prostokąt) oraz rozmiary płyt betonowych. Na specjalne zamówienie można także wykonać płyty o niestandardowych rozmiarach, a także krawężniki i stopnie z betonu. Wykonane produkty mogą mieć porowatą, gładką, groszkową lub szczotkowaną powierzchnie. Dwie ostanie mają właściwości antypoślizgowe, więc przeznaczone są zwłaszcza do układania ścieżek.

Donica betonowa Nicola 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica betonowa Hydra 21200 x h:800[mm]
Donica betonowa Geraldo 71500 x 500 x h:500 [mm]
Donica betonowa Francesco 61500 x 400 x h:400 [mm]

Agenda
Zapytanie