Warzywa na balkonie – balkonowe żniwa.

Balkon z roslinami

Ponieważ nie każdy ma możliwość uprawy roślin we własnym ogrodzie, polecam założenie hodowli roślin użytkowych nawet na niewielkim balkonie lub tarasie. Aranżacja taka wcale nie musi być nudna. Zapomnijmy o babcinym ogródku pełnym rządków równo wysianej marchewki, pietruszki czy koperku. Popularne warzywa na balkon mogą stanowić ciekawą ozdobę tej małej przestrzeni.

Zioła na dobry początek

Najbardziej popularne w uprawie doniczkowej są zioła. Zwykle są to rośliny niekłopotliwe i niewymagające. Wystarczy im niewielka donica, regularne podlewanie oraz słońce. W donicach wspaniale czują się mięta, rozmaryn, tymianek czy bazylia. Nawet koper czy lubczyk, posiadające dość długie korzenie, warto posadzić w wysokich donicach. Zioła powinny być posadzone w mieszance ziemi kwiatowej i ziemi ogrodowej, ponieważ zbyt duża ilość torfu powoduje zbyt szybkie przesychanie ziemi. Dodatkową zaletą ziół jest ich intensywny zapach, który może odstraszać komary. Bliskość takiej uprawy pozwoli każdemu władcy kuchni w dowolnym momencie skorzystać z bogactwa smaków i aromatów jakie oferują zioła.

Balkonowe żniwa z balkonu wprost na talerz

Warzywa na balkonie które wspaniale sprawdzają się to pomidory oraz ogórki. W uprawie doniczkowej należy jednak pamiętać, że o sukcesie owocowania decydują przede wszystkim regularne podlewanie oraz nawożenie. Wybór sadzonek pomidorów na rynku jest bardzo szeroki. Pomidory występują w rozmaitych wielkościach i kolorach. Obok czerwonych czy malinowych warto posadzić pomidory żółte albo czarne. Obok pomidorów możemy wysadzić nagietki, które odstraszają nicienie. Pomidory i ogórki powinny rosnąć w odrębnych donicach, ponieważ wzajemnie sobie szkodzą.

Nie tylko pomidory występują w ciekawych i niepowtarzalnych kolorach. Posianie karłowej fasolki szparagowej wytwarzającej strąki zielone, żółte oraz fioletowe zapewni oprócz pięknej dekoracji balkonu również zdrowe dania serwowane w naszej kuchni. Ciekawie w donicach prezentują się również różne odmiany papryki występującej w wielu kolorach i kształtach oraz o zróżnicowanym stopniu zawartej w nich kapsaicyny.

Wszystkie warzywa na balkonie powinny być posadzone w żyznej ziemi. Warto podłoże zaopatrzyć w potrzebną dawkę nawozów organicznych już w momencie sadzenia do donic. Nie możemy zapomnieć o częstym podlewaniu. Pamiętajmy, że podłoże w donicach wysycha o wiele szybciej niż gleba w ogrodzie. Pomidory, papryka, ogórki, fasolka szparagowa lubią miejsca słoneczne i ciepłe. Są to rośliny, które sadzi się w okresie, gdy już nie występują wiosenne przymrozki, czyli najlepiej pod koniec maja i na początku czerwca.

Balkonowy sad

Sad na balkonie to nie żart. Rynek ogrodniczy oferuje wiele odmian karłowych drzewek owocowych doskonale nadających się do upraw w donicach. Znane odmiany jabłoni, grusz czy śliw szczepione na karłowatych podkładkach mogą być wspaniałą ozdobą naszych balkonów i tarasów. Drzewka owocowe sadzimy w żyznej, próchniczej ziemi. Donice plastikowe okrągłe powinny stać w miejscu słonecznym i ciepłym. Należy również pamiętać o częstym podlewaniu i nawożeniu roślin. Aby z powodzeniem przetrwały na balkonie zimę musimy pamiętać o zabezpieczeniu korzeni przed mrozem, do czego świetnie nadają się donice wyłożone wewnątrz styropianem. Drzewka owocowe warto przycinać, aby mogły się zagęścić oraz żeby zachować ich karłową formę.

Na balkonie wspaniale czują się również drzewka owoców egzotycznych. Cytrusy, figowce, oliwki również mogą nam dać smaczne owoce. Jednak jesienią musimy przenieść je do pomieszczenia, gdzie nie zaszkodzi im śnieg i mróz.

Naszą wyobraźnię założenia doniczkowego ogrodu może ograniczyć jedynie powierzchnia posiadanego balkonu lub tarasu. Warto jednak spróbować. Nic nie zastąpi smaku własnoręcznie wyhodowanych warzyw lub owoców. A być może zachęci nas do podjęcia kolejnego kroku jakim będzie zakup własnej działki rekreacyjnej.

Agenda
Zapytanie