ROŚLINY OCZYSZCZAJĄCE POWIETRZE – JAK DOBRAĆ DONICE?

donice do biura

Rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu, domu, czy firmie mogą nie tylko pełnić funkcję ozdobną. Dzięki nim można również zadbać o zdrowie swoje, pozostałych członków rodziny czy pracowników. Warto zaś zaznaczyć, że rośliny oczyszczają powietrze, ponieważ są np. w stanie skutecznie wychwytywać gromadzący się kurz. Na co jeszcze można tutaj liczyć? Jakie rośliny najlepiej oczyszczające powietrze w tym celu kupić? Jak zaś dobrać do nich odpowiednie donice? Czas poznać odpowiedzi na te wszystkie pytania!

Dlaczego warto zdecydować się na rośliny oczyszczające powietrze?

Rozmaite rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu są coraz częściej wybierane. Warto wiedzieć, że są one nie tylko piękne i poprawiają walory wizualne danej nieruchomości. Ponadto skutecznie oczyszczają powietrze, co ma bardzo duże znaczenie w kontekście naszego zdrowia. Aby to było możliwe, trzeba też wybrać odpowiednie donice plastikowe, czy donice aluminiowe (o tym jak to zrobić, dowiesz się z dalszej części poradnika). Okazuje się, że rośliny bardzo efektywnie nawilżają powietrze. Dzięki nim jest skutecznie wychwytywany kurz. Co ciekawe, niewidoczne dla ludzkiego oka drobinki zaczynają się osadzać na porowatych liściach, przez co przestają krążyć w powietrzu (jest to zaś bardzo korzystne zjawisko w każdym domu, mieszkaniu czy firmie). Jakie jeszcze cechy posiadają rośliny? Pochłaniają one nadmiar dwutlenku węgla i produkują ważny dla nas tlen. Dzięki regularnemu oczyszczaniu powietrza z różnych toksyn gazowych itp. można zaś skutecznie zadbać o lepsze samopoczucie i przede wszystkim zdrowie. To natomiast priorytetowe wartości!

Które donice wybrać na rośliny oczyszczające powietrze?

Najlepiej nadają się do tego donice z aluminium. Są one lekkie i bardzo trwałe praktycznie dostępne niemal w każdym rozmiarze. To samo możemy praktycznie powiedzieć o donicach z włókna szklanego które lepiej się nadają do tego jeżeli jest wymagana szczelność. Taka aranżacja z pewnością poprawi nam klimat w naszych czterech ścianach.Największym zagrożeniem jest formaldehyd, którego źródłem są lakiery do włosów oraz dezodoranty. W różnego rodzaju klejach znajdziesz też sporo niebezpiecznego benzenu. Równie niekorzystne działanie ma także smog elektromagnetyczny, powstający poprzez wykorzystywanie urządzeń elektrycznych. Jedyną tarczą ochronną stają się drogie sprzęty z funkcjami oczyszczającymi lub właśnie rośliny.

Donica aluminiowa Edoardo 21200 x 500 x h:600 [mm]
Donica aluminiowa Edoardo 1900 x 300 x h:800 [mm]

Oczyszczanie powietrza w domu, mieszkaniu lub firmie: jakie rośliny wybrać?

Masz zamiar kupić rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu i wybrać dla nich odpowiednie donice na wymiar? Należy zaznaczyć, że w pomieszczeniach nie brakuje szkodliwych, lotnych substancji (są to np. formaldehyd – znany także jako aldehyd mrówkowy, benzen, amoniak, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenek węgla, ksylen, tlenek azotu, czy toluen itp.), które początkowo źle działają na nasze samopoczucie, a w przypadku ich kumulacji mogą nawet prowadzić do różnych schorzeń. Na szczęście pomocne na tej płaszczyźnie są rozmaite rośliny. Eksperci polecają m.in. aloes. To ceniona roślina nie tylko ozdobna, ale także lecznicza. Warto zaznaczyć, że jest ona w stanie skutecznie wyeliminować z naszych domów, mieszkań czy pomieszczeń firmowych benzen i formaldehyd. Ciekawym rozwiązaniem jest także bluszcz pospolity, który sprawdza się wszędzie tam, gdzie np. domownicy lub pracownicy od czasu do czasu lubią sobie zapalić papierosa. Inne polecane rośliny to np. skrzydłokwiat, daktylowiec kanaryjski, dracena obrzeżona, czy fikus Benjamina itp.

Skrzydłokwiat

Może być doskonałą ozdobą, a wszystko dzięki liściom w kolorze głębokiej zieleni i białym kwiatom. Skutecznie radzi sobie z benzenem oraz formaldehydem, a także promieniowaniem wydzielanym przez monitory. W dodatku nie potrzebuje dużo światła.

Zielistka

To powszechnie znana roślina, której liście wyglądają, jakby były w paski — środek jest jasny, a brzeg ciemniejszy. Jednak najważniejsze jest to, że dobrze radzi sobie z dymem tytoniowym. Zatem doskonałym rozwiązaniem będzie umieszczenie zielistki w pomieszczeniach, w których pali się papierosy.

Palma koralowa

Pragniesz pozbyć się amoniaku oraz formaldehydu, które emitują monitory oraz drukarki? Zakup palmę koralową. Ze względu na duże rozmiary najlepiej sprawdzi się w salach konferencyjnych lub innych większych pomieszczeniach.

Jakie donice wybrać pod kątem materiału?

Jeśli zdecydujesz się na rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu, to musisz również wybrać odpowiednie donice. Jakie elementy małej architektury będą optymalne pod kątem zastosowanego materiału w czasie produkcji? Przede wszystkim warto postawić na produkty, które są relatywnie lekkie. Dzięki temu będzie je można swobodnie ulokować np. w swoim domu, mieszkaniu czy pomieszczeniu firmowym. Na tej płaszczyźnie rekomendowane są np. donice z włókna szklanego czy aluminiowe. Mała waga sprawia, że transport nie będzie stanowił dla Ciebie żadnego kłopotu. Tak samo, jak późniejsze prace związane z pielęgnacją roślinek lub uporządkowaniem konkretnego miejsca. Dodatkowo te materiały cechują się jeszcze kilkoma innymi zaletami. Np. donice z aluminium są trwałe, solidne, łatwe do utrzymania w czystości i zarazem bezpieczne dla środowiska. Mniej rekomendowane są zaś donice z betonu – przede wszystkim ze względu na ich wagę. Można jednak sobie z tym poradzić. Jak? Do wyboru jest bowiem przydatna betonowa donica na kółkach.

Donice do roślin oczyszczających powietrze: gabaryty i lokalizacja też mają znaczenie!

Jak chcesz w najbliższym czasie kupić przydatne rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu, domu, czy firmie, to warto pamiętać także o odpowiednich gabarytach donic i właściwej lokalizacji. Przed zakupami dokładnie sprawdź zatem wszystkie wymagania! Po to, by np. nabyć odpowiednie doniczki plastikowe wysokie, jeśli rośliny będą potrzebować stosownie dużo miejsca do prawidłowego i szybkiego rozwoju. Na szczęście sklep internetowy WOF zapewnia bardzo dużo opcji do dyspozycji w aspekcie gabarytów i kształtów. Pamiętaj o tym, by rozmiar był dostosowany do wielkości korzeni. Dodatkowo roślina powinna swobodnie pobierać wodę z podstawki. Co jeszcze jest kluczowe? Nieważne, czy finalnie zdecydujesz się na donice prostokątne, kwadratowe, czy okrągłe – zawsze musisz zadbać o to, by były one później umieszczone w odpowiedniej lokalizacji. Np. w przypadku bardzo popularnego aloesu stosowne miejsce to takie, które jest ciepłe i słoneczne (ta roślina nie lubi natomiast nadmiaru wody i musisz o to zadbać w czasie pielęgnacji).

Donice dla roślin w domu

Agenda
Zapytanie