Pachnący ogród na dachu budynku

ogród nadachu budynku

Ogród na dachu budynku to przykład doskonałej równowagi pomiędzy nowoczesnym budownictwem a naturalnym światem przyrody. Dach pokryty roślinnością jest dachem żywym – pojawiają się na nim nie tylko rośliny, ale także owady czy ptaki. Ogród zlokalizowany na budynku działa też jak zielony filtr, ponieważ oczyszcza powietrze i gromadzi wodę opadową. Jednak stworzenie takiego ogrodu bezpośrednio na dachu nie jest łatwym zadaniem. Zdecydowanie prostsze rozwiązanie stanowi umieszczenie zielonych roślin w donicach. Jak zaaranżować taki ogród i dlaczego warto?

Ogród na dachu budynku – korzyści

Zaprojektowanie ogrodu na dachu budynku niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z najważniejszych jest możliwość zadbania o jakość powietrza – w końcu rośliny działają jak filtr, pochłaniając dwutlenek węgla, smog czy metale ciężkie. Ogród na dachu budynku pełni także rolę izolacyjną. Skutecznie zatrzymuje ciepło zimą, a latem zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu nieruchomości. Podłoże roślin pochłania też wodę odpadową, odciążając tym samym instalację ściekową. Ponieważ ogród można założyć na każdym dachu płaskim lub nachylonym pod kątem do 25 stopni, warto wykorzystać takie rozwiązanie również w roli kamuflażu dla budynków, które nie zachwycają atrakcyjnym wyglądem. Dotyczy to między innymi garaży, wiat czy altan. Nie można zapominać także o tym, jak zielone otoczenie wpływa na nasz nastrój. W końcu rośliny poprawiają nie tylko jakość powietrza (w tym poziom wilgotności), ale również samopoczucie człowieka. Kontakt z naturą koi nerwy i pozwala łatwiej się zrelaksować. 

Donica aluminiowa Apollo 11 Mobile1200 x 1200 x h:1303 [mm]
Donica aluminiowa Alessio 61000 x 1000 x h:1000 [mm]

Wymagania dotyczące budowy ogrodu na dachu

Ogród na dachu budynku w formie ogrodu pokrywającego bezpośrednio dużą powierzchnię dachu może powstać tylko w porozumieniu z projektantem lub nadzorem budowlanym. Wynika to z faktu, że jego poszczególne warstw – izolacja, podłoże, roślinność – stanowią znaczne obciążenie, które może zagrozić konstrukcji dachu. Zwykle obciążenie 1 metra kwadratowego powierzchni dachowej może wynosić do 40 kg. W przypadku ogrodu obciążenie to przekracza 100 kg, zwłaszcza po deszczu. Zatem tego typu ogród może powstać tylko na solidnym, wzmocnionym dachu, a także na dachu szczelnym. Zdecydowanie mniej skomplikowane i mniej wymagające jest stworzenie na dachu ogrodu w donicach. Inwestycja tego typu nadal wymaga konsultacji z zarządcą budynku i projektantem, jednak obciążenie konstrukcji donicami zawsze będzie mniejsze niż w przypadku bezpośredniego zasadzenia roślin na powierzchni poszycia dachowego.

Jak zaprojektować ogród na dachu z wykorzystaniem donic?

Donice na dachu można ustawić w taki sposób, aby stworzyć z ich pomocą odgrodzoną, zieloną strefę relaksu. Wystarczy wybrać do tego celu donice aluminiowe o podłużnym kształcie i zasadzić w nich krzewy, wysokie gatunki trawy czy małe drzewka. Pomiędzy donicami na dachu można umieścić leżaki lub stoły z krzesłami. Tak stworzona aranżacja będzie doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Pomoże odgrodzić się nie tylko od wzroku przechodniów czy sąsiadów z naprzeciwka, ale również od hałasów dobiegających z ulicy. Aby ogród na dachu budynku można było dostosowywać do swoich potrzeb, warto postawić na donice, które łatwo dają się przesuwać. Donica na kółkach, nawet wypełniona ziemią, może być przestawiana w dowolne miejsce bez większego wysiłku. 

Jakie donice sprawdzą się na dachu?

Ogród na dachu budynku to ogród pod gołym niebem. Oznacza to, że nie sprawdzą się tam dowolne donice. Osłonki muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych, jak duże różnice temperatur, promieniowanie słoneczne, opady czy mróz. Ponieważ wskazane jest również ograniczenie wagi takich elementów, najlepiej sprawdzą się w tej roli donice ogrodowe plastikowe. Tworzywo sztuczne dorównuje swoimi właściwościami innym popularnym materiałom stosowanym na zewnątrz, jak chociażby betonowi. Jednocześnie, duże donice plastikowe same w sobie nie są ciężkie, dlatego w ich przypadku jedynym obciążeniem dla konstrukcji dachu będzie wypełnienie donicy oraz posadzona w niej roślina. Warto wspomnieć również, że doniczki plastikowe wysokie nadają się nie tylko do sadzenia w nich kwiatów, ale również do sadzenia krzewów czy małych drzewek. To bardzo ważne z uwagi na fakt, że ogród na dachu trzeba w jakiś sposób zacienić. 

Jakie rośliny nadają się do ogrodu na dachu?

Aby ogród na dachu budynku był piękną i pachnącą świeżością oazą spokoju, plastikowe donice na wymiar trzeba wypełnić odpowiednią roślinnością. W takich warunkach dobrze poradzą sobie między innymi iglaki, takie jak sosny i świerki. Cień na dachu stworzy także wierzba płożąca oraz jałowiec. Aby ogród pięknie pachniał wiosną, warto zasadzić na nim również miniaturowe drzewka owocowe oraz aromatyczną lawendę czy goździki. Na dachu poradzi sobie także:

  • jukka,
  • kocimiętka,
  • liliowiec,
  • wiesiołek,
  • berberys,
  • róża,
  • trawa pampasowa,
  • macierzanka

Warto pamiętać, że niezależnie od wybranych roślin na dach, konieczne będzie zapewnienie im odpowiednich warunków do wzrostu, czyli między innymi odpływu wody z systemu korzeniowego za sprawą otworów w dnie donicy. 

Agenda
Zapytanie