SUKULENTY W POLSKIM OGRODZIE. JAKIE WYBRAĆ I JAK O NIE DBAĆ?

Sukulenty w polskim ogrodzie

Sukulenty inaczej zwane roślinami gruboszowatymi posiadają wysoce rozwiniętą zdolność do gromadzenia wody w swoich tkankach. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „sucus”, co oznacza „sok”, a z powodu mięsistej budowy zwane są również roślinami gruboszowatymi.  Są one doskonale przystosowane do życia w środowisku o ograniczonej ilości wody. W warunkach naturalnych najczęściej można je spotkać na pustyniach i półpustyniach, a także na sawannach. Sukulenty to coraz popularniejsze rośliny, które doskonale nadają się do upiększenia ogrodu. Wybranie odpowiednich sukulentów może być dla ogrodnika dużym wyzwaniem.

Rodzaje

Sukulenty odróżniamy głównie od miejsca, gdzie przechowywany jest zapas wody w obrębie roślin. Sukulenty dzielimy na trzy podstawowe grupy:

  • korzeniowe – zaliczamy do nich np. popularne pelargonie,
  • liściowe – do tej grupy należy, aloes i agawa,
  • łodygowe – to przede wszystkim kaktusy oraz rośliny astrowate.

Jeżeli chcemy, aby nasz przydomowy ogród był oryginalny i zróżnicowany – zdecydujmy się na sukulenty. Rodzaje zastosowanych w nim gruboszów dostosujmy do stylu naszego ogrodu, aby dobrze współgrały z innymi roślinami.

Gruboszowate w Polsce

Sukulenty w Polsce możemy uprawiać, zarówno w domach, na tarasach, jak i w przydomowych ogrodach. Do szczególnie lubianych roślin tego typu, zaliczamy sukulenty doniczkowe, takie jak aloes, agawa, grubosz jajowaty (tzw. drzewko szczęścia) czy zamiokulkas. Uprawa sukulentów nie jest czasochłonna. Rośliny te, przystosowane do życia w dość ekstremalnych warunkach, nie wymagają znacznej uwagi ani szerokiej wiedzy z zakresu uprawy roślin.

Sukulenty do ogrodu

Te oryginalne rośliny możemy z powodzeniem uprawiać w naszych ogrodach. Aby cieszyć się pięknie wybarwionymi gruboszami i ich obfitym kwitnieniem powinniśmy wybrać dla nich miejsca o dużym nasłonecznieniu. W cieniu rośliny te czują się niekomfortowo i są bardziej podatne na szkodniki i choroby. Ze względu na wysoką zawartość wody w komórkach, nie wszystkie sukulenty nadają się do zimowania na zewnątrz. Wyjątkowymi gruboszami, które bez problemu znoszą niskie temperatury, są rojniki i rozchodniki, które często goszczą na naszych skalniakach. Na rabatach równie wspaniale, będą się prezentować agawy meksykańskie.

W przypadku zim mroźnych i bezśnieżnych sukulenty w ogrodzie należy okryć, aby bez uszczerbku przeczekały do cieplejszej pory roku. Same sukulenty ogrodowe możemy otulić grubą warstwą agrowłókniny, natomiast podłoże wokół nich należy pokryć sporą ilością igliwia. Dobrym rozwiązaniem będzie uprawa sukulentów w donicach, co umożliwi przechowanie ich w domu, gdy warunki na zewnątrz nie są sprzyjające. Takie rozwiązanie sprawi, że w naszych ogrodach będziemy mogli podziwiać również oryginalne agawy czy aloesy.

Podłoże do sukulentów

Niezależnie od tego czy będziemy uprawiać sukulenty w donicach czy w gruncie, zawsze należy im zapewnić odpowiednie podłoże. W naturze rosną one w glebach suchych, często skalistych, z niewielkim poziomem wilgotności. Również sukulenty w ogrodzie powinny mieć zapewnione podobne podłoże. Najważniejszą wytyczną podczas przygotowywania podłoża do sukulentów, jest zapewnienie tym roślinom odpowiedniego drenażu. Sukulenty zdecydowanie nie tolerują nadmiaru wody, jeśli nie zapewnimy im swobodnego jej odpływu – możemy je szybko stracić.

Optymalne podłoże do sukulentów to mieszanka uniwersalnego substratu i żwirku o bardzo drobnej granulacji. Tak przygotowane podłoże zapewni sukulentom odpowiednią temperaturę i drenaż. Ponadto możemy je wzbogacić rozdrobnioną korą, która umożliwi odpowiednie napowietrzanie systemu korzeniowego roślin. Mieszankę taką możemy przygotować sami lub nabyć gotowe podłoże w  sklepie ogrodniczym. Podłoże dla sukulentów nie powinno być zbyt wilgotne. Jeżeli rośliny rosną w ogrodzie, to podlewamy je jedynie w czasie przedłużającej się suszy. Rośliny hodowane w doniczkach np. na zadaszonych tarasach wymagają częstszego podlewania.

Sukulenty w donicach

Znacznym ułatwieniem w uprawie sukulentów będzie posadzenie ich w donicach. W takim przypadku możemy przemieszczać rośliny np. przy zmianie aranżacji ogrodu lub przechowywać je w pomieszczeniu w okresie zimowym. Oryginalne sukulenty będą świetnie prezentować się np. w donicach z cortenu lub betonowych, oferowanych przez World of Flowerpots. Wyeksponowane w ten sposób sukulenty będą stanowiły ciekawy akcent w każdym ogrodzie.

Donice które pokochają sukulenty

Agenda
Zapytanie