Projektowanie ogrodu – styl skandynawski krok po kroku

ogród w stylu skandynawskim

Chcesz, by Twój ogród był naturalny, minimalistyczny, dobrze się prezentował i zarazem cechował się praktycznością pod kątem użytkowania? Coraz więcej osób decyduje się zatem na styl skandynawski. Jak zaprojektować taki ogród obok swojego domu krok po kroku? Jakie donice, rośliny i meble będą odpowiednie?

Donica betonowa Nicola 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica betonowa Nicola 4800 x 800 x h:800 [mm]
Donica betonowa Hydra 21200 x h:800[mm]
Donica betonowa Francesco 71500 x 500 x h:500 [mm]

Czym cechuje się ogród w stylu skandynawskim?

Chcesz odpowiednio zaprojektować ogród? Jeśli marzy Ci się styl skandynawski, to warto pamiętać o kilku charakterystycznych cechach. Na pewno są to prostota, praktyczność, uniwersalność, proste linie, rezygnacja z bogatego zdobnictwa i skromna kolorystyka… Tutaj stawia się generalnie na minimalizm. Warto zauważyć, że do tego ogrodu świetnie zatem pasują rozmaite elementy małej architektury. Są to np. donica ogrodowa betonowa, czy donica corten. Eksperci zaznaczają, że cechami wyróżniającymi są również naturalność i zamiłowanie do surowej roślinności. Jeśli zamierzasz zaprojektować ogród w tym stylu, to pamiętaj o prostych liniach. Dotyczy to nie tylko ogrodowych konstrukcji, ale też nawierzchni. Minimalizm przejawia się również m.in. w kolorystyce. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj takie barwy, jak np. biała, beżowa, brązowa, czy odcienie szarości itp. Z tego względu nie ma problemu, by w Twoim ogrodzie była ulokowana np. donica na kółkach.

Ciekawa propozycja dla właścicieli małych, średnich i dużych ogrodów

Styl skandynawski jest uniwersalny. Może być zastosowany przez posiadaczy małych, średnich i dużych ogrodów. Nie masz zbyt wiele wolnego terenu do zagospodarowania? Nie szkodzi! Jedną z cech stylu skandynawskiego jest przecież minimalizm (biorąc pod uwagę m.in. konstrukcje, liczbę donic, rodzaj roślin i elementów dodatkowych). Dzięki temu możesz optycznie powiększyć powierzchnię swojego ogrodu. Jak dużo elementów małej architektury zastosować? To zależy od wolnego miejsca. Warto zaś zdecydować się np. na donice ogrodowe czarne w odpowiedniej liczbie, aby cała kompozycja nie była przytłoczona. Pamiętaj, że tutaj mocno liczy się także prostota pod kątem użytkowania. Dotyczy to całego ogrodu i poszczególnych jego elementów. Projekt powinien zatem zakładać odpowiednio dużo wolnej przestrzeni do swobodnego poruszania się po danej lokalizacji.

Styl skandynawski – jakie donice wybrać

Niewątpliwie styl skandynawski jest związany z minimalizmem. Jakie zatem donice wybrać? Należy zdecydować się na elementy małej architektury, które są odpowiednie pod kątem zastosowanego materiału. Dobrze sprawdzają się np. produkty betonowe, ze stali corten, czy aluminiowe (pamiętaj też o kolorystyce). Poza tym bardzo ważne jest dopasowanie do całej aranżacji w aspekcie gabarytów – warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania ogrodu. Nieodpowiednie będą natomiast doniczki ozdobne. Elementy dekoracyjne (szczególnie w dużej liczbie) rozpraszają uwagę i w ogóle nie pasują do tej aranżacji. Nawet jak masz dużo wolnej przestrzeni w przydomowym ogrodzie, to i tak warto zrezygnować z rzeczy, które nie są funkcjonalne – dlatego poleca się np. duże donice na zewnątrz (betonowe) na kółkach. Dzięki temu transport, a potem prace pielęgnacyjne i porządkowe będą mogły być wykonywane szybko i sprawnie.

Styl skandynawski – jakie rośliny wybrać?

Nie wiesz, jakie rośliny wybrać do tej aranżacji? Projektując ogród trzeba pamiętać o tym, że styl skandynawski preferuje rośliny, które są bardzo proste w uprawie. To ma być ogród przeznaczony dla osób zapracowanych, które chcą posiadać coś pięknego obok swojego domu, a jednocześnie mają mało czasu, aby regularnie troszczyć się o to zagadnienie. Pamiętaj również o otwartości. W stylu skandynawskim rekomendowana jest mniejsza liczba roślin. Dlaczego? Jeśli roślinek będzie za dużo, to spowoduje to efekt przytłoczenia. Dodatkowo wolna przestrzeń w ogrodzie może nie być do końca optymalna pod kątem swobodnego poruszania się… Decydując się na rośliny, weź pod uwagę powyższe kwestie, a także dokładnie poznaj ich wymagania. Jest to istotne, aby zdecydować się na odpowiednie wysokie doniczki plastikowe (niekiedy są zaś potrzebne dość duże produkty, aby rośliny mogły swobodnie się rozwijać). Jakie zaś rośliny są często uprawiane w stylu skandynawskim? To np. świerki, sosny, buki, jałowce czy paprocie.

Styl skandynawski -meble uzupełniające ogród

Decydując się na styl skandynawski, nie możesz zapominać o odpowiednich meblach. Będzie to idealne uzupełnienie całej aranżacji. Jak już wiesz, tutaj rządzi minimalizm. Dobrym pomysłem będą zatem proste bryły i geometryczne kształty. Takie elementy wyposażenia ogrodu czy tarasu zapewnią komfort, wygodę, odpowiedni design, a jednocześnie nie będą zbyt mocno rzucały się w oczy. Liczy się także stosowna kolorystyka. Możesz swobodnie zdecydować się na meble szare, białe czy beżowe (dodatki mogą być np. czarne). Wybrane przez Ciebie meble do stylu skandynawskiego powinny być również solidne, wytrzymałe i łatwe w konserwacji. Świetnie sprawdzają się tutaj elementy drewniane, wiklinowe, czy nawet z techno rattanu.

Agenda
Zapytanie