JAK SAMODZIELNIE STWORZYĆ OGRÓD SKALNY?

Ogród skalny

Jeżeli w swoim przydomowym ogrodzie chce się mieć trochę natury, warto pomyśleć o założeniu skalniaka. Kilkanaście lat temu wraz z modą na mały skalniak w każdym ogrodzie, w sklepach ogrodniczych pojawiło się mnóstwo roślin dobrze czujących się na skalnym podłożu. Jest to świetna sytuacja dla wszystkich, którzy planują ogród tego typu. Przydomowy skalniak nie zawsze dokładnie odwzorowuje naturę, jednak zazwyczaj przypomina górską łąkę. Zakładając samodzielnie ogród skalny, niekoniecznie trzeba szukaj informacji w temacie ogród skalny projekt. Nie są to czynności zbyt skomplikowane, pod warunkiem, że będzie się przestrzegało kilku zasad. Jedną z nich jest ta, by podczas planowania układu kamieni i roślin, zrezygnować z regularnych figur geometrycznych. Natura raczej nigdy nie „projektuje” za pomocą cyrkla i linijki.

GDZIE ZLOKALIZOWAĆ OGRÓD SKALNY?

Gdy już jest ogólny pomysł na skalniak, następnym etapem bywa ustalenie lokalizacji. W średnich i małych ogrodach, najlepiej wygląda on gdzieś z boku, sprawnie wkomponowany w otoczenie. Dobrze wtedy prezentuje się przy skarpach i murkach, jako część suchego strumienia lub nieco kamienistego terenu przy altanie. Dobrze też widać go przy schodach prowadzących na taras lub do domu. Wtedy łatwiej go komponować z gotowymi donicami z betonu, w których posadzone są kwiaty kwitnące przez większą część roku lub małe iglaki. Nawet w dużym ogrodzie, wielka skalista wyspa nie będzie wyglądać naturalnie, ale skalniak przy kamiennych schodkach, już tak. Takie schodki mogą być również częścią ogrodowych ścieżek, i posadzenie w ich sąsiedztwie niskich, skalnych roślin może być dobrym pomysłem. Tak więc w dużych ogrodach można posadzić górskie rośliny, które będą uzupełniać wolne przestrzenie między  kamieniami, użytymi do budowy ścieżek. W dużym ogrodzie  można swobodnie zaprojektować kamienne ścieżki i żwirowe rabaty.

ZAKŁADANIE SKALNIAKA

Każdy, to zastanawia się jak zrobić skalniak w ogrodzie, myśli nad kolejnością pierwszych czynności. Przede wszystkim trzeba wybrać miejsce, a potem je uporządkować, odchwaścić i utwardzić. Następną czynnością, będzie układanie kamieni, według wcześniej sporządzonego planu. Po tej czynności, można dosypać między nie ziemi i podlać, czekając aż następna warstwa ziemi osiądzie. Zakładając skalniak krok po kroku, trzeba już mieć wizję roślin, które będą tam rosły. Dobrze jest posadzić je w grupach, po kilka z jednego gatunku. Powinny kontrastować ze sobą kolorem, charakterem i wysokością. Wtedy wyglądają naturalnie. Wybierając rośliny do skalniaka, trzeba zdecydować się na taką ilość, by uniknąć nadmiernego stłoczenia. Rośliny muszą mieć miejsce na wzrost. Po zasadzeniu można obsypać je wokół drobnym żwirem lub kawałkami kory.

JAKIE ROŚLINY

Na skalniak nadają się nie tylko rośliny wysokogórskie. Zazwyczaj gromadzi się w nich różnorodne gatunki, które rzadko w naturze występują w takich zestawach. Przede wszystkim są to gatunki niskie, płożące, które mogą intensywnie pachnieć i tworzą zwarte dywany. Częstymi odmianami do skalnego ogrodu bywają rośliny o liściach zielonych również zimą. Świetnie prezentują się też niskie odmiany cebulowe, takie jak tulipany botaniczne, szafirki czy przebiśniegi. Planując jednak zakładanie skalniaka, trzeba pomyśleć o umiarze, żeby uniknąć „pstrokacizny”. Dodatkowo należy planować wyższe rośliny z tyłu, a niższe po brzegach i z przodu.

PIELĘGNACJA

Spora ilość początkujących ogrodników, po przeprowadzeniu wszystkich czynności nie zastanawia się jak dbać o skalniak w ogrodzie, by stale cieszył oczy. Tymczasem taki ogród wymaga ciągłego starania i uwagi. Rośliny wymagają ciągłego podlewania, zwłaszcza w okresie, gdy się przyjmują. Trzeba też je regularnie plewić a niektóre nawet zabezpieczać na zimę. Rośliny skalne na ogół nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o nawożenie. Warto jednak na początku użyć podłoża torfowego zmieszanego z kompostem.

POMOGĄ PRZYGOTOWANIU MIEJSCA NA SKALNIAK

Agenda
Zapytanie