JAK PODLEWAĆ KWIATY PODCZAS URLOPU?

Konefka do podlewania kwiatów

KWIATY A URLOP

Słońce świeci co raz wyżej. Właśnie zaczęła się wiosna. Czas upływa tak szybko, że ani się nie obejrzymy i nadejdzie lato. A wraz z nim wymarzony czas urlopu. Wielu z nas planuje już swój urlop z dużym wyprzedzeniem. Często pod koniec zimy bądź wczesną wiosną. Warto też w tym czasie zastanowić się nad zapewnieniem naszym roślinom właściwej pielęgnacji w czasie naszej nieobecności. I nawet jeśli nam się wydaje, że kwiaty doniczkowe a wyjazd na kilka dni nie współgrają, to warto – właśnie wiosną – przetestować różne sposoby nawadniania roślin podczas urlopu. Więc jak podlewać kwiaty podczas naszej nieobecności? Są różne możliwości, aby być spokojnym podczas naszego wypoczynku poza domem.

JAK ZABEZPIECZYĆ ROŚLINY PRZED WYJAZDEM

Sezon zwykle zaczynamy od przesadzania roślin doniczkowych. Warto zakupić podłoże z hydrożelem, który zapewni roślinom właściwe nawodnienie przez długi czas. Hydrożel magazynuje wodę w glebie, by potem stopniowo oddawać ją roślinom. Substancja ta pozwala znacznie wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi podlewaniami roślin. Na początku musimy podlewać rośliny bardzo obficie, aby hydrożel maksymalnie nasiąkł wodą.

Donica betonowa Diego 31200 x 500 x h:500 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 242000 x 500 x h:605 [mm]

PODLEWANIE KWIATÓW PODCZAS URLOPU

Najprostszym sposobem jest zakup tzw. “automatycznej konewki”, czyli automatycznego systemu nawadniania. Wiąże się to jednak z dość sporym wydatkiem. System taki składa się z transformatora z włącznikiem czasowym (potrzebuje więc źródła prądu, transformator uruchamia codziennie nawadnianie na określony czas), pompy, przewodów rozdzielających, różnych rozdzielników wody (aby dopasować do zróżnicowanych potrzeb roślin), uchwytów mocujących. Ale zanim wydamy tych kilkaset złotych może warto przyjrzeć się tańszym sposobom zabezpieczenia w wodę kwiatów doniczkowych.

Tanim i praktycznym rozwiązaniem jest zakup kul nawadniających. Kule napełniamy wodą i wbijamy rurkę w podłoże w doniczce. Kule te można nabyć w różnych kolorach i rozmiarach. Mogą stanowić ciekawą ozdobę naszych roślinnych aranżacji. Zamiast kul możemy użyć napełnionych wodą plastikowych butelek po wodzie mineralnej typu PET. W sklepach ogrodniczych można dostać odpowiednie nakrętki, które zapewnią – przy pomocy trzpienia – stabilne zamocowanie butelek w podłożu oraz odpowiedni wypływ wody do gleby. Jeśli jednak nie uda nam się dostać tego rodzaju końcówek, wystarczy w korku zrobić kilka otworów i stabilnie umocować butelkę w donicy, korkiem w podłożu.

Rośliny o dużym zapotrzebowaniu na wodę możemy umieścić w wannie (musimy mieć jednak dostęp naturalnego światła – łazienkę z oknem) albo dużej misie, do której wlejemy wodę. Oczywiście donice muszą posiadać otwory w dnie oraz odpowiedni drenaż, który zapobiegnie gniciu korzeni, aby tym sposobem zaopatrywać posadzoną roślinę. Poziom wody nie może przekraczać wysokości drenażu.

Nie każda donica jednak nadaje się do umieszczenia w wodzie, dlatego warto spróbować podlewania od góry. Jak nawadniać kwiaty tym sposobem? Źródło wody musi być umieszczone powyżej donic z roślinami. Jeden koniec łatwo namakającego sznurka umieszczamy w pojemniku z wodą, a drugi koniec prowadzimy do donicy. W tym przypadku starajmy się przez kilka dni przed wyjazdem obserwować to nawodnienie aby zapobiec ewentualnemu wyciekaniu wody niejako “po drodze”, np. na załamaniu sznura.

JAK ZABEZPIECZYĆ ROŚLINY PRZED WYJAZDEM

Wyżej podałam kilka sposobów nawadniania roślin. Ale zanim podejmiemy decyzję o sposobie podlewania, pamiętajmy, że w czasie naszej nieobecności mieszkanie nie będzie wietrzone. Dlatego lepiej zdjąć rośliny z nasłonecznionych parapetów. Musimy też wziąć pod uwagę zapotrzebowanie roślin na wodę. Kaktusy i sukulenty najprawdopodobniej przetrwają czas naszej nieobecności zupełnie bez podlewania. Wystarczy, że je podlejemy bezpośrednio przed wyjazdem i zaraz po powrocie. Niektórym roślinom wystarczy zupełnie niewielka ilość wody. Ale są rośliny, które potrzebują wilgotnego wręcz środowiska. Możemy dla nich stworzyć mini szklarnię, zawieszając nad nimi np. folię, na której skraplać będzie się para pochodząca z transpiracji. Zanim jednak założymy folię musimy dość obficie skropić ich liście wodą. Nie zapomnijmy wykonać w folii otworów, które zapewnią dostęp powietrza, bo inaczej roślina zgnije. Rośliny tarasowe lepiej przestawić w miejsca zacienione, aby zapobiec nadmiernemu parowaniu wody. Możemy też wokół donic z roślinami ustawić kilka naczyń wypełnionych wodą, która parując stworzy odpowiedni mikroklimat wokół nich.

Donice oferowane przez naszą Firmę mają ścianki wyłożone od wewnątrz warstwą styropianu, która zimą zabezpiecza korzenie roślin przed przemarzaniem, a latem nie pozwala na nadmierne nagrzewanie podłoża. Otwory odpływowe nie pozwolą na zbytnie przelanie roślin, a w czasie silnych mrozów nie pozwolą na zamarzanie nadmiaru wody w obrębie korzeni. Przy zastosowaniu właściwego drenażu pielęgnacja roślin przyniesie nam satysfakcję a roślinom pozwoli przetrwać w ekstremalnych nawet warunkach.

Pozostaje nam już tylko życzyć przyjemnego urlopu.

Przykładowe donice z naszej oferty

Agenda
Zapytanie