Jak funkcjonalnie zaprojektować mały ogród?

Ogród funkcjonalny

W miejscach, gdzie przed domem możemy pozwolić sobie na niewielki ogródek, chcemy wykorzystać dostępną przestrzeń maksymalnie. Powinna pełnić funkcję dekoracyjną, użytkową oraz być doskonałym miejscem codziennego relaksu. Przed rozpoczęciem planowania warto zdać sobie sprawę, że jeśli mamy mały ogród to musimy ograniczyć ilości elementów w nim występujących. Dobrym pomysłem będzie zastanowienie się, jaka powinna być główna funkcja ogródka i dostosowanie do niej roślinności oraz wyposażenia. Nadmiar jest niepotrzebny, zbyt duże zróżnicowanie roślinnych dekoracji oraz zapełnienie całej, dostępnej przestrzeni nie będzie atrakcyjne wizualnie. Stanie się natomiast kłopotliwe podczas prac, związanych z utrzymaniem ogrodu.Pamiętaj również o tym, że odpowiednia ilość trawy i innych roślin zielonych pomoże stworzyć naturalne otoczenie oraz dodatkowo podkreśli Twój piękny projekt.

Mały ogród marzeń – stwórz go według swoich potrzeb

Rozpoczynając projektowanie ogrodu o niewielkich rozmiarach warto dobrać rośliny, które posiadają niskie tempo wzrostu oraz nie osiągają bardzo dużych rozmiarów. Warto pomyśleć o ustanowieniu kilku stref, wyraźnie oddzielonych naturalnymi elementami oraz pozostawienie jak największej przestrzeni trawnika, który optycznie powiększy przestrzeń ogródka. Elegancki mały ogród to również jego ogrodzenie. Wyglądające na lekkie, ażurowe ogrodzenie optycznie nie przytłoczy ogrodu, a obsadzenie go roślinnością pozwoli spoić przęsła z powierzchnią ogrodu. Uzyskamy w ten sposób płynne przejście, stwarzające wrażenie większej przestrzeni. Doskonałym pomysłem, który można zastosować, aby nowoczesny mały ogród wydawał się większy, to kręte ścieżki oraz opływowe kształty poszczególnych stref ogrodu.

W mieście też można wypocząć

Najczęściej mały ogród w mieście chcemy urządzić pod kątem relaksu z książką na świeżym powietrzu. Niewielki, nowoczesny taras i komplet mebli wypoczynkowych sprawdzi się doskonale. Wśród dostępnych modeli warto wybierać praktyczne, kompaktowe, np. ławki, mieszczące pojemnik na tekstylia lub narzędzia ogrodowe. Rośliny użytkowe, takie jak zioła i niewielkie warzywa można umieścić w donicach ustawionych niedaleko okna tarasowego. Podczas gotowania można  mieć do nich łatwy dostęp. Połączenie funkcjonalności z funkcją wypoczynkową pozwoli stworzyć swój prywatny, mały azyl wśród miejskiego zgiełku.

Mały ogródek aranżacje

Wybierając rośliny do małego ogrodu, warto zwrócić uwagę na konieczność rozświetlenia i poszerzenia przestrzeni. Wybierajmy rośliny długo kwitnące oraz niewielkie odmiany iglaków, zapewniających odrobinę zieleni przez cały rok. Sadzenie roślin może odbywać się grupkami tego samego gatunku, co pozwoli uzyskać wyraźne oddzielenia stref ogrodu. Nie wprowadzajmy dużego zróżnicowania, lepiej zdecydować się na kilka gatunków. Kwiaty w małym ogrodzie mogą również zostać umieszczone w gustownych, modnych donicach, które spoją koncepcyjnie roślinne dekoracje z charakterem elewacji budynku i ogrodzenia. Mały ogród kwiatowy doskonale wygląda, kiedy kwitnące rośliny są w zbliżonej tonacji kolorystycznej. W małym ogródku warto wykorzystać donice na kwiaty ogrodowe, które pozwolą na swobodne aranżacje przestrzeni i dodanie wysokości kompozycjom roślinnym.

Pomysły dla małego ogrodu

Jednolitość wprowadza ład, tak ważny w małym ogrodzie. Planując, jak zbudować mały ogród warto wziąć pod uwagę uwarunkowania roślin. Inaczej dobierzemy kwiaty, krzewy i karłowate drzewka do miasta, inaczej na wieś. Niektóre rośliny źle znoszą zanieczyszczenie powietrza, są również odmiany, którym ono nie przeszkadza. Dobrym sposobem na aranżację małego ogrodu jest zastosowanie donic, które wraz z roślinami, mniej odpornymi na surowe warunki pogodowe, można przetransportować do wnętrza. Okres zimowy w małym ogrodzie nie powinien być zagrożeniem dla roślin i dekoracji. Warto pomyśleć o osłonach oraz miejscu do ich przechowywania, gdyż pozostawione w ogrodzie mogą ulec zniszczeniu.

Agenda
Zapytanie