DLACZEGO WYBIERAMY CORTEN? 

stal corten

Stal corten to materiał bardzo często wybierany zarówno przez projektantów ogrodów jak i architektów jako materiał bazowy do wytwarzania dekoracji oraz różnego rodzaju konstrukcji. Jego popularność warunkuje głównie duża możliwość tworzenia kombinacji dekoracyjnych oraz uniwersalność. Aby przekonać się o różnorodności zastosowań tego rodzaju tworzywa warto jednak poznać bliżej jego cechy oraz możliwości wykorzystania. Gdzie można użyć materiału? Jakie możliwości aranżacyjne można wprowadzić dzięki stali corten? 

DONICE ZE STALI CORTEN – ODPORNOŚĆ NA TEMPERATURĘ I SŁOŃCE 

Jest jedną z podstawowych zalet stali corten, która sprawia, że zachowuje ona estetyczny wygląd na bardzo długo. Donice z cortenu prezentują się znakomicie szczególnie w miejscach takich jak tarasy, wejścia do altan czy ogrody, gdzie warunki pogodowe takie jak deszcz czy zmiana temperatury współgrają z właściwościami materiału. Co więcej warto dodać, że wraz z upływem czasu oraz pod wpływem działania czynników atmosferycznych barwa oraz struktura powierzchni materiału ulega zmianie. Dekoracje wykonane ze stali corten przy naprzemiennym działaniu deszczu i różnic temperatury nabierają rdzawego, oryginalnego koloru. W kolejnych latach barwa tworzywa staje się coraz bardziej intensywna, a po dziesięciu latach stosowania staje się brunatna. Metal pokrywa się również warstwą odporną na rdzewienie dzięki czemu jego trwałość jest wyższa. Efekt taki daje wiele możliwości szczególnie dla wytwórców dekoracji ogrodowych takich jak tabliczki dla roślin, elementy ogrodzenia czy donice z cortenu

Donica ze stali corten Cecilia 151800 x 800 x h:705 [mm]
Donica ze stali corten Cecilia 141500 x 500 x h:705 [mm]
Donica ze stali corten Cecilia 131200 x 800 x h:1105 [mm]
Donica ze stali corten Cecilia 121200 x 500 x h:705 [mm]

CZY DONICE ZE STALI CORTEN ULEGAJĄ KOROZJI 

Stal corten należy do metali wyjątkowo odpornych na korozję. Cecha ta sprawia, że jest ona bardzo często wybierana jako tworzywo do wyrobu dekoracji oraz konstrukcji zewnętrznych. Ochronna powłoka jaka tworzy się na powierzchni donic stal corten sprawia, że metal jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, a dodatkowo dzięki nim nabiera innego efektu. W przypadku zastosowania stali corten wewnątrz pomieszczeń do uzyskania efektu rdzawej barwy konieczny jest jednak proces patynowania, który pozwala osiągnąć pożądany wygląd dekoracji. Rdzawa, estetyczna barwa zapewnia dużo możliwości dekoracyjnych tym bardziej, że wraz z upływem lat jej odcień zmienia się wprowadzając do ogrodu unikatowość oraz niepowtarzalność. Niejednorodna pomarańczowa barwa wraz z delikatnymi odcieniami brązu i rudego świetnie komponuje się z roślinnym otoczeniem tworząc oryginalną mozaikę barwną o niesamowitych odcieniach i wzorach. 

DONICE CORTEN – PRZEZNACZENIE 

Stal corten to materiał wyjątkowo uniwersalny, szczególnie ze względu na jego wielozadaniowość. Dzięki trwałości oraz dużej wytrzymałości stanowi on idealny materiał dla konstruktorów. Bardzo często sprawdza się on w konstrukcjach przemysłowych oraz technicznych, ale również jako tworzywo dekoracyjne. Warto dodać, że Corten można łączyć również z innymi tworzywami takimi jak drewno czy beton a także elementy kamienne. Tabliczki oraz donice z cortenu to również świetne rozwiązanie kompozycyjne dla różnych gatunków roślin ogrodowych oraz kwiatów rabatowych. Wyjątkową cechą cortenu jest również bardzo duża łatwość perforacji. Dzięki tej właściwości donice corten oraz inne dekoracje można zaaranżować na wiele sposobów tworząc przy ich pomocy wielorakie ozdoby ogrodowe według własnego pomysłu.  

JAK PREZENTUJĄ SIĘ DONICE Z CORTENU W OGRODZIE?

Stal corten jest w ostatnich latach coraz chętnej wybieranym materiałem. Najczęściej stosuje się ją w postaci doniczek kortenowych, które znajdują zastosowanie w miejscach takich jak tereny zielone, skwery, parki czy ogrody. Nasadzania drzew oraz krzewów w ozdobnych w donicach sprawiają, że przestrzeń prezentuje się o wiele ciekawiej. Dobrym rozwiązaniem przestrzennym jest także tworzenie alejek z donicami ogrodowymi corten, które w połączeniu z zielenią kompozycji ogrodowych tworzą niesamowitą aranżację ogrodu. Jest to jeden z najlepszych pomysłów na zagospodarowanie dodatkowego miejsca w ogrodzie. Dekoracje ze stali corten świetnie sprawdzają się także jako praktyczny dodatek na rabaty bądź grządki. Czytelne tabliczki z cortenu w różnych barwach lub z tematycznymi napisami to bardzo dobre rozwiązanie do oznaczania warzyw i owoców w ogródku. Warto dodać, że corten jest również idealnym tworzywem na niskie ogrodzenia, płotki oraz bramki w ogrodzie, które ze względu na zmianę barwy tworzą śliczne zestawienie z naturalną roślinnością. Donice corten są dostępne w różnych wielkościach, dlatego też z łatwością można dopasować je do gabarytów sadzonek oraz ilości miejsca w ogrodzie. Dekoracje ze stali corten są bardzo unikatowe, wytrzymałe a jednocześnie zachowują ładny i estetyczny wygląd nawet przez wiele lat z tej przyczyny coraz częściej wybierane są przez dekoratorów ogrodów. Dekoracje z cortenu to modne oraz stylowe rozwiązanie nie tylko dla każdego miłośnika modernistycznych aranżacji w ogrodzie ale również dla koneserów aranżacji vintage, którzy w odcieniach rudnego odnajdą świetny urozmaicenie dodatków ogrodowych.  

Przeczytaj także artykuł „Donice z cortenu- informacje o materiale

Donica ze stali corten Cubi 81400 x 1400 x h:800 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 211800 x 800 x h:600 [mm]
Donica ze stali corten Cecilia 91400 x 1400 x h:905 [mm]
Agenda
Zapytanie