JAK SADZIĆ ROŚLINY W DUŻYCH DONICACH?

duże donice betonowe

Głównym elementem dekoracyjnym każdego ogrodu i tarasu są donice wraz z kwitnącymi w nich roślinami. Na rynku dostępne są różnorodne modele donic, o różnych kształtach, kolorach i z różnego materiału. Wybierając donice na taras należy zwrócić uwagę na odpływ wody. W donicach jest to niezbędny element, umożliwiający usuwanie nadmiaru zgromadzonej w donicy wody.

Donica betonowa Geraldo 102000 x 500 x h:500 [mm]
Donica betonowa Alessandro 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica betonowa Agnese1500 x h:290[mm]
Donica betonowa Matteo2000 x h:380[mm]

ZALETY DUŻYCH DONIC OGRODOWYCH

Duże donice ogrodowe mają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest to, że można w nich sadzić również rośliny, które zasadniczo mogą rosnąć jedynie w gruncie. W dużych donicach na nóżkach można uprawiać krzewy, a nawet niewielkie drzewka ozdobne.

Jak prawidłowo wypełnić duże donice ogrodowe?

Aby posadzone w donicach rośliny rosły prawidłowo i cieszyły oko właścicieli należy zadbać o odpowiednie wypełnienie donicy. Wybierając donice trzeba pamiętać o przeznaczeniu i właściwościach danej donicy. Po wyborze odpowiedniego produktu można przygotować odpowiednie składniki do jej wypełnienia.

Bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie czy podłoże, na którym ma stać donica na pewno jest odpowiednie. Na ostateczną masę donicy po jej wypełnieniu wpływa tworzywo, z jakiego została wykonana. Dlatego ogromne znaczenie ma to, czy podłoże, na którym zostanie postawiona jest wystarczająco wytrzymałe.

Donice betonowe prwidłowe obsadzenie
Donice betonowe prwidłowe obsadzenie

Wypełnienie donicy krok po kroku

Duża donica ogrodowa powinna zostać ocieplona styropianem. W zależności od wielkości donicy, wewnętrzne boki pojemnika wypełnić styropianem o grubości 2-5 cm. W ten sposób system korzeniowy roślin zostaje zabezpieczony przed przemarznięciem zimą oraz przegrzaniem latem. Donice stworzone z betonu wymagają szczególnej uwagi, jeśli nie posiadają one nóżek należy umieścić pod donicą gumowe podkładki o grubości 2 cm. Dzięki temu otwór odpływowy nie jest zablokowany, a donica nie uszkodzi się w przypadku odwilży. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym na początku tworzenia wypełnienia, gdy jeszcze stworzenie ocieplenia jest możliwe.

Kolejną ważna kwestią jest stworzenie odpowiedniego drenażu donicy. Jest to najbardziej istotny element, ponieważ dzięki niemu możliwe jest prawidłowe odprowadzanie wody z donicy. Dodatkowo, drenaż zabezpiecza wewnątrz otworu odpływowego przed zatkaniem. Tworząc drenaż należy zwrócić uwagę na wielkość donicy. W dużych donicach należy wsypać 5 centymetrów kamieni, zaś do małych wystarczą 2 centymetry.

Następnie należy zastosować keramzyt, którego zadaniem jest zabezpieczenie wilgoci na dnie donicy. Dzięki temu, korzenie rośliny nie mają stałego kontaktu z wodą. Dzięki zdolności chłonienia wody, jest on odporny na działanie grzybów i pleśni, a roślina nie choruje.

Następnym elementem wypełnienia donicy jest zastosowanie siatki cieniującej. Zabezpiecza ona drenaż przed zatkaniem otworu odpływowego od wewnątrz oraz przed zabrudzeniem. Zastosowanie się do poniższych zaleceń ułatwi oczyszczanie otworu odpływowego, co zniweluje ryzyko uszkodzenia donicy w zimie (gdy pojawią się mrozy).  

Ostatnim elementem wypełnienia donicy jest odpowiednia ziemia. Dobrej jakości produkt powinien zawierać glinki i torf oraz być wzbogacony nawozami wieloskładnikowymi. Podłoże do kwiatów powinno być przepuszczalne i przewiewne, co zapewni korzeniom odpowiednie warunki rozwoju roślin.

Po dodaniu pierwszej warstwy podłoża należy umieścić na nim roślinę, obsypując ją dookoła ziemią. Ważne jest, aby ziemia dokładnie i delikatnie zakrywała korzenie. Gdy roślina w donicy jest stabilnie okryta ziemią, można dołożyć ziemię, aby poziom w donicy był równy. Można delikatnie ją ubić, ponieważ po podlaniu wodą i tak opadnie i konieczne będzie dosypanie ziemi.

Jakie możliwości dają duże donice ogrodowe?

Donice ogrodowe dają wiele możliwości aranżacji przestrzeni, a szeroki wybór produktów na rynku pozwala znaleźć coś odpowiedniego dla każdego, nawet najbardziej wymagającego konsumenta.

Donice ogrodowe świetnią sprawdzą się do sadzenia w nich roślin jednorocznych, jak i wieloletnich. Duże modele są szczególnie atrakcyjne, ponieważ umożliwiają posadzenie w nich drzew i krzewów ozdobnych. Dzięki odpowiednim donicom można wprowadzić trochę w zieleni w miejsca, gdzie nie jest to możliwe w inny sposób, np. na tarasie, balkonie lub zielonych dachach.

Donice nie są jedynie pojemnikami na rośliny, mają znacznie więcej funkcji. Są ważnym elementem kompozycji przestrzeni. Różnorodne modele, o różnych kształtach, kolorach i wymiarach tworzą piękne kompozycje. Duże donice ogrodowe mogą być stosowane w zarówno mniejszych, jak i większych przestrzeniach. Przestrzeń ogranicza jedynie ilość użytych donic, w małych wnętrzach może wystarczyć tylko jedna, zaś w większych można wykorzystać więcej donic.

Odpowiednie donice ogrodowe mogą być bardzo efektywne i stylowe, wspaniale wyróżniając przestrzeń. Są chętnie stosowane w miejscach publicznych, ogródkach przy kawiarniach, firmach, biurach, restauracjach oraz dekoracji przestrzeni publicznej. Chętnie wykorzystuje się je także w strefach prywatnych: tarasach, balkonach i zielonych dachach. Można je także wykorzystywać jako parawany, zapewniając w ten sposób odrobinę zieleni.

Donica ze stali corten Cecilia 61000 x 1000 x h:1105 [mm]
Donica betonowa Nicola 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica betonowa Davide 51000 x 1000 x h:800 [mm]
Donica aluminiowa Apollo 191200 x 1000 x h:905 [mm]
Agenda
Zapytanie