Czy duże donice miejskie z włókna szklanego mogą znajdować się w przestrzeni publicznej?

duże donice miejskie z włókna szklanego

Zielone i kwitnące rośliny wyglądają dobrze w każdej przestrzeni, zarówno prywatnej jak i publicznej. Przestrzenie miejskie charakteryzują się niewielką ilością roślinności, dlatego warto wprowadzać je każdymi dostępnymi środkami. Jednym ze sposobów dodania zieleni w miejscach publicznych jest zastosowanie donic miejskich. Są one znakomitym elementem dekoracyjnym, a wraz z posadzonymi rośliny tworzą piękne aranżacje. Jednym z rodzajów donic miejskich są donice z włókna szklanego.

Jakie są zalety donic z włókna szklanego?

Jedną z podstawowych zalet, docenianą zwłaszcza przed osoby chcące żyć zgodnie z naturą, jest ekologiczny proces produkcyjny. Do produkcji tych donic miejskich nie wykorzystuje się żadnych szkodliwych dla środowiska substancji. Donice z włókna szklanego sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju roślin. Są dostępne na rynku w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Najczęściej produkowane są w kształcie sześcianu, prostopadłościanu lub kuli. Doskonale pasują do stylów klasycznych oraz industrialnych.

Oprócz estetycznego wyglądu donice miejskie z włókna szklanego cechuje także bardzo duża wytrzymałość. Włókno szklane jest bardzo trwałym materiałem, odpornym na zarysowania i uderzenia. Dodatkowo, materiał jest także odporny na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak niskie i wysokie temperatury, wilgoć i opady deszczu, dlatego donice z powodzeniem można wykorzystywać na zewnątrz. 

Co warto wiedzieć o donica miejskich z włókna szklanego?

Dla niektórych klientów wadą donic jest ich dość wysoka cena. Są to jednak produkty wysokiej jakości, w stosunku do której ich koszt nie jest mocno wygórowany. Ważną kwestią jest to, że donice z włókna szklanego nie sprawdzą się w hodowli niektórych gatunków roślin. Są to głównie rośliny z silnie rozrastającym się systemem korzeniowym, mającym tendencje do drewnienia (np. bambusy). Nie powinno się także wybierać bardzo wysokich roślin, tak aby nie przekraczały one dwukrotności wysokości donicy. Jest to bezpieczny parametr, przy zachowaniu którego nie ma ryzyka uszkodzenia donicy lub deformacji roślin. Ważny jest także sposób przechowywania donicy miejskiej, nie powinna być ona we folii dłużej niż 48 godzin, aby nie doprowadzić do spękania lub odparzenia materiału.

Duże donice miejskie z włókna szklanego

Producenci donic miejskich oferują produkty w różnych rozmiarach. Zaletą włókna szklanego jest jego niska waga, dlatego możliwe jest produkowanie dużych donic o małej wadze. Jest to bardzo korzystne, ponieważ ułatwia późniejsze przenoszenie donicy wraz z posadzonymi roślinami. Niska waga produktu pozwala także wykorzystywać je na balkonach i tarasach. Często zastosowanie w takich miejscach donic z innego materiału jest niemożliwe ze względu na ryzyko zbyt dużego obciążenia konstrukcji. Na rynku dostępne są także modele z wysokimi nóżkami, umożliwiającymi transportowanie donic za pomocą wózków widłowych lub innych urządzeń transportowych. Jest to bardzo wygodne, oraz znacząco ułatwia transport dużych donic wraz z roślinami. 

Jak sadzić roślin w dużych donicach miejskich z włókna szklanego?

Jak każda, również donice z włókna szklanego muszą posiadać drożne otwory drenażowe. Są one niezbędne, aby nadmiar wody był na bieżąco usuwany, a rośliny rosły prawidłowo. Jeśli donica nie posiada takich otworów, można je wykonać samodzielnie przy pomocy wiertarki i wiertła o średnicy 10-12 cm. Ilość otworów powinna być proporcjonalna do wielkości donicy.

Przed posadzeniem roślin warto także odpowiednio ocieplić donicę, przy pomocy styropianu. Styropian należy dociąć do rozmiarów ścian bocznych donicy, a następnie je nim wyłożyć. Jest ważny element przygotowania donicy, którego nie powinno się opuszczać. Dzięki tak ocieplonej donicy, system korzeniowy roślin zostanie zabezpieczony przed przemarzaniem w zimie, oraz przegrzewaniem w lato. Oprócz tego, wyłożony styropian zmniejszy objętość donicy, a tym samym potrzebną ilość keramzytu i podłoża.

Na dno donicy należy wsypać keramzyt, proporcjonalnie do jej wielkości (do donicy o wysokości 35 cm, odpowiednie będzie ok. 7 cm keramzytu). Ma on za zadanie zabezpieczyć korzenie roślin przed bezpośrednim kontaktem z wodą oraz stworzyć rezerwę wilgoci. Porowata struktura keramzytu chłonie wilgoć oraz izoluje ją od korzeni roślin.

Następnym krokiem jest wsypanie odpowiedniego, pełnego w substancje odżywcze podłoża. Wsypana do donicy miejskiej ziemia musi zostać odpowiednio ubita, ponieważ bez tego pewnym czasie podłoże może zacząć osiadać. Na tak przygotowanym podłożu można sadzić rośliny, trzeba jednak pamiętać, aby nie uszkodzić ich bryły korzeniowej. Wolne przestrzenie pomiędzy sadzonkami należy uzupełnić podłożem, również je delikatnie ubijając. Na wierzch podłoża można wsypać keramzyt, który poza walorami estetycznymi będzie także chronił przed szybkim odparowywaniem wody w donicy miejskiej. 

W donicach miejskich można sadzić nie tylko kwitnące rośliny jednoroczne i byliny, ale także niewielkie drzewka i krzewy. Konieczne jest dobranie rozmiaru donicy do gatunku rośliny, ponieważ wybór zbyt małej donicy może skutkować szybką potrzebą przesadzenia roślin w większe pojemniki. 

Agenda
Zapytanie