Donice z betonu – przydatne wskazówki

Biała donica ogrodowa z roślinami

Donice z betonu

Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów donic. Na szczególną uwagę zasługują donice betonowe ogrodowe, które przede wszystkim są niezwykle trwałe, a także prezentują się niebywale atrakcyjnie. Są one dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do wszelkich wymagań.

Dlaczego zakup donic betonowych to dobry pomysł?

Wybór donic wykonanych z betonu architektonicznego (ultra betonu) wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim są one niezwykle solidne i odporne na wszelkie warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Dlatego, świetnie sprawdzają się w przestrzeni miejskiej, a także w przydomowych ogrodach. Z powodzeniem można je także ustawiać w domach. Kwiaty i rośliny świetnie wyglądają w tego typu donicach. Tworzą idealne połączenie, które stanowi wspaniałe dopełnienie wszelkich aranżacji. Donice betonowe świetnie pasują zarówno do nowoczesnych elewacji i wystrojów wnętrz, jak i do bardziej rustykalnych klimatów. Dzięki dużej wadze, nie przewracają się one nawet przy bardzo silnym wietrze, nie straszny im także mróz.

O czym należy pamiętać w przypadku donic betonowych

Aby móc się w pełni cieszyć się z donic wykonanych z betonu, a rośliny w nich zasadzone rosły i rozwijały się, należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby nigdy nie stawiać donic bezpośrednio na podłożu, które jest nieprzepuszczalne. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w takim wypadku odpływ wody jest wysoce ograniczony, albo nawet uniemożliwiony. Prowadzi to nie tylko do gnicia korzeni roślin, ale także do poważnych uszkodzeń struktur donicy w okresie mrozów.

Sprawa wielkiej wagi

Kolejną istotną kwestią jest waga donic betonowych. Są one bardzo ciężkie, szczególnie większe modele. Dlatego należy ustawiać je na solidnym podłożu. Niektóre donice nie nadają się do umieszczania na tarasach (np. drewnianych) czy balkonach. Ich konstrukcja może nie wytrzymać wagi wypełnionych donic. Ciężar donic może być także problematyczny w przypadku konieczności ich przenoszenia z miejsca na miejsce. Warto na początku, zastanowić się gdzie będą stały, tak aby stanowiły dobre dopełnienie całości i nie wymagały późniejszego przenoszenia. Ich transport wymaga użycia wózka widłowego lub innych sprzętów przeznaczonych do przenoszenia ciężkich i problematycznych przedmiotów. Szczególną trudnością może się okazać przenoszenie donic wykonanych z betonu na wyższe piętra. W niektórych przypadkach duże wymiary i waga mogą to uniemożliwić, dlatego zaleca się aby je ustawiać na parterze i w ogrodach.

Jakie rośliny w donicach?

Bardzo ważne jest także dobieranie odpowiedniej wielkości donic do rozmiarów i rodzaju roślin, które mają zostać w nich posadzone. W kwadratowych donicach, szerokich można sadzić niższe rośliny np. kwiaty, drzewka bonsai czy kaktusy. Z kolei donice prostokątne, płytkie świetnie nadają się do sadzenia sukulentów i kaktusów. Oba rodzaje świetnie prezentują się zarówno w domu na tarasie jak i na balkonie. Donice okrągłe lub kwadratowe, są zazwyczaj wyższe od ich prostokątnych odpowiedników. Można w nich posadzić drzewka i krzewy iglaste, palmy i draceny. Bardzo dobrze się prezentują w obszernych przestrzeniach miejskich oraz parkach. Często można je także spotkać w okolicy budynków publicznych np. hoteli, urzędów czy przy szpitalach. Przed zakupem warto zastanowić się jakie będzie przeznaczenie donic, gdzie staną i co będzie w nich zasadzone. Pomoże to w podjęciu prawidłowej decyzji.

Agenda
Zapytanie