DONICE BETON ARCHITEKTONICZNY – WARTO WIEDZIEĆ

Donice z betonu architektonicznego

Donice beton architektoniczny przepięknie prezentują się w okazałym ogrodzie, zarówno nowoczesnym, jak też klasycznym. Ciekawa estetyka betonu przyciąga wzrok i aranżacja niewątpliwie się wyróżnia. Trudno powstrzymać się przed zakupem tych donic! Dowiedz się, jak odpowiednio wykorzystać donice betonowe ogrodowe.

Donica betonowa Tommaso1000 x h:600[mm]
Donica betonowa Monica800 x 800 x h:700 [mm]

DONICE BETON ARCHITEKTONICZNY – CHARAKTERYSTYKA

Donice betonowe ogrodowe to ciężkie, masywne dekoracje. Zaprezentują się najpiękniej w dużym ogrodzie, przy basenie lub u wejścia do nowoczesnego budynku. Donice beton architektoniczny to dobre rozwiązanie także w przypadku przestrzeni miejskich. Niesamowity design przywodzi na myśl antyczne zdobienia, monumentalne dekoracje. Ciężar również jest w tym przypadku zaletą. Masywne donice betonowe są odporne na najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Należy tu podkreślić, że nasze donice wykonane są z tak zwanego „czystego betonu”. Donice z betonu architektonicznego uwydatniają estetykę betonu, jaka dotychczas była nieznana. Ultra beton jest również dużo bardziej wytrzymały niż jego klasyczny typ. To surowiec odporny na mróz, promieniowanie UV, różnice temperatur, substancje chemiczne i wilgoć. Nowa receptura betonu jest dobrym rozwiązaniem, zarówno pod kątem designu, jak też od strony praktycznej. Należy jednak zapoznać się z krótkim poradnikiem, dotyczącym odpowiedniego zastosowania donic z betonu.

ZASTOSOWANIE DONIC BETONOWYCH W OGRODZIE

Donice betonowe stosowane są zazwyczaj na zewnątrz. Dlaczego? Po pierwsze ich waga wymaga transportowania przy pomocy wózka widłowego. Dlatego w przypadku mieszkań zlokalizowanych na wyższych piętrach, transport donic może być bardzo utrudniony. Miejsce ustawienia donicy należy więc dobrze przemyśleć. Zmiana aranżacji może stanowić nie lada problem. Donice betonowe ogrodowe należy umiejscawiać w sposób przemyślany. Nie zawsze patio, taras lub balkon będą tu dobrym rozwiązaniem. Przed umieszczeniem donicy na balkonie lub tarasie należy zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże określić wytrzymałość konstrukcji.

Dodatkowym powodem dla którego donice betonowe umieszczane są zazwyczaj poza domem czy biurem są właściwości betonu. Konieczne jest zapewnienie prawidłowego odpływu wody z donicy zwłaszcza w okresie mrozów. Podłoże, na którym donica zostanie umieszczona musi być przepuszczalne. Gdy zdecydujemy się jednak postawić donicę na np. kostce brukowej należy umieścić ją na gumowych podkładkach o wysokości około 2 cm. Rozwiązanie to pozwoli na bezpieczny odpływ wody co zabezpieczy donicę przed trwałym uszkodzeniem spowodowanym przez zamarzającą wodę. Niezwykle ważne jest także wypełnienie donicy zapewniające drożność otworu odpływowego.

Dostosowanie donicy do wymiarów rośliny

Planując aranżację ogrodu należy również zwrócić uwagę na rodzaj wybranych roślin. Ich wielkość powinna być dostosowana do wymiarów donicy. To prawda, że donice betonowe ogrodowe mogą posłużyć do sadzenia roślin, jakie dotychczas należało uprawiać bezpośrednio w ziemi. Są to drzewka ozdobne, rozłożyste krzewy, wysokie iglaki. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić korzeniom odpowiednią przestrzeń. Miejsca w donicy nie może być zbyt dużo ani tez za mało. Korzenie niewielkich roślin zasadzonych w dużej donicy betonowej rozrastają się zanadto i może wystąpić problem z utratą odżywczych substancji koniecznych do wzrostu. Konieczne jest także dostosowanie wysokości rośliny do wymiarów donicy. Optymalna wysokość donic stanowi 1/3 wysokości rośliny.

Donice betonowe to doskonałe rozwiązanie, gdy mowa o ogrodach miejskich, zielonych zakątkach przy biurowcach, rozległych ogrodach przydomowych. Estetyka ultra betonu i ciekawy design donic sprawią, że przestrzeń nabierze nowego, niebanalnego charakteru.

Przeczytaj także artykuł – DONICE BETONOWE – CECHY I WŁAŚCIWOŚCI MATERIAŁU

Donice z betonu architektonicznego dostępne w naszym sklepie

Agenda
Zapytanie