JESIEŃ W OGRODZIE – CZYNNOŚCI, KTÓRE MUSIMY WYKONAĆ

Jesien w ogrodzie-zbieramy plony

Co robimy jesienią w ogrodzie? Ogród to miejsce, w którym spędza się dużo czasu podczas letnich dni i wieczorów. To tam można się przyjemnie zrelaksować na świeżym powietrzu i korzystać z atrakcji, które oferuje nam ogród jesienią. Jednak należy pamiętać, że po letnich rozrywkach warto pomyśleć o przygotowaniu ogrodu do nadchodzącej jesieni. Generalne porządki pozwolą na utrzymanie dobrego stanu ogrodu i sprawniejsze rozpoczęcie wiosennych prac.

Zbieramy plony

Co robimy jesienią w ogrodzie? Jesień to okres, gdzie możemy nacieszyć się naszą całoroczną pracą w ogrodzie i w warzywniaku. Jest to czas zbierania plonów i robienia przetworów: dżemów, kompotów, sałatek warzywnych. To czego nie zdołamy przetworzyć możemy zamrozić w zamrażalce nawet na kilka miesięcy. Dużą ilość warzyw typu marchew, pietruszka, seler i burak możemy przechowywać w nieogrzewanej piwnicy lub nieogrzewanym garażu. Aby warzywa nam nie wyschły w takich pomieszczeniach, warto zasypać je wilgotnym piaskiem. Ważne, aby przy tym warzyw nie myć. Musimy też pamiętać, aby nie dopuścić do przesuszenia piasku, ale też, aby nie był za mokry. Mogłoby to spowodować pojawienie się pleśni i w konsekwencji zepsucie warzyw.

Natomiast jeśli chodzi o pomidory i paprykę to możemy je wysuszyć w piekarniku. Gdy nasze warzywa zaczynają zmieniać kolor skórki na ciemniejszą to znak, że są gotowe. Dodajemy ostudzone pomidory lub paprykę do słoików i zalewamy olejem z ziołami. Jeśli chodzi o owoce to wybieramy te nie obite jabłka, gruszki i przechowujemy je w chłodnym, ciemnym miejscu. Musimy pamiętać, aby zaglądać do naszej spiżarki, aby sprawdzić stan owoców i warzyw.

Zakładanie ogrodu jesienią

Jedną z wielu czynności, które musimy wykonać jest sadzenie i rozmnażanie roślin. Na tą porę roku do sadzenia nadadzą się rośliny cebulowe: krokusy, przebiśniegi, narcyzy czy hiacynty i nie powinniśmy zapominać o tulipanach. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dużej donicy aluminiowej, w której możemy wsadzić tulipany. Do posadzenia wybieramy duże cebule, zdrowe i bez uszkodzeń. Nie mogą być z liśćmi ani korzeniami. Cebulę sadzimy piętką do dołu.  Po posadzeniu można cebulkę podlać.

Jesień to dobry okres na sadzenie drzew i krzewów owocowych. Kupując drzewka i krzewy powinniśmy zwrócić uwagę na to czy są zdrowe i czy korzenie nie są uszkodzone. Uszkodzone drzewko czy też krzew może nie przetrwać zimy. Przystępując do sadzenia wybieramy odpowiednie miejsce w ogrodzie i wykopujemy dołek. Dołek ma być takiej wielkości by przy wkładaniu korzeni do dołka ich nie uszkodzić. Dołek zasypujemy ziemią. Tworzymy kopczyk, który powinien mieć wysokość około 30 cm. Taki zabieg pozwoli na zabezpieczenie korzeni świeżo posadzonych drzew przed mrozem. Można też owinąć drzewka agrowłókniną. Wokół takiego drzewka można zamontować obrzeża aluminiowe, które mają na celu zabezpieczenie utworzonego kopczyka przed rozsypaniem na trawę.

Z kolei typowo jesienne wrzosy lub chryzantemy można posadzić w donicach z cortenu. Blacha ta pozytywnie wpływa na kolorystykę donic nie tylko wizualnie. Minerały jakie wytwarzają się na powierzchni cortenu mają pozytywny wpływ zarówno na kondycję roślin jak ich walory estetyczne.

Donica ze stali corten Cubi 242300 x 400 x h:500 [mm]
Donica ze stali corten Cubi 232000 x 500 x h:500 [mm]
Donica aluminiowa Edoardo 121500 x 600 x h:600 [mm]
Donica aluminiowa Edoardo 101200 x 1000 x h:800 [mm]

Bielenie drzewek owocowych

Jeszcze co robimy jesienią w ogrodzie? Późną jesienią wykonujemy zabieg bielenia drzewek owocowych. Bielenie wykonuje się w celu zabezpieczenia kory przed warunkami zimowymi. Do bielenia drzewek owocowych stosujemy mleko wapienne, które możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Zabieg ten możemy wykonać też na krzewach owocowych.

Pielęgnacja trawnika

Trawnik to element ogrodu, na którego punkcie można zwariować. Uwielbiamy pięknie przystrzyżone trawniki. Aby cieszyć się zielonym dywanem w następnym roku, należy porządki w ogrodzie skupić również na trawie. O czym należy pamiętać?

Musimy pamiętać o ostatnim jesiennym przycięciu trawy. Jeśli przytniemy trawę zbyt mocno zimą mogą przemarznąć korzenie. Jeśli z kolei zostawimy za długą to trawa słabiej odrośnie na wiosnę. Najlepiej przyciąć ją na wysokość około 4 cm. Należy pamiętać o regularnym usuwaniu liści opadających z drzew. Jeśli tego nie zrobimy to w okresie zimowym wilgotne liście nie pozwolą, aby tlen dostał się do trawy. To z kolei spowoduje jej gnicie. Ważnym elementem przygotowania trawnika do zimy jest jego nawożenie. Do tego zabiegu potrzebujemy nawozów bogatych w składniki takie jak fosfor i potas, za to bez azotu. Oczywiście nie możemy zapomnieć o wapnowaniu trawnika. Ta czynność jest dość istotna, ponieważ przy zbyt niskim pH gleby wyrasta nam mech. Odczyn gleby powinien być obojętny.  Nawożenie ogrodu jesienią to ważna czynność. Dzięki tej czynności ogród w przyszłym roku nam się odwdzięczy pięknymi kwiatami i dużymi plonami.

Porządki w ogrodzie

Co robimy jesienią w ogrodzie? Oczywiście musimy pozbierać połamane gałęzie, pograbić trawnik i zamieść ścieżki. Nie możemy też zapomnieć o warzywniaku.

Warzywniak w ogrodzie to miejsce, które wymaga szczególnej uwagi podczas porządków. Po udanych zbiorach pozostaje czyszczenie i sprzątanie tej części ogrodu. Od czego zacząć?

Najpierw należy pozbyć się wszystkich nadziemnych części roślin, usunąć chwasty oraz wyrwać cebulki i bulwy. Następnie warto przekopać glebę, aby ją skutecznie użyźnić. Profesjonaliści wysiewają po płon, który po przekopaniu dostarcza do ziemi potrzebnych minerałów. 

Nie można zapomnieć o regularnym odchwaszczaniu ogrodu. Dzięki takim działaniom nie będziemy musieli męczyć się z wielkimi chwastami podczas wiosny. Dobrze jest pomyśleć o nawożeniu gleby. W tym celu najczęściej wykorzystuje się kompost lub obornik. Niezależnie czy mamy warzywniak na podwyższeniu czy wyznaczony do tego celu kawałek ogrodu stosujemy się do tych samych zasad.

Zmiany aranżacji przestrzeni

Jeśli planujemy wykonanie zmiany aranżacji ogrodu część prac warto rozpocząć już jesienią. Posadzenie nowego żywopłotu czasem wymaga zmiany lokalizacji istniejących roślin. Może się zdarzyć, że nie będą one pasowały do nowego otoczenia, więc warto je posadzić na przykład w donicach na kółkach, które umieścimy na tarasie czy balkonie. Donice balkonowe przy tarasie to też dobry pomysł. Musimy pamiętać, aby nie umieszczać ich na tarasie ze względu na ciężar mogą uszkodzić konstrukcje tarasu. Nowy żywopłot warto posadzić właśnie jesienią, gdyż deszcze zapewnią odpowiednią ilość wody niezbędnej do jego wzrostu, by był gotowy wiosną.

Budowę tarasu także warto przeprowadzić wczesną jesienią. Na wiosnę wystarczy wtedy obsadzić donice lub skarpę i można się delektować podwieczorkiem na świeżym powietrzu wśród kwitnących kwiatów. Można też pokusić się o postawienie częściowo osłoniętej altany. Zimą może ona pomóc niektórym roślinom przełożonym do donic przetrwać mroźne wiatry i niskie temperatury. Wiosną i latem będzie dla nas ochroną przed deszczem i upałem w trakcie biesiady przy ognisku czy grillu.

Agenda
Zapytanie