Sztuka kształtowania przestrzeni na zewnątrz

Donice betonowe -Perfekcja przez niedoskonałość

Wybierając donice do domu, do restauracji, do hotelu czy do siedziby firmy, warto poznać możliwości wszystkich dostępnych na rynku produktów. Ponieważ w każdym z tych miejsc sprawdzą się donice betonowe, to właśnie ich walory zostaną omówione w tym artykule. Co należy wiedzieć o zaletach donic z betonu?

Właściwości praktyczne donic betonowych

Donice betonowe nadają się do stosowania zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Wynika to z ich właściwości praktycznych. Betonowe donice są odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak:

  • wysokie i niskie temperatury oraz skrajne różnice temperatur,
  • opady deszczu czy śniegu,
  • promieniowanie słoneczne, 
  • mróz.

Poza tym, o donice z betonu nie trzeba martwić się także podczas bardzo wietrznej pogody. Ich waga zapobiega bowiem przewróceniu czy choćby przesunięciu pojemnika. Z uwagi na ciężar donicy betonowej wypełnionej ziemią, nie stanowi ona łatwego łupu dla złodziei. To, dlatego często wybierana jest to miejsc publicznych. Ostatnią ważną zaletą donic z betonu jest ich odporność mechaniczna – na zarysowania, pęknięcia, otarcia i inne uszkodzenia. 

Donica betonowa Nicola 2500 x 500 x h:500 [mm]
Donica betonowa Davide 3600 x 600 x h:600 [mm]
Donica betonowa Alice600 x 600 x h:600 [mm]

Walory wizualne

Donice z betonu dekoracyjnego są atrakcyjne wizualnie, zwłaszcza dla osób preferujących dekoracje minimalistyczne, nowoczesne, surowe, o klasycznej formie. Standardowo, przyjmują one jeden z neutralnych kolorów, takich jak biel, czerń, szarość czy antracyt. Dzięki temu betonowe duże donice pasują do każdego otoczenia. Pozwalają też efektownie wyeksponować posadzoną w nich roślinność. Betonowe donice mają też prostą, regularną formę. Najczęściej przybierają kształt okrągły, kwadratowy czy prostokątny. Takie klasyczne formy donic ułatwiają zagospodarowanie terenu i dobrze prezentują się w nowoczesnych aranżacjach. Można powiedzieć również, że walorem wizualnym donic betonowych jest łatwość utrzymania ich w czystości. Doniczki ozdobne z betonu nie wymagają konserwacji ani mycia specjalistycznymi preparatami. Przez wiele lat prezentują się jak nowe, nawet jeśli stoją pod gołym niebem.

Duże rozmiary donic betonowych

Donice ogrodowe betonowe są zwykle o wymiarach od 500 mm w górę. Oznacza to, że donice z betonu są duże i tworzą wystarczającą ilość miejsca dla rozwoju systemu korzeniowego kwiatów, krzewów czy nawet drzewek. Betonowe donice, za sprawą swojego rozmiaru, zachowują proporcje aranżacji ogrodów, parków czy skwerów. Nie „nikną” w oczach i efektownie eksponują zasadzone w nich rośliny. Ponieważ wraz z rozmiarem zwiększa się także ich masa, donice z betonu są stabilne – również wtedy, kiedy rośnie w nich sporych rozmiarów drzewko. Duże, okrągłe lub prostokątne donice z betonu można obsadzać także wieloma różnymi gatunkami, tworząc w ten sposób ciekawsze kompozycje. To ważna zaleta, jeśli wewnątrz donicy ma powstać dekoracja zmieniająca się wraz ze zmianą pór roku. 

Moda na betonowe donice

Beton bardzo długo był szarym materiałem konstrukcyjnym chowanym się za różnego rodzaju materiałami wykończeniowymi nadającymi mu estetyczny wygląd. Było to spowodowane między innymi tym, że jego powierzchnię zwykle pokrywają widoczne ślady po pęcherzach powietrza. Z biegiem czasu właściwości estetyczne materiału zostały ponownie odkryte. Aby beton mógł pobudzić nasze zmysły producenci prześcigają się w tworzeniu kolorowych faktur, egzotycznych profili i płaszczyzn, które przeciwstawiają się szorstkiej powierzchni lub przepuszczają światło. Dla niektórych projektantów nadal nie jest to wystarczająco mocne doznanie, więc szukają wrażeń w powściągliwości ciasnych, surowych płaszczyznach i objętości, które tworzą spokojną atmosferę. Można zatem powiedzieć, że możliwości estetyczne betonu są niemal nieograniczone. Materiał wydaje się być plastyczny, dopasowuje się do dowolnego kształtu, od szmatowych struktur przestrzennych, aż po mocny monolit.

Donice betonowe są przyjazne dla roślin

Jak zostało wspomniane, betonowe donice oferują odpowiednią ilość miejsca dla rozwoju systemu korzeniowego największych gatunków roślin. Nie jest to ich jedyna zaleta w odniesieniu do warunków uprawy, jakie oferują kwiatom czy krzewom. Donice z betonu są odporne na mróz, dzięki czemu pozwalają roślinom przetrwać zimę na zewnątrz. Beton nie nagrzewa się również od słońca, dlatego zapobiega przegrzewaniu się korzeni rośliny i całego podłoża. Z tego względu donice z betonu zachowują również na dłużej odpowiednią wilgotność ziemi – nie wymagają zatem tak częstego podlewania. Co ważne, donice betonowe wyposażone w otwory odpływowe dbają też o to, by roślina nie gniła. Odprowadzają nadmiar wody z podłoża, zapobiegając nadmiernej wilgotności w obrębie systemu korzeniowego.

Możliwości praktycznego i dekoracyjnego wykorzystania donic betonowych

Betonowe donice można wykorzystać na wiele sposobów – nie tylko jako pojemniki na żywą roślinność. Takie duże, solidne i wytrzymałe donice czasami pełnią też rolę miejskich koszy na śmieci. Z kolei w ogródkach restauracyjnych mogą służyć do przechowywania na przykład parasoli. Także donice z roślinami da się wykorzystać jako element jednocześnie ozdobny i praktyczny. Betonowe donice przed domem mogą wytyczać ścieżki i oddzielać od siebie podjazd oraz strefę ogrodu. W podobnej roli wykorzystuje się je także w przestrzeni publicznej.

Nie można pominąć również walorów estetycznych donic z betonu. Ponieważ ich design jest bardzo nowoczesny, świetnie sprawdzają się one między innymi:

  • w parkach,
  • w miejskich ogrodach,
  • na dziedzińcach,
  • w obiektach użyteczności publicznej i na otaczającym je terenie,
  • w hotelach, restauracjach, centrach handlowych, firmach. 

Warto wspomnieć także o wyjątkowych walorach wizualnych oferowanych przez donice na nóżkach. Ten dodatkowy element, który unosi je nad podłożem, sprawia, że donice wyglądają lekko i elegancko. W takim wydaniu świetnie sprawdzają się tam, gdzie konieczne jest odciążenie aranżacji i jej optyczne powiększenie. 

Donice z betonu są pod wieloma względami uniwersalne, a co za tym idzie bardzo praktyczne. Choć wygląd jest kwestią gustu, nie można odmówić im również atrakcyjnego, nowoczesnego designu. Beton tworzy też idealne tło dla każdej roślinności, dlatego donice z tego materiału pozwalają podkreślić piękno wszystkich gatunków kwiatów, krzewów i drzew.

 

Agenda
Zapytanie