ARCHITEKTURA OGRODOWA

O charakterze ogrodu niewątpliwie decyduje architektura ogrodowa, którą stanowią wszystkie elementy nie będące roślinnością. Elementy architektury możemy podzielić w zależności od rodzaju zastosowanych materiałów. Mogą to być elementy drewniane, betonowe, kamienne, stalowe lub aluminiowe. Każdy rodzaj charakteryzuje się innym stopniem odporności na warunki atmosferyczne, a co za tym idzie różnymi metodami konserwacji

PRZYJĘCIE W OGRODZIE

W dużych ogrodach nie może zabraknąć altany albo przynajmniej wydzielonego miejsca do organizowania przyjęć, z ogrodowym stołem, krzesłami, ławkami, grillem lub paleniskiem. Warto również zadbać o to, aby mieć z tego miejsca bezpośredni dostęp do własnoręcznie uprawianych ziół. Dlatego warto przy realizacji oryginalnej architektury ogrodowej ustawić w pobliżu donice ogrodowe z ziołami. Który pomoże obok grilla, przyrządzić nam niepowtarzalne dania. Można również ustawić w tym miejscu palenisko corten, które zapewni niepowtarzalny klimat jaki może tylko dać prawdziwy ogień. O charakterze tego miejsca będą decydować meble ogrodowe. Eleganckie kanapy lub fotele, krzesła i stół.

Donica ze stali corten Cubi 111200 x 500 x h:600 [mm]
Donica betonowa Hydra 31200 x h:1000[mm]
Donica aluminiowa Alessio 151200 x 1200 x h:1200 [mm]

OGRODOWA RÓŻNORODNOŚĆ

Duży ogród możemy podzielić na tzw. pokoje, różniące się od siebie rodzajem nasadzeń. Do oddzielenia od siebie pokoi zastosujmy na przykład takie elementy jak dekoracyjne panele ogrodzeniowe lub pergole będące podstawą pnączy. Ciekawą dekorację będą stanowić np. furtki lub metalowe łuki, po których będą się wspinać pnące róże albo powojniki. Aby uzyskać efekt optycznego powiększenia niewielkiej przestrzeni możemy umieścić w kilku miejscach lustra, które dodadzą głębi. W żywopłotach okalających pokoje warto również wyciąć okienka, które przeniosą nasz wzrok na dalszy plan, np. pole czy ciekawy ogród sąsiada lub po prostu na rośliny w kolejnej przez nas zaaranżowanej powierzchni.

Warto w ogrodzie ustawić kilka ławeczek w szczególnie urokliwych miejscach, gdzie będziemy mogli posłuchać śpiewu ptaków, czy też podziwiać pięknie kwitnące rośliny lub zanurzyć się w lekturze ciekawej książki. Hamak ustawiony na stelażu w zacisznym miejscu ogrodu pozwoli nam w pełni odpocząć po pełnym obowiązków dniu pracy. Aranżacji dopełnią donice ogrodowe z pięknie kwitnącymi roślinami jednorocznym.

Na rabatach nie powinno zabraknąć elementów dekoracyjnych w postaci figur. Nie każdy lubi popularne w babcinych ogródkach kolorowe krasnale, choć i one mogą stanowić ciekawy element. Rynek oferuje nam oprócz nich wiele figur postaci zarówno realistycznych jak i bajkowych. Ale można również postawić na przestrzenne figury geometryczne, na przykład kule czy prostopadłościany, albo kolumny, na których możemy postawić dekoracyjne donice czy też poidełka dla dzikich ptaków lub owadów. Pośród miłośników ogrodów znajdziemy również wielbicieli zminiaturyzowanych budynków, choćby wiatraków, czy też różnego rodzaju domków, które mogą służyć za schronienie małym zwierzętom, np. jeżom.

WODA W OGRODZIE

W ogrodzie nie powinno zabraknąć architektury wodnej. Ciekawym elementem może być obudowa studni czy też ujęcia wody z wodociągu. Oczka wodne, fontanny, wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne z zastosowaniem pomp wodnych zwabią do naszego ogrodu ptaki, owady czy nawet małe ssaki lub jaszczurki, które chętnie w upalne dni skorzystają z dostępu do świeżej wody.

ARCHITEKTURA OGRODOWA UŻYTKOWA

Ogród potrzebuje naszego ciągłego zaangażowania i pielęgnacji, dlatego warto również zadbać o miejsce, w którym będziemy przechowywać narzędzia ogrodowe. Warto, aby to miejsce nie szpeciło przestrzeni ogrodu, a wręcz przeciwnie: będzie stanowiło jego ozdobę. Drewniany schowek na narzędzia ukryty w sekretnym zakątku, okolonym pnączami będzie ciekawym uzupełnieniem całości tajemniczego ogrodu.

Elementy architektury ogrodowej

Agenda
Zapytanie