10 ROŚLIN OGRODOWYCH ŁATWYCH W UPRAWIE W DONICACH BETONOWYCH

Rośliny ogrodowe

Rośliny łatwe w utrzymaniu

Świetnym wyborem roślin ogrodowych do sadzenia w donicach betonowych są trawy i paprocie. Trawy takie jak ostnica cieniutka czy trawa pampasowa są bardzo efektowne i nadają się do nasadzenia w donicach. Oczywiście, powinieneś również upewnić się, że donice betonowe są dobrze nawodnione i mają dobre nasłonecznienie, aby zapewnić optymalne warunki wzrostu. Są łatwe do uprawiania i bardzo odporne na warunki pogodowe. Trawa wymaga minimalnej pielęgnacji, a paprocie można uprawiać bez obaw o jej przetrwanie. Z powodzeniem możesz uprawiać astry, zalotki, goździki czy aksamitki – wszystkie te piękne rośliny bardzo dobrze się czują w donicach betonowych. Rośliny z rodziny liliowatych to kolejna ciekawa propozycja na ładną aranżację. Te piękne rośliny są bardzo łatwe w pielęgnacji i dodadzą uroku każdemu ogrodowi. Jeżeli szukasz roślin doniczkowych o wikszej ilości kolorów to polecam równie popularną begonię i fuksję. Maja one efektowne listki i urokliwe kwiaty, które dodadzą blasku Twojej donicy betonowej.

PROJEKT

Planowanie ogródka może być przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem, ale aby osiągnąć najlepsze rezultaty, trzeba wiedzieć, gdzie postawić donice betonowe. Jeśli chodzi o donice ogrodowe betonowe, ważne jest, aby umieścić je w odpowiednim miejscu i ustawić je tak, aby pasowały do Twojej koncepcji. Musisz również upewnić się, że masz odpowiednie warunki i dostateczną ilość światła słonecznego, aby umieścić doniczki tam, gdzie chcesz. Musimy przy tym pamiętać o usytuowaniu ogrodu lub tarasu wg stron świata, istniejących zabudowaniach oraz sąsiedztwie.

IGLAKI W DONICAH BETONOWYCH

Chyba najmniej kłopotliwymi w uprawie są rośliny iglaste. W zależności od wielkości ogrodu możemy dobrać iglaki rosnące szybko jak i ich odpowiedniki miniaturowe idealnie nadające się do uprawy w donicach.  Drzewka iglaste w pełni zasługują na tytuł “roślina bezobsługowa”, bo w większości nie wymagają przycinania, nie gubią też jesienią liści.

Przepięknie prezentuje się w donica ogrodowej betonowej jodła koreańska. Należy jej zapewnić jednak zaciszny zakątek, bo zimowe mroźne wiatry mogą jej zaszkodzić. Jodła charakteryzuje się pięknymi zielonymi igłami z białym paskiem na spodzie. Wiosną na drzewku pojawiają się śliczne niebiesko-fioletowe szyszki. Na rynku można znaleźć również odmiany o żółtych igłach, np. “Aurea” czy “Golden Glow”. Jeżeli osiągnie pewną wielkość należy ją przesadzić do ziemi.

Jest wiele odmian karłowych, które doskonale sprawdzą się zarówno w małych ogródkach jak i na balkonach czy tarasach. Niekwestionowaną pięknością jest odmiana “Silberlocke” o pięknie zakręconych do góry igłach. Jodła nie wymaga cięcia. W okresach suszy wymaga jednak podlewania. Ponieważ jodły charakteryzują się powolnym wzrostem mogą latami zdobić balkony i tarasy

Suszę dobrze znoszą sosny. Do ogrodów zalecane są odmiany o powolnym wzroście. Przepięknie prezentują się odmiany sosny kosodrzewiny. Wolno rosnąca sosna bośniacka doskonale sprawdzi się w uprawie pojemnikowej. Sosna oścista, sosna czarna czy też sosna Banksa wprowadzą do naszego ogrodu trochę dzikości. Wszystkie napełnią otoczenie wspaniałym, nasyconym aromatycznymi olejkami powietrzem.

Donice betonowe i drzewa liściaste

Jeśli chodzi o drzewa liściaste pokuśmy się o zakup brzóz. Ich biała kora wspaniale ożywi widok ogrodu bez względu na to, czy posadzimy je na środku, czy też na obrzeżach działki. Prezentują się równie ładnie w donicach betonowych. Dlaczego piszę w liczbie mnogiej? Bo cudownie prezentują się posadzone w grupie. A przebywanie pośród nich wprowadzi nas w błogi nastrój. Pośród wielu oferowanych na rynku znajdziemy wolno rosnące, niskie odmiany brzóz. Brzoza brodawkowata ‘Youngii’ – to jedna z niższych brzóz o wysokości do 6 metrów. Jest ona bardzo tolerancyjna, rośnie dobrze w pojemnikach.

Krzewy w donicach

Kiedy już wyznaczymy miejsca do posadzenia drzew, czas skupić się na doborze łatwych w uprawie ozdobnych krzewów. Aby osiągnąć efekt przez cały rok dobierzmy odpowiednie krzewy które możemy umieścić w donicach betonowych. Zimą zdobić będą ogród, taras a nawet balkon rośliny zimozielone, o których śmiało można powiedzieć, że to rośliny dla zabieganych. Należą do nich bukszpany czy ostrokrzewy, których niewątpliwą ozdobą w porze zimowej są czerwone owoce. Na miano “roślina bezobsługowa” w stu procentach zasługuje właśnie ostrokrzew.

W sezonie nie może w ogrodzie zabraknąć krzewów kwitnących. Dobierzmy takie krzewy, które zapewnią kwitnienie przez cały sezon wegetacyjny. Wczesną wiosną kwitną niezawodne forsycje.  Do uprawy w donicach nadaje się odmiana forsycji “Maluch”, która w przeciwieństwie do swoich większych “sióstr” charakteryzuje się powolnym wzrostem.

Przy ciepłej wiośnie już od kwietnia możemy się cieszyć kwitnącymi azaliami oraz wczesnymi odmianami różaneczników. Zresztą różaneczniki możemy dobrać w taki sposób, że poszczególne odmiany zapewnią nam kwitnienie aż do czerwca. Azalie i różaneczniki nie wymagają cięcia. Są to rośliny kwasolubne. Są to w 100% rośliny dla amatora.

W maju i czerwcu nie może zabraknąć w ogrodzie kwitnących odmian lilaków i jaśminowców wonnych.  Do uprawy na tarasach nadaje się lilak Meyera “Palibin”. Przez cały sezon ogród zdobią krzewy o ozdobnych liściach. Do bardzo łatwych w uprawie możemy zaliczyć berberysy o różnokolorowych liściach i w całej gamie rozmiarów i kolorów. Śmiało możemy o nich powiedzieć, że to rośliny dla zabieganych. Pięknie prezentują się w ogrodach oraz na balkonach hortensje.

BYLINY W DONICACH BETONOWYCH OGRODOWYCH

Drzewa i krzewy stanowią niejako szkielet naszego ogródka. W zasadzie można by na tym poprzestać. Jednak clou ogrodu, tarasu i balkonu to przede wszystkim kwitnące byliny. Choć wymagają troszkę większego zaangażowania, to odwdzięczą się przepięknym kwitnieniem i aromatem kwiatów. Łatwe w uprawie są płomyki (floksy), lawenda, wrzosy czy złocienie (margerytki i chryzantemy).  Wiosną nie zapomnijmy posadzić do donic betonowych ogrodowych pięknie pachnących fiołków rogatych. Stanowią one niewątpliwie kwiaty proste w pielęgnacji.

ROŚLINY DONICZKOWE

Dodatkową ozdobę tarasu mogą stanowić nasze domowe rośliny doniczkowe, które łatwo można przemieścić z mieszkania wprost na balkon lub taras w donicach wyposażonych w kółka. Figowce (fikusy), rododendrony, mirty, laur szlachetny wręcz odżyją na świeżym powietrzu. Wszak to kwiaty domowe łatwe w uprawie.

A CEBULOWE?

Jesienią posadźmy cebulki krokusów, przebiśniegów czy szafirków, które nie wymagają corocznego przesadzania i z którymi przywitamy w naszym ogrodzie kolejny sezon. Te drobne kwiatki pięknie prezentują się np. w takich wąskich skrzynkach.

Radosnego ogródkowania wszystkim życzę.

Przykładowe produkty z naszej oferty

Agenda
Zapytanie